"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Pazarlamasının Sınırlarını Zorlayan Teknolojiler

Ev alıcıları, sanal dünyayı gerçek yapma konusunda takıntılıdırlar. Bu nedenle bir ev ararken web sitesine girdiklerinde, o evi gerçek gibi gösteren kaliteli fotoğrafları ve sanal turları değerlendirmekten hoşlanırlar. Neden mi? Çünkü alıcılar, baktıkları evde yaşamanın nasıl bir şey olacağını hayal etmelerine yardımcı olacak araçları deneyimlemek isterler.

Fotoğraflar, potansiyel bir alıcıyı nihai olarak evin içine çekmenin cazip ve maliyet açısından verimli bir yoludur. Ancak gelişen emlak teknolojisi girişimleri, emlak profesyonellerine çok daha farklı pazarlama seçenekleri sunmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de sanal dünyayı gerçek dünyaya 3D olarak çıkartabilen teknolojidir.

3D baskı teknolojisi, potansiyel alıcıların sanal dünyayı gerçek dünyaya çevirme isteklerini tam anlamıyla karşılıyor. İşte örnekleri:

Matterport

Matterport, bir odanın fotoğraflarını çekebilen ve onları 3 boyutlu görüntü oluşturmak için birleştirebilen bir kamera üretiyor. Bu, kullanıcının 3 boyutlu bir kat planı içerisinde kolaylıkla dolaşabilmesine imkân tanıyor. Görüntü kalitesi şimdilik kaba olsa da hızla iyileştirilmesi bekleniyor. Fiyatı en son 4500 dolar ancak Ocak ayında satışa sunulacak.

InFORM Dinamik Şekil Gösterimi

Aşağıdaki video son zamanlarda online ortamda ses getiren videolardan biridir. MIT Medya Laboratuvarı’nda Tangible Medya Grubu tarafından geliştirilen bu teknoloji, insanların dokunarak çok sayıda maketi oluşturabilmesi için harika bir yöntemdir. Bu teknoloji sayesinde nesnelerle etkileşim kurabilir veya pazar istatistiklerini hissedebilirsiniz. Bu, geniş potansiyele sahip bir fikrin başlangıcıdır.

MagicPlan

Sensopia tarafından üretilen bu uygulama, kolayca kat planları oluşturmaya yarıyor. Telefonunuzun kamerasını bir odanın her köşesinde gezdirerek odanın gerçek ölçülerini yüzde 95 doğru olarak alabiliyorsunuz. Ölçüleri aldıktan sonra otomatik oluşturulan 2 boyutlu bir model üzerinden 3 boyutlu görüntü oluşturmak için FloorPlanner’a yüklüyorsunuz. Kat planı başına maliyeti yalnızca 3 dolardır.

3-D printers

The Long Tail kitabının yazarı olan Chris Anderson, bu yıl emlakçılar konferansında 3D yazıcılar hakkında konuştu. Chris Anderson’a göre 1970’lerin sonunda Apple 2 ile birlikte asosyal arkadaşların kodlamaya gönül verdiği gibi günümüz çocukları da 3D baskı ile ilgili üretim yapmayı öğrenecekler. Gayrimenkul açısından 3D yazıcılar, bir emlak projesinin önceden mimarlar ve iç mimarların çalışmaları için harika bir yöntem olabilir.

Sanal Haritalar

Google Earth ve Apple Haritalar ile binaların dış görünüşlerini 3 boyutlu olarak görebileceğimizi biliyoruz. Ayrıca Google Earth’ün binaların iç mekânlarının sanal görünümlerini de sunduğunu deneyimledik. Peki, Google bir evin iç mekânının 3 boyutlu gösterimini bir haritaya uygularsa nasıl olur? Dünyanın bir ucundaki herhangi bir eve uçabilir ve o evin oturma odasında oturabilirsiniz.

Son Söz

Sonuç olarak akıllara gelen tek soru ve belki de en önemli soru şudur. Bu girişimleri kim finanse edecek? Muhtemelen Google, Apple, Yahoo, Zillow, Trulia veya Move gibi önemli bir teknoloji saylayıcısı olacaktır. Ancak kesinlikle bireysel değil. Bu değişiklikler birkaç yıl uzağımızda olabilir, ancak teknoloji şu an önümüzde duruyor. Bizi en çok ilgilendiren ise şu an için tüketici talebidir. Bu teknolojilerin gayrimenkul satış sürecine nasıl uyarlanacağı hakkında bir fikriniz varsa bizimle paylaşmayı unutmayın.

DİĞER HABER
01 Eylül 2022