"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Piyasasında Mutlu ve Başarılı Olmak Üzerine

Gayrimenkul piyasasında başarılı olmak için deneyimlerinden yararlanabileceğiniz birçok uzman var. Bu uzmanların en başarılı isimlerinin yazdığı makaleleri ilham kazanmak için okuyabilir ve konuşmalarını dinleyebilirsiniz.

Heino Mollos sektörde fazla öne çıkan ve konuşmalar yapan birisi değil, ama 30 yıldan fazla süre gayrimenkul danışmanlığı yapmış. Deneyimleri ve pozitif bakış açısıyla donattığı okunmaya değer yazıları var.

Şimdi Heino Mollos’un motivasyonunuzu kaybettiğiniz zaman ne yapmanız gerektiğiyle ilgili tavsiyelerine kulak verelim. Mollos’un bakış açısı, insanların hayatındaki iyi şeylere minnet duyması gerektiği üzerine kurulu. Mollos insanların gözünün önündeki şeylere konsantre olmadığını düşünüyor. Aslında gayrimenkul piyasasında başarılı olmak için gerekli olan araçlara sahipsiniz ama neredeyse hiçbiriniz farkında değilsiniz.

“ Yaşamınızda küçük şeylerde büyük tatlar bulmak sizin sorumluluğunuzdadır. “  /Paulo Coelho

  • Farkında değilsiniz belki ama okuyabilmek gibi çok önemli bir özelliğe sahipsiniz. Çok şanslısınız çünkü dünyada birçok insan okuma yazma bilmiyor. Sizin ise okuyup yeni bilgiler öğrenme yeteneğiniz var. İster bir kütüphanede kahve içerek, isterseniz de bilgisayar başında siteler arasında gezerek piyasa hakkında bilgilere erişebilir, pazarlama taktikleri öğrenebilir ya da satış yönünüzü geliştirebilirsiniz.

  • Buna da minnet duymuyor olabilirsiniz ama, yürüyebiliyorsunuz da. Bu özelliğinizi yaşadığınız şehir, önem verdiğiniz muhit ya da satmak istediğiniz evin bulunduğu bir cadde hakkında bilgi almak için kullanabilirsiniz. Sadece zaman harcayacaksınız. Belki yolunuzun üstünde güzel bir kafe görürsünüz ve kahvenizi yudumlarken birileriyle sohbet ederek orada yaşayan insanların sıkıntılarını öğrenirsiniz. Ya da yürüyüş yaparken broşürler, ya da yeterince hırslıysanız kataloglar dağıtabilirsiniz.

  • Minnet duymadığınız bir diğer özellik de duyabilmek. Duyabilmek de oldukça önemli, çünkü insanlarla sürekli iletişim halinde kalmanız gereken bir işin içerisindesiniz. Müşterilerinizin isteklerini ve geri bildirimlerini duyabiliyorsunuz. Meslektaşlarınızın verdiği bilgileri duyabiliyorsunuz. Richard Robbins’in konuşmasını duyabiliyorsunuz. Sizi geliştirebilecek her türlü yorum ve bilgiye erişiminiz var.

  • Bir de tahmin edebileceğiniz gibi görebiliyorsunuz. Rakiplerinizin yayınladığı reklamları, gezdireceğiniz evi, evin olduğu muhiti ya da müşterinizin söyledikleriniz karşısında yaptığı mimikleri görebiliyorsunuz. Yine kendinize ders çıkarabileceğiniz bir çok bilgiye erişiminiz mevcut.

  • Unutmadan, bir de düşünebiliyor ve hayal kurabiliyorsunuz. Bu ikisi sahip olduğunuz en güzel özellikler. Bilgilere erişebilmek çok güzel bir özellik, ama bu bilgiler hakkında kafa yorup çıkarım yapabilmek çok daha güzel. Gördüğünüz, duyduğunuz, okuduğunuz her türlü bilgiyi kendi içinizde sentezleyebilir ve başarılı olmak için metotlara dönüştürebilirsiniz.

İlgili resim
Doğal mutluluk.

Bu tüm güzel özellikler size karşılık beklemeden verildi. Ne yazık ki bunlara sahip olmayan bir sürü insan var, bu yüzden de kendinizi piyango kazanmış gibi hissetmeniz gerekiyor. Eğer ki bu özelliklerinizi kendinizi geliştirmek ve başkalarına yardımcı olmak için kullanmıyorsanız, sahip olduklarınızı hak etmiyorsunuz demektir. Umutsuzluğa düştüğünüzde sizin kadar şanslı olmayan insanları düşünün ve silkelenip kendinize gelin.

Aslında başarılı olmak için sahip olduğunuz her şey avucunuzun içinde, ve daha da güzeli, neredeyse tüm hayatınız boyunca oradaydılar. Buradaki başarı sadece gayrimenkul piyasası için de değil, sahip olduklarınızı iyi kullanırsanız kafanıza koyduğunuz her konuda başarılı olabilirsiniz.

Tabi ki gayrimenkul işinizi başarılı yapmak için ekipmanlarınız, modern ofisleriniz, bilgisayar programlarınız ve bir sürü çalışanınız olsa güzel olurdu ve belki de başarılı olma sürecinizi hızlandırırdı. Ama siz zaten başarıya giden tüm araçlara, fırsatlara ve güzel olasılıklara çoktan sahipsiniz. Elinizde olmayanlarla değil, olanlarla ilgilenin.

Bu piyasada yukarıda saydığımız özelliklerin hepsine sahip olmayan insanlar da var. Bu insanlar eksik oldukları konuları diğer yeteneklerinin üzerine düşerek kapatmayı başarmışlar ve işlerinde gayet iyiler. Siz muhtemelen onlardan daha şanslısınız ve eksik yönlerinizi kapatmak için çok çalışmanız gerekmiyor. O yüzden, bir satış yapamadığınızda ya da istediğiniz fiyatı veremediğinizde üzülmek yerine sahip olduklarınıza minnet duyun ve bir dahakine daha iyisini yapmak için kullanın.

DİĞER HABER
26 Ocak 2023