"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Satış Profesyonelleri Neden Başarısız Oluyor?

Emlak brokerlarının/danışmanlarının bu sektörde en önemli görevi satış yapmaktır. Bu nedenle çok iyi bir satış uzmanı olmak zorundadırlar. Kimisi satış işinde ustalaşarak geleceğini garanti altına alırken, kimisi de pek başarılı bir satış elemanı olamaz.

Peki, bu işte başarısız olmanın sebebi nedir? Neden satış işi zordur ve bu işte başarısız olanlar neyi yanlış yapıyorlar? Emlak Broker ekibinin sizler için hazırladığı makalemizin devamında, emlak satış elemanlarının başarısız olmalarındaki en yaygın sebepleri bulacaksınız.

Nakit Akışının Olmaması

Emlak danışmanlarının tek gelir kaynağı komisyonlar olduğu için, yüksek veya düşük komisyon temelli sorunlar, başarısızlığın en yaygın sebebi olarak karşımıza çıkar. Pek çok satış elemanı, bunun için bir plan yapmaz ve durumu iyi olduğu zaman tasarruf yapmayı düşünmez. Buna bir de yanlış müşteri kazanma stratejileri eklenince daha kötü bir durum ortaya çıkar. Bu işte sihirli bir dokunuş yoktur. Bu işte daha yumuşak bir yol yoktur. Bir iş kurma konusunda azim, tutarlılık ve yetkinlik çok önemlidir.

İyi Koçluk Eğitimlerinin Olmaması

Pek çok gayrimenkul danışmanı, en büyük yatırımlarının koçluk eğitimleri olacağını görmez. İyi eğitime ödeme yapma konusunda isteksiz olurlar ve daha da kötüsü, yetkin konuşmacıların yaptığı konferanslara ve seminerlere katılmayı önemsemezler.

Tutarlı Bir Keşif Yapılmaması

Başarılı ve başarısız emlak danışmanı arasındaki öncelikli fark budur. En akıllı olmak, en iyi görünmek veya en iyi arabayı kullanmak zorunda değilsiniz. Bazen sizin de keşif yapmanız ve çaba göstermeniz gerekir. Veri tabanınıza taze ve yeni umutlar eklemek için her gün sıkı bir şekilde çalışmanız lazım.

Reddedilme Korkusunun Olması

Telefonda müşteri size sorular yöneltmeye başladığında, o telefon size sanki 1000 kilo ağırlığındaymış gibi gelebilir. Ancak şunu net şekilde söylemek gerekir ki emlak sektöründe bir şeylerin üstesinden gelebileceğinize inanıyorsanız devam edin, buna inanmıyorsanız kendinize başka bir iş bakmaya başlayın. Eğer müşterilere sunacağınız çok şeyiniz varsa, neden korkuyorsunuz?

Bir İş Adamı/Kadını Olduğunun Farkına Varmaması

Emlak sektöründe satış elemanı olan kişilerin hala bir iş planına sahip olmaması çok şaşırtıcıdır. Siz bir iş sahibisiniz, kendinizin patronusunuz. İşinizi nasıl yöneteceğinize ve satış stratejilerinizi nasıl oluşturacağınıza dair bir planınızın olmaması söz konusu olamaz.

Uygulama Eksikliğinin Olması

Gayrimenkul satış danışmanı olarak, kendinizi daha fazla geliştirmek için konferanslara katılıyor, seminerlere gidiyor, kitaplar ve CD’ler alıyorsunuz. Ancak tüm edindiğiniz bu bilgileri pratikte uygulamaya çalışıyor musunuz? Sadece sizin beyninizde kalan ve işinize adapte edemediğiniz bilgilerin kime ne gibi bir faydası olabilir ki?

Yetersiz Bağlılık Duygusunun Olması

İş yerinde olmak ile iş alanı içerisinde olmak arasında büyük fark vardır. İşinize ne kadar bağlı olduğunuz ve işinizi ne kadar benimsediğiniz, iş alanınızda ne kadar etkin olduğunuzla doğrudan ilişkilidir. Kalkın, giyinin, insanlarla konuşun ve aktif olun. Diğer emlak danışmanları ile diyalog kurun.

Zaman Yönetiminden Yoksun Olunması

Çoğu kişi kendi işini yaparken esnek olmaktan hoşlanır. Kendi işinin patronu olmanın zamanını savurmak olduğuna inanır. Ne zaman isterse o zaman işe gidip geleceğini düşünür. Eğer sorumluluk sahibi bir satış elemanı değilseniz, bu düşünceler doğrudur. Ancak aynı zamanda yanlış bir düşüncedir. Eğer planlı ve programlı bir satış elemanı olmanız gerekiyorsa, takviminizi ve zamanınızı ona göre belirleyin.

Hedefler ve Planlardan Yoksun Olunması

Pek çok emlak danışmanı, bir iş planına sahip olsa bile, günlük veya saatlik yapması gereken planlara önem vermez. Şu ayrımı dikkate almanız gerekir. Sonuçları değil, eylemleri önemseyin. Çünkü doğru eylemler, doğru sonuçları doğurur.

DİĞER HABER
25 Kasım 2016