"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Uzmanları için Başarı Algoritması

Şimdi size sunacağımız algoritma hiç duymadığınız bilgiler içermeyecek, ama bu algoritmayı gerçekten takip eden insan sayısı oldukça az.

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Vikipedi

Teknoloji her konuda olduğu gibi gayrimenkul piyasasında da önemli bir yere sahip. Ama hiçbir çevrimiçi platform gerçek bir emlakçının yerini tutamaz. Yerel bölgeye hakim olmak ve müşteriyle empati kurabilmek bir çevrimiçi platformun sunamayacağı başlıca özellikler olarak kabul edilebilir.

  • Bir gayrimenkulün değeri kaç metrekare olduğuyla ölçülemez.
  • İnternet ortamından ulaşılabilen her sitede bu özellikteki birçok bilgiye kolay ulaşılabiliyor zaten.
  • Bir gayrimenkul danışmanını başarılı yapan şey, müşterilerinin isteklerini tam olarak anlayabilmek ve yerel çevre konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmaktır.

“Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.” (Albert Einstein)

algorithm ile ilgili görsel sonucu

Gerçek Bir Emlakçı Gibi Çalışan Bir Yazılım Platformu Yok

Peki, gerçek bir emlakçı bir yazılım programı gibi çalışabilir mi?

Aslında bu sorunun cevabı evet.  

Şöyle ki, başarılı gayrimenkul uzmanlarının kullandığı ve onları daha istikrarlı çalışmalara götüren bir algoritma mevcut.

Şimdi bu algoritmanın parçalarını inceleyelim.

Adım 1: İstek ve İhtiyaçları Belirleyin

Müşterileriniz size ne istedikleri konusunda bilgiler verecektir. Ama bu bilgiler yeterli değil. Sizin kendi çıkarımlarınızı da yapmanız gerekiyor. Müşterilerinizden bir adım önde olmanız çok etkileyici bir tutumdur.

Diyelim ki bir müşteriniz işe kolay ulaşmak için metroya yakın bir ev istiyor. Onların nerde çalıştığını öğrenip farklı alternatifler sunmanız müşterinizin oldukça ilgisini çekecektir.

Sunacağınız farklı alternatifler konusunda daha yaratıcı olabilirsiniz. Bulacağınız ev, otobüs duraklarına ya da şirket servislerinin güzergâhına yakın olabilir. Hatta trafik yoğunluğu az ve işyerine mesafesi yakın yerler bularak onlara bisiklet alternatifi bile sunabilirsiniz.

Müşterinizin hayatı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzda, ona en uygun önerileri yapabilirsiniz.

İlgili: Gayrimenkul Dedektifleri İş Başında

Adım 2: Muhiti Detaylıca Anlatın

Evin bulunduğu muhit hakkında iyi, kötü ve çirkin her şeyden bahsederek müşterinizin rahat hissetmesini sağlayın.

Olabildiğince detay verin.

Müşteriniz yemek pişirmeyi seviyor mu? Ona yakındaki organik ürünler satan manav ve pazarları anlatın. Müşteriniz yoga mı seviyor? Ona yoga buluşmaları yapılan parklardan bahsedin. 

Çevrimiçi platformlardan edinilemeyecek bilgileri sağlamanız müşterinizi çok mutlu edecektir.

İlgili: İlanlarınızda Yerel Mekanları Öne Çıkarın

 

Adım 3: 5 Neden Tekniğini Kullanın

5 neden tekniği çok uzun süredir her sektörde kullanılan oldukça başarılı bir yöntem. Tekniğin mantığı çok fazla neden diye sorarsanız gerçek sebebi öğrenebileceğiniz fikrine dayanıyor.

Mesela müşteri belli bir muhitte yaşamak istiyorsa neden diye sorun. Cevap anneme yakın oturmak istiyoruz olabilir. Tekrar neden diye sorun. Belki de çocukları olduğunda annesinin yardımcı olmasını planlıyorlar. Peki neden? Çünkü çalışmaya devam edecekler.

Her zaman 5 tane neden öğrenmek zorunda değilsiniz, ama daha çok sorgulamanız müşteri hakkında oldukça fazla bilgi edinmenizi sağlayacak.

Yukarıdaki örneği tekrar ele alalım. Sadece 3 tane neden sorusuyla çiftin çocuk sahibi olmak istediğini ve profesyonel hayatlarına devam edebilmeleri için annelerinin önemli olduğunu öğrendiniz.

Şimdi müşterinize iyi okullara yakın, annelerinin kalabileceği ekstra odası olan, parklarla çevrili ve plaza bölgelerine yakın bir ev önerebilirsiniz. Ne kadar çok detay öğrenirseniz seçenekleriniz o kadar çok artar.

İlgili: Alıcıların Gerçek İhtiyaçlarını “5 Neden” Tekniği ile Anlayabilirsiniz

Adım 4: Bölge Uzmanı Olun

Muhit hakkında çok bilginiz olması çok güzel, ama o muhit hakkında gerçekten uzman olmalısınız. O muhitteki birçok gayrimenkulü müşterileriniz olmasa da gezin. Kat planları, özellikler ve fiyatlar konusunda notlar alın.

O muhitteki geçmişten gelen fiyat değişikliklerine hâkim olun.

Mümkünse şehir planlama toplantılarına katılın ve çevre düzenlemeleri ile ilgili planları öğrenin. Köpek parkları, restaurantlar, bisiklet parkuru, tenis kortları ya da manzaralı piknik yerleri gibi ayrıntılı bilgileri öğrenin.

İlgili: Bölge Uzmanı Olduğunu İddia Eden Emlak Danışmanları Gerçekten Öyle mi?

Adım 5: Teknolojiden Yararlanın

Her ne kadar çevrimiçi platformlar gayrimenkul uzmanlarının yerini alamasa da, teknoloji kullanımı uzmanlara oldukça yardımcı olabilir. Teknoloji tabanlı birçok araç ile müşterileriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin, potansiyel müşterinizin sosyal medya üzerinde oluşturduğu profilden nerelere üye olduğunu, neleri çok paylaşarak beğendiğini ve ailesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

İlgili : Charlie Uygulaması ile Tanışın: Müşterileriniz Hakkında Bilgi Edinmek Artık Çok Kolay

Ayrıca potansiyel müşteri adayınızın ev arama geçmişi, ilgisini çeken ve kayıt altına aldığı ilanlar da size çokça bilgi verebilir.

Bu bilgileri müşterinizden samimi bir sohbet ortamında bilgisayarına göz atarak da öğrenebilirsiniz. Hatta bu konuda hiç çekinmeden kendisinden yardım isteyebilirsiniz. Sonuç olarak, ortak bir amaç uğruna çalıştığınızı bilen müşteri sizin bu isteğinizi geri çevirmeyecektir.

Yapabileceğinizden fazlası için asla söz vermeyin.

Ve son birşey daha: Algoritmaların hayatımızdaki yerini anlatan ilginizi çekecek bir video ile sizi başbaşa bırakıyoruz. Keyifli seyirler.

Teknolojiyi seven gayrimenkul danışmanları için oldukça iyi bir kitap. Okumanızı öneriyoruz.

 

DİĞER HABER
05 Aralık 2017