“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
 Gerçek ve Doğru Zamanlamalı Pazarlama Teknikleri

“Sadece listenmiş” ve “yeni satılan”  bağlantılarını kullanan danışmanlar, zamanında gönderilen bir etkinliği pazarlamak için gerekli olan gerçek zamanlı pazarlama yöntemini zaten biliyor demektir. Doğru zamanlı pazarlama taktikleri alıcı ve satıcılar üzerinde aciliyet duygusu yaratabilir. Ayrıca zamanla iletişimin önemini de artırabilir. Bununla birlikte iletişim hedefinin tipik ev satın alma döngüsüne dayandığı doğru zaman pazarlaması yeni jenerasyonlara yol göstermek açısından da etkili bir yöntemdir.

Pazarlamanın performansını artırmak için değişiklik yapmak isteyen gayrimenkul danışmanları mevcut olan müşterileriyle ilişkilerini geliştirmek ve yeni müşterilerle bağlantı kurmak için hem gerçek hem de doğru zamanlı pazarlama tekniklerini kullanmalıdır.
 
Gerçek Zamanlı Pazarlama

Gerçek zamanlı pazarlama, hedefinizdeki müşterinizle olan iletişiminizi körüklemek için anlık gelişmeleri kullanma yöntemidir.

Gerçek zamanlı pazarlama ile emlakçılar şunları gerçekleştirebilir;

  • Yeni ev listeleri
  • Son yapılan ev satışları
  • Güncellenen piyasa verileri
  • Mahallelerde yapılacak olan yeni hizmetlere ilişkin bilgiler
  • Beklenen faiz oranları değişiklikleri
  • Doğru Zamanlı Pazarlama

Bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi alıcı ve satıcı arasında “doğru zamanlarda” iletişim kurma tekniği üzerine kurulmuştur.

Bu yöntemde alıcı ve satıcının hangi dönemlerde nasıl ihtiyaç ve motivasyonlara sahip olduğu araştırılır ve bunların  ne gibi unsurlardan etkilendiklerine bakılır. Gerçek zamanlı pazarlamada meydana gelen son gelişme körükleyici olurken, doğru zamanlı pazarlama geçmişe bakarak çalışır. Çünkü  alıcı ve satıcının ihtiyaçlarını ve çıkarlarını ön görmek için geçmiş verileri ve bilgileri kullanmak gerekir.

Doğru zamanlı pazarlama yöntemini kullanacak olan emlakçılar şu çerçevede çalışır;

  • Satılık evleri ev alma mevsimi olan bahar ve yaz aylarına hazırlamak
  • Alıcı ve satıcıları, rekabetçi alış ve satış mevsimlerinde öne çıkarmak
  • Ölü sezon olan tatil dönemlerinde çekiciliği azalan evleri tekrar çekici kılmak için çabalamak
  • İlk kez ev alacaklar için ipuçları ve püf noktaları hazırlamak

Doğru zamanlı pazarlama yönteminde hedeflenilen müşterinin belli özelliklerinin yanı sıra, temsil ettiğiniz pazar veya belirli mahallelerle ilgili eğilimler de dikkate alınmalıdır.

İster gerçek, ister doğru zamanlı pazarlama taktiklerini kullanın, kampanyalarınızı şu ipuçlarına göre şekillendirin;

Kitle hedefleme: Hedef kitleniz pazarlamanızın odak noktasında bulunmalı. Pazarlama mesajlarınızın kitlenin bakış açısını hesaba kattığından emin olun. 

Kitlenizi anlayın: Eğer kitlenizin yapısını anlarsanız kitlenizin ihtiyaçlarına göre bir içerik pazarlaması hazırlayabilirsiniz.

Kanal tercihi: İçeriğiniz, sosyal medyada hedef kitlenizin ilgisini çekiyor mu? En iyi yanıt oranlarını sunan kanallardan pazarlama mesajlarınızı gönderin. Onlara ilgi alanlarına göre bülten ya da e-posta gönderin. 

Ölçüm: İçerik etkileşimi ve içerik oluşturma gibi performans ölçülerini sürekli olarak inceleyin. Bu tarz bir inceleme hangi tarzda mesaj, teklif, içerik türleri ve iletişim kanallarının hedefinizle en iyi şekilde çalıştığını anlamanıza yardımcı olur.

DİĞER HABER
08 Ağustos 2017