Mail listemize abone oldunuz mu?
Geleceğe Hazır mısınız: Büyük Teknoloji Emlakçılığı Nasıl Yok Ediyor?

İster inanın ister inanmayın, aslında bir ev satın almak veya satmak isteyen kişilerin bir Emlakçı tanıması ya da en azından bilen birini tanıması gerektiği bir zaman vardı. O zamanlar internet yoktu ve bir gazetenin emlak ilanlarının yayınlandığı bölüm dışında emlak ofisine girmeden satılık evlerin listesini bulabileceğiniz bir yer yoktu.

Açıkçası, günümüzde giderek daha az danışman böyle bir zamanı hatırlıyor :) On yıllardır, ev listeleri çevrimiçi olarak mevcut. Artık, alıcıların ve satıcıların internet üzerinden bir danışman bulma olasılığı başka herhangi bir yerden daha fazla. Ayrıca, müşteriler, ücretsiz ev değeri tahminleri alabilir ve evleri için nakit ödeyecek çevrimiçi aracı kurumlara ve ev listeleme sitelerine erişebiliyor.

Emlakçıların hiç bitmeyen yeni iş modelleri dalgasıyla yüzleşmeye devam edeceği bir sır değil. Ama gerçekte, emlakçılar için savaş daha yeni başlıyor.

Trilyon Dolarlık Bir Rakibe Göz Atmak

Danışmanların yalnızca gayrimenkulü yutan İBuyer Jawsları, Redfin, Zillow ve OpenDoor gibi şirketler için değil, aynı zamanda multitrilyon dolarlık büyük teknoloji endüstrisi için de endişelenmesi gerekiyor bu meslekte.

Uber'in ülkenin en büyük taksi şirketi ve Airbnb'nin en büyük konaklama sağlayıcısı haline gelmesi gibi, global dünyanın da en büyük emlak şirketi olacak bir teknoloji firması olacaktır. Yeni, büyük ve yıkıcı teknolojilerinde rakipleri gibi tipik yüzde altı komisyonun peşinden gitmeleri de çok muhtemel. Bu teknoloji Jawslarının hâlâ emlakçılara ihtiyaçları olacak, ancak müşteriye önce ulaşabilecekleri için, genellikle kazanacaklarının üçte ikisini danışmanlara verecekler ve kalan yüzde 33'ü kendilerine ayıracaklardır. Tapu.com, Bydoping.com gibi emlak girişimlerini bu konuda örnek verebiliriz.

Bu durum, her emlakçının bir seçeneği olacağı anlamına geliyor: Yeni dalgaya teslim olmak ve Big Tech'in emrinde daha az komisyonla çalışmaya istekli olmak. Veya müşteriler için benzersiz değer yaratmak ve müşterilere önce ulaşmak için yeni yollar bulmak. İkinci yolu seçen danışmanlar teknolojiyi bugün kullandıklarından tamamen farklı bir şekilde kullanmalıdır.

Mevcut en büyük emlak portallarının işletmeleri ve son kullanıcıları nasıl cezbettiğini bir düşünün: Teknoloji, veriler ve çekici pazarlama kancalarını bir araya getiriyorlar. Rekabet edebilmek için emlakçılar da aynı şeyi yapmak zorunda kalacaklar.

Artık, X sayıda anlaşma yapmış lisanslı bir emlakçı olduğunuzu belirtmek yeterli değildir. Kimsenin umrunda değil. Asıl önemli olan soru şu ki, masaya gerçekten hangi değeri getiriyorsun?

İsmi açıklanmayan bir yazar, "Atlanta'daki bir danışman, sürecin nasıl çalıştığını görmek için OpenDoor, Zillow, Redfin, Knock ve OfferPad ile yakın zamanda yenilenmiş bir ev için teklif istedi." diye açıklıyor.

"495.000 $ olarak değerlendirilen mülkü, düşük uçta 265.000 dolardan yüksek uçta 373.000 dolara iBuyer teklifleri aldı."

Bunu okumak ve iBuyer'ların hızlı bir şekilde hiçbir yere gitmediğini yani büyük bir sıçrama yapamadıklarını varsaymak kolaydır. Analiz raporlarının ortaya koyduğu verilere göre, ABD'de, İBuyers'ler pazarın yalnızca yüzde 0,2'sini (2018 yılı) ele geçiriyorlar.

Aynı zamanda bize tüm gayrimenkullerin yerel piyasadan oluştuğunu hatırlatmaya devam ediyor: "2018 Kasım'ında Phoenix'te tüm iBuyer'ların pazar payı yüzde 5'ti."

Zillow'un Anında Teklifi, pazardaki ilk dört ayında 20.000 Phoenix listeleme oluşturdu. Rapor, bir şehirde gerçekten evini satmak için tıklayan ve Zillow'dan bir teklif talep eden 20.000 ev sahibi olduğunu açıklıyor.

Etkileyici, değil mi?

Danışmanlar için iyi bir haber var mı?

Zillow'un oluşturduğu 20.000 müşteri adayına geri dönelim. Rapor, şirketin evlerin yalnızca yüzde birini satın aldığını söylüyor.

Ancak aracıların aksine Zillow, hemen işlem yapmayan veya yapamayan müşteri adaylarını çöpe atmıyor. Aslında, bu 20.000 potansiyel müşterinin yüzde 99'unu size satacaklar; Emlak danışmanlarına.

