"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Piyasası Hakkında Hayat Dersleri

İyi bir gayrimenkul danışmanı olmak hakkında alabileceğiniz birçok eğitim var. Örneğin, finansal işlemleri nasıl yürütebileceğinizi öğrenebilir ya da endüstriyel çalışmalar konusunda fikir edinebilirsiniz. Ama en önemli gayrimenkul dersleri gerçek hayatta öğreniliyor.

Gelin bugün sektörde uzun süredir var olan başarılı danışmanların deneyimlerinden derlediğimiz ve hayatınıza adapte edebileceğiniz hayat derslerine bir göz atalım:

1. Tüm gayrimenkul işlemleri birbirinden farklıdır. Her müşterinin isteğini değerlendirebilmek ve onların hayallerine uygun bir hizmet sunabilmek için odağınızı yüksek tutmanız gerekiyor.

2. Birçok durumda okullarda ya da kurslarda verilen eğitimler gerçek gayrimenkul sektörüyle ilgisiz oluyor. Gayrimenkul sektöründe yapılan her işlemin temelini müşterilerin gayrimenkul alım satımları oluşturuyor ve bu yüzden denklemin en önemli öğesi müşteriler. Müşterilerinizi her zaman ve her koşulda ön planda tutmalısınız.

3. Alım ya da satım yapmak isteyen müşterilerinizin en iyi koşullarda olmamasına sık sık rastlayacaksınız. Bazılarının kişisel, bazılarının finansal, bazılarının ise ölüm gibi hayatlarını bir anda alt üst eden problemleri olabiliyor. Gayrimenkul piyasası farklı koşullardaki farklı insanlar hakkındadır. Her insan kendi koşullarında farklı kişiliklerle hayatına devam ediyor. Bu yüzden tüm müşterilere hitap edebilecek kurallar bütünü veya bu kuralları öğretebilecek bir eğitim ne yazık ki yok. Gayrimenkul sektörünün tamamen insanlara yardım etmekle ilgili olduğunun bilincinde olmalısınız.

4. Bu kadar dinamik bir sektörde sürekli öğrenmek gerekiyor. Yasaların lisansınızı elinizde tutmak için sizi zorladığı bilgilerden bahsetmiyoruz. Bizim söylediğimiz, piyasanın nabzını  tutmanızı sağlayabilecek bilgiler. Bu durağan olmayan bilgileri edinebilmek için artık emlakbroker.com blogu varHem deneyimli hem de deneyimsiz danışmanlar işlerini geliştirecek ipuçlarını blogumuzu takip ederek yakalayabilir. Ayrıca, piyasada sürdürülebilir iş modelleri hakkında yüzlerce kitap da bulunuyor.  Bu iki kaynaktan bolca yararlanabilirsiniz. Deneyimli meslektaşlarınızın sözlerine kulak vermeniz de çok önemli. Her şeyi bilmeniz mümkün değil, bu yüzden de fırsatınız olduğunda meslektaşlarınıza sorular sorun ve iş hayatınıza adapte edebileceğiniz ipuçları öğrenmeye çalışın.

5. Bazı danışmanlar ayın çalışanı olmanın ya da bir ödül kazanmanın çok önemli olduğunu düşünüyor ve bu düşünce gerçekten kariyer gelişiminizin hızını kemekten başka bir işe yaramıyor. Butik emlak ofislerinde ödül almadan milyonlarca dolarlık satış gerçekleştiren bir çok danışman bulunuyor. Ödül alamayan danışmanlar bu sistemin bir parçası olmaktan çıkarak, ulaşması çaba gerektiren hedeflere sahip olmalı ve en azından hedeflerinden bir kısmına ulaşmayı başarabilmeyi amaç edinmeli. Gayrimenkul sektöründe kariyer yapmak zaman alıcı ve yorucu bir iştir. Kariyerinize sürdürülebilir bir iş modeli adapte etmek ise çok daha fazla çaba gerektiriyor. Tutarlı, azimli ve kararlı olmak yaptığınız her işte olduğu gibi danışmanlık kariyerinizde de başarının anahtarı olacak.

6. Uzun vadeli bir başarı elde etmek için müşterileriniz endişelerini, gerçekten ne istediklerini  anlamalı ve onları iş hayatınızda birinci plana koymalısınız. Müşterilerinizin beklentilerini karşılayacak hazırlığı çok önceden yapmış olmalısınız ki size sürekli olarak vermediğiniz bilgiler hakkında soru sormak zorunda kalmasınlar.

7. Yaratıcı düşünmeli, mizah anlayışına sahip olmalı ve bütünlüğün önemini kavramalısınız. Bu özelliklere doğuştan sahip olmayabilirsiniz, fakat uzun vadede başarı sahibi olabilmek için bu konulara özen göstermeniz ve üzerinde bol pratikli bir çalışma yapmanız gerekiyor.

8. Gayrimenkul danışmanlığı okulda öğrenilebilecek veya bir iki eğitim alarak yapılacak bir meslek değil. Meslektaşlarınızın piyasa hakkında yorum yaptığı ya da piyasadan yakındığı toplantılardan uzak durmalısınız. Bu toplantılarda satış yapabileceğiniz, piyasanın kötü gidişatını iyi okuyabilecek kimse bulunmuyor. Şimdi kartvizitlerinizi  yanınıza alın, dışarı çıkın ve tanınırlığınızı artırın.

9. Başkaları gibi sıradan olmayın. Ne yaparsanız yapın, diğer danışmanlar sizi örnek almalı. Müşterilerinize ve varsa brokerınıza kendinizi sunmak iş modelinizin temelini oluştursun. Komisyonunuzu kimin ödediğini asla unutmamalısınız. Müşteriler aynı halk otobüsleri gibidir, her 20 dakikada bir yeni birini bulabilirsiniz. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmamak ve sürekli çaba göstermek gerekiyor.

10. Başarılı olmak için 2 şeyi aklınızda tutmalısınız: Birincisi soru sormak, ikincisi ise takip etmek. Bu maddeler tek başına bir işe yaramaz, ama ikisini beraber yaparsanız her zaman başarıya ulaşacaksınız.

11. Konuşmadan iletişim kurmak ve gayrimenkul sektöründe psikolojinin önemi hakkında sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Bu yetiler uzun vadede size çok yarar sağlayacak.

12. Vereceğiniz hizmet ile beklentinin  ötesine geçmeli ve müşterilerinizi şaşırtmalısınız. Ancak alışılmışın  dışında hizmet vermeyi düşünürseniz sadık müşteriler edinirsiniz. Piyasada birçok danışman var. Önemli olan rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlayacak özgün yeteneklere sahip olmak.

14. Müşteriniz bir ev ile ilgili endişe duyduğunda onların satın alım gerçekleştikten sonra nasıl bir yaşam sürecekleri konusunda hayal kurmalarına izin verin. Tekrar gerçek hayata döndüklerinde ise ne düşündüklerini sorun. Duygular müşterinizin beklenmedik davranmasına sebep olabilir ve genelde müşterinin hayal kurmasını beklemek iyidir.

DİĞER HABER
23 Aralık 2022