"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Profesyonelleri Dijital Çağa Neden Uyum Sağlamalı?

Günümüzde gayrimenkul sektörünün dünyanın en kârlı ekonomilerinden biri olmasının altında yatan temel sebep aslında internettir. Büyüyen çok sayıdaki online portal, özellikle alıcıların hayatlarında son derece zor bir süreç olan alım işlemlerini kolaylaştırarak piyasa içerisinde zirveye tırmanıyor.

Dünyanın göstergesi durumunda(şimdilik :) ) bulunan Amerika'daki dev emlak ilan siteleri Zillow ve Trulia’ya baktığımızda, bu iki portalın Mart ayı içerisinde 100 milyondan fazla tekil kullanıcıyı ele geçirdiklerini görebiliyoruz. Yine yapılan araştırmalara göre 2015 yılında alıcıların yüzde 42’sinin, taşınmadan önce yeni bir ev aramak için geleneksel yöntemler yerine online yöntemlere başvurduğunu ve sadece yüzde 14’ünün ilk aşamada bir gayrimenkul firması ile iletişime geçtiğini fark ediyoruz.

Gayrimenkul web sitelerinin bu yoğunlaşması, elektronik pazarın emlak profesyonellerini vuracağı fikrini pekiştiriyor. Tıpkı daha önce seyahat acentelerinde ve borsa brokerlarında olduğu gibi… Ancak bu siteler gayrimenkul firmalarının rüyalarını süsleyen hedeflerini yere serecek güce henüz ulaşamadı. Bugün bile alıcıların ve satıcıların büyük bir bölümü, kendine uygun özellikleri belirledikten sonra emlak profesyonellerine gidiyor.

Çünkü emlak profesyonelleri yıllarını verdikleri işin ellerinden kayıp gitmesine elbette ki seyirci kalmak istemiyor. Alıcı ve satıcıları kendilerine bağlı tutmanın yollarını arıyorlar. Bu noktada önemli olan şey ise, bir savaş vermek değil bir ortaklık kurmaktır. Önemli püf noktası, teknolojinin alıcı ve satıcılara sağladığı kolaylıkları göz ardı etmeden, bu kolaylıkları sağlayan yapı ile bir ortaklık kurarak müşterilerin karşısına çıkmaktır.

Gayrimenkul profesyonellerinin gerçekten dijital çağa ayak uydurması gerektiğini gösteren en önemli sebepleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Karmaşıklık

Gayrimenkul piyasası, finans ile çok yakından ilişkilidir ve herhangi bir karmaşa durumunda etkilenecek ilk sektörlerden birisidir. Dolayısıyla piyasa koşullarını ve sektörün geleceğine yönelik tahminleri takip etmeniz çok önemlidir. Teknolojiyi bu anlamda neden kullanmayasınız? Hem finans hem de sektöre özel verileri toplayabileceğiniz, bu verileri düzenli bir veri arşivinde tutabileceğiniz araçlar ile piyasanızı rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Kolaylık

Gerek mülk arama aşaması olsun, gerek pazarlama aşaması olsun, gerekse satış kapama aşaması olsun, teknolojinin gayrimenkul firmalarına ve dolaylı olarak alıcı ile satıcılara sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemez. Sizin göreviniz alıcı ve satıcılara en kolay hizmeti sunmaktır ve dijital ortam sizin için bu anlamda bir nimet olabilir. Örneğin satıcının mülkünü sosyal medya ve önemli emlak ilan portallarında pazarlayabilir ve onlara daha kısa sürede uygun alıcı bulma şansı verebilirsiniz. Teknolojiyi kullanarak alıcı ve satıcıları kendinize sadık birer müşteri haline dönüştürebilirsiniz.

Güven

Alıcı ve satıcılar, ev edinme veya evlerini satma kararlarını alırken, bu aşamada asla riskli bir durum içine girmeyi istemezler. Eğer yardım alacakları gayrimenkul profesyonellerinin onlara vereceği güven yeterli olmazsa, teknolojinin sağladığı imkânlara yönelmek zorunda hissedebilirler. Bu duruma izin vermeyin ve teknolojinin kolaylıklarını onların yerine siz değerlendirin. Geçmiş referanslarınızı gösteren listeler veya iş tecrübelerinizi gösterebileceğiniz mükemmel analiz araçlarını kullanarak, müşterilerinizde güven tazelemeye çalışın.

Emlakbroker.com yorumu:

Açıkçası gayrimenkul profesyonellerinin sektörü kolay kolay bırakacaklarına inanmıyoruz. Akıllıca, cesurca atılan adımlarla ve yenilikçi fikirlerle hareket ederek sektörün tüm zorlukları aşabileceğine inancımız sonsuz. Çünkü zorlukların birer engel değil, aşıldıkça başarıya dönüşecek birer aşama olduklarının farkındayız.

DİĞER HABER
09 Şubat 2023