"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkulde, Emilim (Absorpsiyon-Soğurma) Oranı Nedir?

Gayrimenkulde, bir emilim oranı, belirli bir pazardaki mülklerin arzının satılma oranını hesaplayan bir tedarik ölçüsüdür. Esasen, şu anda piyasada bulunan mülkleri satmak için harcayabilecekleri süreyi hesaplamak için bir yöntemdir. Emilim oranı, hem alıcıların hem de satıcıların emlak piyasasının gelişimini daha iyi anlamalarına yardımcı olan bir araç olarak kullanılabilir.

Pek çok satıcı, mülklerinin fiyatını belirlerken, bölgedeki evlerin pazar değeri hakkındaki karara, karar verir. Bazı durumlarda etkili olsa da, bu yaklaşım aynı anda yaklaşık olarak kaç tane mülkün satışa çıktığını göstermez. Soğurma oranı, piyasada neler olduğunu görmenin bir yolunu sunar ve satıcının neye karşı olduklarını anlamalarına yardımcı olur.

Absorpsiyon oranı, alıcıya piyasada sahip olabileceği stokta daha düşük fiyatlar üzerinde pazarlık yapma imkanı da sağlayabilir. Temel iktisat arz ve talep teorisine dayanarak, talebin tutarlı olması durumunda, artan arz genellikle piyasa dengesini yeniden sağlamak için düşük fiyatlara yol açar. Aynı şekilde, tedarikin sınırlı olması halinde, alıcılar genellikle satılan eşyaları elde etmek için daha fazla öderler.

Çoğunlukla, emilim, belirli bir bölgedeki mülk satışlarına ve belirli bir mülkün o bölgedeki taleple ne kadar iyi karşılaştırıldığına bağlıdır. Geliştiriciler, genellikle yeni evler için genel talebe ve mülklerinin yerel arza kıyasla nasıl fiyatlandığına bakar. Bu, emme oranını ve nihayetinde o alanda yeni mülk satma kapasitelerini belirlemelerine izin verir.

İşte soğurma oranı formülüne bir örnek: Diyelim ki belirli bir bölge yılda ortalama 1.000 yeni ev satılıyor ve inşaat şirketi oradaki pazarın% 2'sini kazanıyor. Bu senaryoda, bunların emilim oranları yılda 20 mülk olacaktır. Bu noktada, oranın değişebileceği yalnızca iki yol vardır - satılan ev sayısındaki değişiklik veya mülkün yerel envantere karşı rekabet edebilirliğindeki ani değişim.

Absorpsiyon oranı, zaman içindeki piyasa trendlerini analiz etmek için uygun bir yöntem olabilir. Bunun nedeni, diğer sektörlere benzer şekilde, emlak piyasasının öncelikli olarak arz ve taleplerden biri olmasıdır. Bazıları emme oranını sadece bir rehber olarak kabul eder. Ancak diğerleri, alıcıların ve satıcıların pazarın net bir vizyonunu elde etmelerine ve dolayısıyla mülk konusunda daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilecek değerli bir araç olarak görüyorlar.

DİĞER HABER
26 Kasım 2021