Bunlar, Anında Teklif programına olası katılım için Zillow'dan evlerinin değerine ilişkin bir değerlendirme isteyecek kadar motive olmuş satıcılardır. Yani, motivasyon bu satış sürecinde işin bonusudur.

Bu olası satışların dezavantajı, büyük olasılıkla komisyonunuz üzerinde pazarlık yapacak olmaları ve fiyatları konusunda gerçekçi olmamalarıdır (bu nedenle Zillow emlak danışmanları ile çalışmadı).

Danışmanlar nasıl rekabet edebilir?

Bu, sektörü zorlayan sorulardan biri. Birçok danışman İBuyer teknolojisine duyarsız bir biçimde yaklaşıyor ve rekabet etmeleri gerekmediğini düşünüyor.

Bize göre, "Yıkıcı teknoloji girişimlerinin bozamayacağı tek şey donanımlı emlakçıdır."

Müşterilerinize karşı, hizmetlerinizi daha olumlu bir şekilde sunmak, kolaylık cazibesi ve iBuyers'ın teşvik ettiği "sorunsuz" süreçle mücadelede uzun bir yol kat etmelisiniz.

Elbette, bir ev satmak biraz değil oldukça güçtür. Potansiyel satıcı müşterinize, doğru danışman ile sorunsuz bir süreç yaşayabileceğini ve ev için en yüksek parayı getirebileceğini söyleyin.

Davut (Emlakçı) ve Golyat (İBuyers ve teknoloji)

Sorumluluk Alma Zamanı

Gelecekte başarılı olan emlakçıların pazarlama uzmanları ve özellikle video pazarlama uzmanları olması gerekecek. Ancak bu sadece sosyal medyada aktif olmakla ilgili değil, gayrimenkulle ilgisi olmayan içerik oluşturmak ve topluluğunuzun çevrimiçi elçisi olmakla ilgili.

Kendi sitesi ve sosyal medyadan paylaşım yapan kişilerin tüketicilere çok itici geldiğini ve başka medya mecralarında bilgi ve deneyimlerini paylaşarak müşterilerin ilgisini daha çok çektiğini uzmanlar açıklıyor. Emlakbroker.com, danışmanlar için bilgi ve deneyim paylaşımı yapmalarını sağlayan eşsiz bir mecra. Kariyerinde farkındalık yaratmak isteyen danışman ve emlak ofislerine en temiz rekabet imkanı sağlayarak müthiş bir kaldıraç etkisi yaratıyor. Bilgi ve deneyim paylaşımınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmeniz olacaktır. Emlakbroker.com bunun için var!

Uzmanlık bölgenizde fark yaratmak ve en temiz rekabette birinci olmak için danışmanlar ve ofisler bize tanıtım ve bölge raporu videoları gönderebilir. Sizi onbinlerce ziyaretçisi olan en popüler emlak blogu emlakbroker.com'da ücretsiz yayınlayalım. Sizin için özel stratejiler oluşturalım. Sönmüş bir yıldızı parlatmak bizim görevimiz. Bize katılın, müşterilerinize karşı bir düşünce lideri ve içerik sağlayıcı olun. Etkileşim oluşturun ve izleyiciler oluşturun. Getirebileceğiniz tüm araçları, kaynakları ve uzmanlığınızı, anlatın, yazın; çözümler emlakbroker.com'da. Ve kitlenizin üyeleri gayrimenkul almak veya satmak istediğinde, onlara yaptığınız şeyin değer yaratmak olduğunu hatırlatın. Onları doğru ve güvenilir bilgi kaynağından mahrum bırakmayın.

Ne yazık ki, çoğu emlakçının sosyal medyada paylaştığı içeriğin yaklaşık yüzde 80'i kendileri hakkında. Yediği yemekten bize ne. Kaldığı otel bizi hiç ilgilendirmiyor. Arkadaş sohbetleri, bla bla bla...

Yerel halk pazarları, yerel gece hayatı, harika restoranlar, çocuklu aileler için en iyi park alanları veya en iyi kebabı nerede bulabilecekleri hakkında hiçbir şey yayınlamıyorlar.

İnsanlar nerede yemek yiyeceklerini veya bisikletlerini nereye süreceklerini, en iyi koşu ve spor yerlerinin nerede olduğunu öğrenmek için Yelp'e veya yerel gazetenin web sitesine gitmek zorunda kalmamalı. İnsanlar, paylaşımlarınızla sitenizdeki içeriklere geliyor olmalılar.

Şimdiye kadar emlak sektörü yıkıcı yenilikler ve büyük bozulma güçlerine karşı korunmuştur. Ama bu değişmek üzere. Bu gerçekleştiğinde, yalnızca girişimci bir zihniyeti benimseyen ve pazarlarına sahip olmak için ellerinden gelen tüm araç ve kaynaklardan yararlanan emlakçılar başarılı olacaktır.

Yüzde altı komisyondan, çoğu insanın sahip olduğu en büyük varlıklardan ve işinizden sonra gelen trilyonlarca dolarlık bir endüstriden bahsederken, video pazarlama ve sosyal medya hakkında gevşek tüylü olmayı göze alamazsınız.

Bir kum tanesi olmayı bırakın. Bir çakıl taşı olmayı ve müşterileri için değer yaratan bir danışman olmak için çaba gösterin. Siz de Emlakbroker.com'a katılın ve  değer yaratan bir bütünün parçası olun. Biz hazırız ve sizi bekliyoruz :)

DİĞER HABER
05 Ekim 2021