"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Referans Ağı Oluşturmak İçin Müşteri İlişkilerini Geliştirmek

Bazı günler sanki birçok evin içinde yüzüyormuş gibi hissetseniz de, emlak işinde referanslar ilişkiler üzerine elde edilir. Müşteri ilişkilerinizi sürdürmek için verdiğiniz çaba, iletişim hattınızı tam olarak korumanız ve emlak işinizi büyütmeniz için gereklidir. Bu nedenle her hafta yeni ilişkiler geliştirmeniz ve geliştirdiğiniz ilişkileri iyi yönetmeniz önemlidir. Hâlihazırda iyi bir iş kurmuş olabilirsiniz, ancak sürekli müşteri ilişkileri geliştirmenize ve onları beslemenize yardımcı olacak ek yöntemler vardır. Bunları sizin için derledik. Faydalı olması dileği ile…

İşyerindeki öğle yemeğini iletişim ağınız ile kahvaltıya çevirin.

Bir müşterinizden ofise gitmeden önce kahvaltı için bir araya gelmeyi istemeniz, onunla bir öğle yemeğinde buluşmanızdan daha az baskı yaratır. Çünkü sabah kahvaltısı sırasındaki atmosfer, genellikle rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. İş konusu üzerine konuşmanız için günün başlangıç saatleri daha doğal gelir ve bu da müşteriden referans almanızı kolaylaştırır. Haftada en az bir müşterinizi kahvaltıya götürmenizi öneririz.

El yazısı notları ile müşterilerinizi şaşırtın.

İçinde bulunduğumuz elektronik çağda, posta yoluyla üzerinde el yazısı olan bir kart almak nadir görülen yöntemlerden biri haline geldi. Ancak siz bunu avantaja çevirebilirsiniz. Müşterilerinizi, fatura postaları, pazarlama kartları ve reklam kartları arasındaki dikkat çekici bir posta ile şaşırtın. Her gün veri tabanınızda bulunan bir müşterinize el yazısı ile yazılmış bir kart gönderebilirsiniz. Beklenmedik ve kişisel bir not sayesinde müşteriler ile iletişim kurmak, müşterinizin bu hamleyi komşuları ile paylaşma ihtimalini arttırabilir. Bu da size belki bir referans olarak geri döner.

Sosyal medyada daha aktif olun.

Gayrimenkul sektöründe sosyal medyayı pazarlama aracı kullanmak artık olağan bir yöntem haline geldi. Bunun yanlış bir tarafı yok elbette, ancak ilişki kurma ve müşterilerinizin beklentileri hakkında bilgi edinmek için birçok fırsatı kaçırıyorsunuz. Bunun için ilgi çekici şeyleri paylaşmaktan kaçınmayın ve yayınladığınız konular hakkında yorumlar yapın. Birkaç sosyal medya platformunda işiniz ile ilgili gruplara girin ve aktif şekilde içerik paylaşın. Sosyal medya aracılığı ile profesyonel bağlantılar kurmak için her gün 15 ile 30 dakika arasında bir vakit ayırın ve bu süreyi aşmamaya gayret edin.

Biliyor musunuz? Örümcek ağının her bağlantı yerinde yüz kanal bulunur.
Sağlam müşteri ağını nasıl oluşturmamız gerektiğini doğa bize tüm sırlarıyla söylüyor.

Etki alanınızda daha aktif olun.

Güven, gayrimenkul iş ilişkileri dahil olmak üzere tüm iyi ilişkilerin temel yapıtaşlarından biridir. Potansiyel müşteriler üzerinde güven inşa etmenin yollarından biri, etki alanınız içinde aktif olmanızdır. Bunu doğrudan gayrimenkul ile ilgili olmayan yollar ile yapın. Bu sayede kendinize yalnızca bir kişi listesi oluşturmanızı sağlamaz, aynı zamanda ilişkilerinizi geliştirmeniz konusunda da size yardımcı olur. Örneğin etki alanınızdaki bir futbol takımına veya mahallenizin tiyatro topluluğuna sponsor olun. Kendi maddi kazançlarınızın dışında da onları düşündüğünüzü fark eden müşteriler, sizi daha fazla kişiye tavsiye edecektir.

Müşteriler için vazgeçilmez olun.

Kendinizi bir sorun çözücü olarak görmelisiniz. Müşterilerinize emlak işi ile ilgili vereceğiniz yardımdan daha öte nasıl bir yardımda bulunabilirsiniz? Evinin bir penceresini değiştirmek istediğinde ona işinin ehli bir camcı tavsiye edebilir misiniz? Evini alıcıya göstermeden önce temizlemek isteyen bir satıcıya işinin ehli bir temizlik şirketi önerebilir misiniz? Sunduğunuz hizmetin yanı sıra onlara ekstra yardımcı olduğunuzu gösterecek yönlendirmede bulunmanız, sizi onların hayatında vazgeçilmez kılacaktır. Bu sayede etrafında emlak işi ile ilgilenecek birini gördüklerinde, akıllarına ilk olarak gelen sizi tavsiye edeceklerdir.

DİĞER HABER
10 Temmuz 2023