“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Geçmişten Bugüne Ticari Gayrimenkul Pazarlamasının Evrimi [ARAŞTIRMA]

Ticari gayrimenkul pazarlaması, basit yapı levhaları ile başlayan yolculuğuna günümüzdeki sofistike çok kanallı dijital kampanyaları ile devam ediyor. Emlak sektörü, 1900’lü yılların geleneksel pazarlama anlayışından bugünkü dijital pazarlama anlayışına kadar neler gördü ve ne gibi değişimler geçirdi? İşte ticari emlak pazarlamasının on yıllar içerisinde geçirdiği evrimin tarihi…

1900’lerin Başları: Tabelalar

1900’ların başında emlak pazarlaması oldukça basitti. Gösterişli vintage fontları kullanarak göz alıcı ve dikkat çekici mahyalar hazırlayarak dikkati çekmek mümkündü. Aslında bu reklam tipi günümüzdeki tıklama başına reklamcılık ile benzerlik gösterir. Tek fark, caddede yürüyen bir kalabalığın dikkatini çekmek yerine Google arama motorundaki ticari mülk arayan kişilerin dikkatini çekmek şeklinde yapılır.

1920-1950: Basılı Reklamlar

Aslında basılı reklamların M.Ö.’sine kadar uzandığını söyleyebiliriz. Ancak 1900’lü yılların başında gazete ve derginin kitlesel pazara yoğun girişi ile birlikte basılı reklamlar inanılmaz bir etki alanı oldu. Bu dönemden kalma ticari emlak listelerinde, güçlü bir slogana ve dikkat çekici dil kullanımına oldukça özen gösteriliyordu. Günümüzde hâlâ kullanılmaya devam edilen basılı reklamlar, dijital reklamların yanında etkinliğini yitirmiş durumda.

1960-1990: Doğrudan Pazarlama

Ticari emlak pazarlamacıları, bu dönemde kısa namlulu av tüfeği kullanmak yerine daha fazla hedefe direkt odaklanan silahları tercih etti. Yani doğrudan pazarlama yöntemleri olan el ilanları, broşürler ve posta kartları gibi hedef kitleye doğrudan ulaşabilecekleri uygulamalara başladılar. Çünkü bu yöntemler ile bölge, gelir ve yaş gibi demografik özelliklere dayalı olarak pazarlama yapma imkânı doğmuştu. Günümüzde bu yöntemler hâlâ kullanılmaya devam ediyor. Özellikle niş pazarlama içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

1990-2000’lerin Başı: Gösterim Siteleri

Bugün internet, günlük hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Pazarlama dünyasına internetin girmesi ise kesinlikle emlak pazarlamasındaki anahtar değişim noktalarından biridir. Müşteriler, internetteki emlak pazarlaması ile karşılaştıkları zaman aradıkları mülk içerikleri hakkında her zamankinden daha fazla veriye ulaşabildiklerini keşfettiler. Bu durum, şimdiki kapsamlı emlak pazarlamasına yönelik atılan büyük bir adımdı. Loopnet, o zamanlar 800 binden fazla listeye ev sahipliği yapan en büyük ticari emlak sitelerinden biriydi. İşte 1996 yılındaki Loopnet sitesinin görünümü…

Günümüz: Uygulamalar ve Web Siteleri

Emlak dünyasında en çirkin olan satılık evler bile günümüzün emlak siteleri sayesinde çok farklı bir görünüm kazanabiliyor. İnternet sitelerinden mülkler hakkında daha estetik görüntüler sunmanın yanı sıra çok detaylı bilgiler vermek de mümkün oldu. Hatta öyle ki ticari gayrimenkul firmalarının kendi sitelerini oluşturmalarına yönelik özel hizmetler de sunulmaya başladı. Örneğin SharpLauch bunlardan biridir.

Gelecek: Yıkıcı Yenilikler

Teknoloji, ticari emlak pazarlamasının çehresini tamamen değiştiriyor. Şu anda içinde bulunduğumuz bu değişim gelecekte çok daha sürükleyici ve deneyimsel bir hale bürünecek.

3D Sanal Turlar

Konut, ticari ve kiralık projeler için video oyunları benzeri eğlenceli ve interaktif ortamlar sunan 3D sanal turlar ile çok uzakta olan bir binanın görünümünü keşfedebilirsiniz.

Arttırılmış Gerçeklik

Bildiğimiz broşür ve el ilanlarında bulunan bina projelerine veya konutlara akıllı telefonunuz ile baktığınızda üç boyutlu hale gelmesini sağlayan arttırılmış gerçeklik teknolojisi çok farklı bir pazarlama yöntemi sunuyor.

Sanal Gerçeklik

Yavaş da olsa günlük yaşantımıza girmeye başlayan sanal gerçeklik teknolojisi, emlak uygulamaları ile birleştiğinde son derece heyecanlı sonuçlar doğurabiliyor. Hiç var olmayan bir yapı projesinin var olduğunu görmek ve önceden deneyimlemek emlak pazarlamasında harika bir deneyim sunuyor.

 

DİĞER HABER
12 Eylül 2019