"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gelecek 5 Yıl İçerisinde Y Kuşağı X Kuşağını Tahtından Edecek

Günümüz teknoloji çağında, yeni nesil teknoloji ile iç içe olan genç ev alıcılarının sayısı her geçen gün büyük bir artış gösteriyor. Bu duruma hazır olmak ve kazançlı treni kaçırmamak için emlakçılık işinizi artık dijital dünyaya uyarlamanız gerekmektedir.

Derlediğimiz stratejileri, bilgileri ve çalışmaları uygulamaya geçirerek yeni nesil ve her şeyden haberdar olan ev alıcıları ile işbirliği yapmanız kolaylaşacaktır.

Kısa Mesajlaşma

Genç alıcılar, e-posta ve kısa mesaj yoluyla iletişime yaşlı alıcılardan daha çok önem verirken, yaşlı alıcılar daha çok telefon aramalarını önemsiyorlar.

Çoğu danışman ve broker mevcut müşterilerine e-posta ve telefon aramaları yoluyla bilgilendirme yapıyor. Fakat yeni nesil alıcıların daha çok ilgisini çeken şey, kısa mesajlaşma yoluyla bilgilendirilmek. Araştırmalar, Y kuşağı ile iletişime geçmenin en iyi yolunun parmaklarınızın ucunda olduğunu gösteriyor.

Bu durumu göz ardı etmek, yeni nesil ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekme şansınızı elinizden alacaktır(özellikle snapchat ile emlak pazarlama yöntemini Y kuşağı üzerinde etkili bir pazarlama yöntemi olarak kullanabilirsiniz.)

Kısa mesajlaşma, telefon aramalarına göre daha spontane görünmekte olduğundan bu yolla elinizdeki mülk ile ilgili bir çok konuyu direkt anlatabilmenizi sağlamaktadır. Mesajınız kesinlikle okunacaktır çünkü mesajı gönderdiğiniz cihaz, yeni neslin sosyal ve dijital dünyası ile arasında koparmadığı bir köprü görevi görmektedir.

Sosyal Medya

Y kuşağı, internete sürekli bağlı haldedir. Dijital olsun olmasın tüm ilişkilerini sosyal mecralarda sürdürebilmektedirler. Alım-satım yaparken de kullandıkları yol budur, dolayısıyla bir emlakçı aradıklarında ilk olarak internete bakarlar.

Bu durumda, online ve sosyal medyadaki varlığınızı dikkat çekici hale getirmeniz gerekmektedir.

  • Sosyal mecralarda aktif olmanız önemlidir. Facebook, Twitter, Linkedin, hatta sosyal medya konusunda biraz daha önde iseniz Pinterest ve Instagram gibi alanlarda oluşturacağınız hesaplar dikkatleri çekecektir.
  • İnternet sitenizde bir emlak blogu oluşturmanız durumunda, hem yazım becerinizi geliştirirsiniz, hem de yazdığınız bloglar ile beraber bir emlak uzmanı görünümü kazanabilirsiniz. Ayrıca, semtinizde/şehrinizde bulunmayan insanlar bu bloglardan bölge ile ilgili bilgileri kolaylıkla alabilir.
  • Sosyal medyada ciddi bir tavır takınmanız zorunlu değil, hatta biraz daha espritüel ve rahat bir tavır sosyal medyada daha fazla kabul görür.
  • Gönderi sıklığınızı belirli bir düzeyde tutun, çok az ya da çok sık göndermeniz durumunda okuyucular sıkılabilirler ya da dikkatlerini çekemezsiniz. Aynı sosyal platformda iki gönderiden fazlasını yapmamaya özen gösterin.

İnternet Sitesi Optimizasyonu

Alıcıların yüzde 50’si, ev aramalarında mobil cihazlar ve uygulamalar kullanmaktadırlar.

Dünyada internet kullanımının yüzde 60’ı mobil cihazlardan yapılmaktadır. Yeni nesil ev ararken, mobil cihazlarından ve yine bu cihazlardaki uygulamalarından faydalanmaktadır. Eğer web siteniz herhangi bir tablet ya da akıllı telefonda güzel görünmüyorsa, okuyucu başka sitelerin arayışına gidecektir.

Websitenizi optimize edebilmeniz için bazı ipuçları:

  • Siteninizin hızlıca yüklenmesini sağlayın, 1 dakikadan uzun sürede açılıyorsa siteniz yavaş demektir.
  • Site tasarımını sade bir biçimde oluşturun, süslü yazılar, görseller, videolar sitenizi de yavaşlatabilir.
  • Google arama motorunda sitenizin görünür olduğundan mutlaka emin olun. Potansiyel müşterilerinizin sitenizi kolaylıkla bulması için Google amca ile dost olmanız gerekli ve önemlidir.

Y Kuşağına Ayak Uydurmak

Artık külüstür bilgisayarlara bağlı bir biçimde hayatımızı sürdürmüyoruz. Yapılan araştırmalara göre, yetişkinlerde cep telefonu sahibi olma durumu yüzde 91 oranında artış göstermiş-ki bu da teknolojiye hızlı uyum sağlandığı anlamına gelmektedir.

Y kuşağının dikkatini çekmek için, bir emlak profesyoneli olarak hareket halindeyken iletişimi de sürdürmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Hızlıca Cevaplamak

Yine yapılan araştırma sonuçlarına göre gönderilen e-postaların %51’i mobil cihazlardan açılıyor. Müşteri sayısı fazla olan danışmanlar ve brokerler, bir e-postanın hızlı bir biçimde cevaplanmasının ne denli önem teşkil ettiğinin bilincindedirler.

Mesaj cevaplamada sorunun kaynağı, emlakçıların bir anda birden çok mesaj alması ve birden fazla müşteri ile gelişi güzel bir düzende ilgileniyor olmasıdır. Ayrıca birden fazla e-posta adresi olması da karmaşa yaratmaktadır. Bunun için, emlak sektörüne göre düzenlenmiş bir uygulama ile e-postalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Alım-Satım Yönetimi

Emlakçıların, alım satım yaparken mobil cihazları kullanımına kolaylıkla geçiş yapmaları gerekmektedir. Mobil cihazlar hem uygun ve günceldir, hem de istenilen yer ve zamanda emlakçının gerekli veriyi alabilmesini ve Y kuşağı ile çalışırken ihtiyacı olan rekabet avantajını kazanmasını sağlar.

Belgelere Her Zaman Ulaşabilmek

“Cloud”(Bulut) sistemi sayesinde mobil cihaz kullanan emlakçılar, kullanmayanlara oranlar her zaman bir adım önde olacaklardır. Depolama uygulamasında istediğiniz kadar önemli belgeyi bulundurabilmeniz ve de internet bağlantısı sayesinde bu belgelere istediğiniz her hangi bir cihazdan ulaşabilmeniz, işlerinizi ofis dışından hızlı bir biçimde halletmenize olanak sağlar. Unutmayın ki günümüz iş dünyasında hız çok önemlidir.

DİĞER HABER
07 Şubat 2019