"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Geçmiş Müşterilerle Bağlantıyı Koparmamak İçin Bu Yolları Deneyin

Geçmiş müşterileri kaybetmemek, gayrimenkul profesyonellerinin en çok önemsemesi gereken noktalardan biridir. Bir müşterinize hayalindeki evi bulup satmış veya elindeki evi satması için ona en uygun alıcıyı bulmuş olabilirsiniz. Ancak gayrimenkul sektöründe, bir işi tamamlamak, sandığınız gibi başı ve sonu olan bir süreç değildir. Anlaşmayı yaparsınız, ama ardından müşterinizle ilişkinizi yine de sürdürmeniz gerekir.

Çünkü her müşterinin size başka müşterileri de getireceğinden eminsinizdir. Kulaktan kulağa dolaşacak olan söylentiler, online ortamda ifade edilen referanslar, sohbet sırasında sizden nasıl bahsedildiği, alacağınız geri dönüşü inanılmaz derecede etkiler. Bu nedenle müşterilerinizle bağınızı koparmamaya gayret göstermelisiniz ve onları önemsemelisiniz.

Bir alıcının kendisinin ardından yeni bir alıcıya dönüştüğü tek sektör gayrimenkul sektörüdür. – Emlak Broker

Aylık E-Bültenler

Müşterilerin aklında kalmanın en iyi yöntemlerinden birisi e-bültenlerdir. Aylık olarak müşterilerinize göndereceğiniz e-bültenler ile onlara hem markanız hakkındaki yenilikleri haber verebilir hem de çeşitli bilgilendirici içerikler ile dikkatlerini çekebilirsiniz. Örneğin “Evinize Değer Katmanız İçin Yapabileceğiniz Yenilikler” başlığı altında onlara tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Böylece müşterilerin zihninde, sizle işleri bitmiş olmalarına rağmen, sizden hala alabilecekleri bir şeyler olduğuna dair fikir oluşturmuş olursunuz.

Düzenli E-postalar

E-postalar düzenli aralıklarla atıldığında müşteriler üzerinde sizi hatırlatıcı bir etki oluşturur. Hatta bunun için bazı müşteri profillerini seçerek onlara özel spesifik konular belirleyip özel e-postalar atmayı deneyebilirsiniz. Böylece onların dikkatini çekebilir ve herhangi bir konuda size danışmak için ulaşmalarını sağlarsınız.

Üç Aylık Aramalar

Müşterilerinizi en az üç ayda bir aramanız da etkili bir yöntemdir. Ancak telefon görüşmesinin sıklığını ayarlamak çok önemlidir. Eğer bunu çok fazla yaparsanız müşteriyi kendinizden soğutmanız da mümkündür. Seneyi çeyreğe bölerek her üç ayda bir aramanız uygun olacaktır. Eğer müşterinize yeni bir ev sattıysanız, ilk bir ay biraz daha sık arama yapabilirsiniz. Müşterinizin memnuniyetini anlamak, ondan referans bilgisi almak ve onu önemsediğinizi göstermek için ilk zamanlar biraz daha ilgili davranabilirsiniz.

Seminerler

Bir emlak danışmanı olarak alıcılara veya satıcılara yönelik seminerler düzenlemeniz, popülerliğinizi ve marka bilincinizi oluşturmak için vazgeçilmez bir yöntemdir. Vereceğiniz seminerler ve düzenleyeceğiniz etkinliklere, geçmiş müşterilerinizi çağırabilir ve onlarla olan iletişiminizi çok daha güçlendirebilirsiniz.

Gönderilen Postalar

Posta göndermek eskide kaldı diye düşünmeyin. Evlere göndereceğiniz broşürler ve kartlar hala büyük bir etkiye sahip. Bir e-posta onların gözünden kaçabilir, ama posta kutularına düşmüş etkileyici tasarıma ve bilgilere sahip bir içerik gözlerinden kaçmayacaktır.

Doğum Günleri ve Özel Günler

Bir müşterinize yeni bir ev sattıysanız, satıcınıza yeni bir alıcı bulduysanız, anlaşmadan sonra yapacağınız ilk şey, onlara tebrik kartı veya küçük bir tebrik hediyesi göndermektir. Aynı şekilde müşterilerinizin doğum günü veya çocuk sahibi olduğu gün gibi özel günlerinde onları hatırlamanız, onların da sizi hatırlamasına neden olur.

Sosyal Medya Takibi

Sosyal medya, insanlara resmi bir görüşme ortamı değilmiş gibi gelir. Ancak günümüzde bu tabu yıkılmaya başladı bile. Çünkü sosyal medya, müşterilere ulaşmanın en etkili yollarından biri haline geldi. Burada amacınız akılda kalıcı olmaktır ve ileride ev ile ilgili bir durum olduğunda yine size gelinmesini sağlamaktır. Onlara kendinizi hatırlatmak için sosyal medya hesabınız veya sayfanız üzerinden ulaşabilir ve yeni kampanyalarınızdan haberdar olabileceklerini onlara duyurabilirsiniz.

Sponsorluklar

Hizmet verdiğiniz bölgedeki spor takımlarına, kulüplere ve topluluklara sponsor olmanız, o çevrede kendinizi hatırlatmanız için mükemmel bir yoldur. Bu tip topluluklarda sürekli görünecek olan markanız, hem müşterileriniz hem de diğer insanlar tarafından benimsenecek ve meşruluk kazanacaktır.

DİĞER HABER
12 Temmuz 2023