"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gerilla Pazarlaması ile Emlak Sektöründe Yapabileceklerinizin Sınırı Yok

Bundan 200 yıl önce Napolyon’un birlikleri ispanya üzerine yürüdü ve bu savaş sırasında yepyeni bir kelime türedi: Gerilla. İspanyollar ve Britanyalılar, Napolyon’un Fransız ordusuna karşı o güne kadar görülmemiş sıradışı savunma taktikleri uyguladılar. Türkçe’de “küçük savaş” anlamına gelen gerilla taktiği kullanarak düzenli bir orduya karşı zayıf olmalarına rağmen büyük mücadele verdiler. Bu gerilla taktiğinin içerisinde pusu kurma, adam kaçırma, sürpriz saldırılar yapma ve gece baskınları düzenleme gibi gayrinizami savaş uygulamaları vardı. Yani amaç düşmanı yenmek değil, düşmana zarar vermek ve savaşma azmini kırmaktı. Bu nedenle birçok tarihçi, gerilla savaşını İspanya’nın önemli başarı kazanmasının ve İngiltere’nin Fransa üzerindeki nihai zaferinin sebebi olarak görür.

Günümüzde ise gerilla kelimesi savaş alanından başka alanlara da uyarlanmıştır. Tüketicilerin ilgisini çekme ve cüzdanlara müdahale etme anlamında gerilla taktiğinin benimsendiği bir pazarlama türü ile karşı karşıyayız. Bu pazarlama taktiğine göre girişimciler ve küçük işletmeler, kâr, satış ve büyüme hedeflerine ulaşmak için düşük bütçeli ve alışılmadık yöntemler uyguluyorlar.

Emlak sektörü de gerilla pazarlamasını uygulamak için son derece ideal bir endüstridir. Emlakçılar da aslında küçük işletmelerdir ve özellikle işlerin daha az olduğu kış mevsiminde kısıtlı pazarlama bütçeleri üzerinde çalışırlar. Peki, emlak profesyonelleri gerilla pazarlamasını işlerine nasıl entegre edebilirler?

Mizahın Gücünden ve Özgünlüğünden Yararlanın

Size yabancı bir emlak profesyonelinin gerilla pazarlama uygulamasından bir örnek vermek istiyoruz. Amerika’nın Indiana şehrinde hizmet veren bir emlak profesyoneli, iki tane satılık evin Open House etkinliğini yayınlamak için Ocak ayında, -10 derece sıcaklıkta ve karlarla kaplı yerde video çekimi yapıyor ve videosunda bunu mizahi bir dil ile öne çıkararak izleyenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. “Evet, her yer karla kaplı ve neredeyse donmuş durumdayım. Ama zayıf olmak bize göre değil. Onun için sizlere iki evin tanıtımını yapacağım.” diyerek videosuna giriş yapan emlakçı, videosunun adını da “Zayıf Olma” olarak seçmiş.

Normal şartlarda birisi kar kıyamet olan hava şartlarında bunu yapmaz. Ancak bu emlakçı, kimsenin tercih etmediği bir pazarlama yöntemini mizahi bir dil ile birleştirerek rakipleri arasında fark yaratmayı başarıyor. Facebook üzerinden yayınladığı bu video sadece Facebook platformunda 160 bin kere görüntülendi.

Popüler Araçları Alışılmadık Şekillerde Kullanın

Sosyal medyanın kendisi, baştan aşağı bir gerilla pazarlaması aracıdır. Ancak kullanım oranının artması nedeniyle bazı kullanım şekilleri artık oldukça sıradanlaştı diyebiliriz. Yine de alışılmadık şekillerde kullanmak için önünüzde engel yok.

Profesyonel ve dikkat çekici videolar hazırlamak için her ne kadar doğru zaman ve doğru mekân çok önemli olsa da potansiyel müşterileri kendinize çekmenizi sağlayacak asıl video tarzı, canlı ve düzenlenmemiş doğallığa sahip olan videolardır. Çünkü bu yaklaşım tarzı ile güven oluşturursunuz. Hayatlarının neredeyse en büyük ve en duygusal kararlarından birini alacak olan alıcı adaylarına yaklaşırken bu doğallığı ve güveni sağlamanız gerekir.

Sosyal medyada canlı videolar kaydetmeli ve bunu yaparken mümkün olduğunca şeffaf olmalısınız. Onlara emlak sektöründe başarıyı nasıl yakaladığınızı anlatırken aynı zamanda başarısız olduğunuz tarafları da mizahi açıdan yansıtabilirsiniz. Bu şekilde insanlara daha doğal, daha gerçekçi ve daha dürüst biri olarak kendinizi tanıtmış olursunuz.

Gerilla Pazarlamayı Sadece Listeleme İçin Kullanmayın

Emlak pazarlaması deyince akla ilk gelen uygulama alanı satılık listelerdir. Ancak bunun biraz daha dışına çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Gerilla pazarlaması, yalnızca satılık listelerinizi alıcılara ulaştırmak veya daha fazla potansiyel müşteri çekmek için mi kullanılır? Hayır!

Gerilla pazarlamasını ekibini büyütmek isteyen emlak profesyonellerinin kullandığına zaman zaman tanık oluyoruz. Örneğin Austin merkezli faaliyet gösteren bir emlak profesyoneli, bu pazarlama yöntemini işe alım için kullanarak Teksas’ta en hızlı büyüyen emlak ekibi haline geldi. Çevre bölgeleri hedefleyen 40 bin emlak danışmanına video içerikli e-postalar gönderdi ve bu videoların yüzde 75’i ekibe personel alma ile alakalıydı. Sadece iki kişiden oluşan ekibi, iki yıl içinde 160 kişilik bir firmaya dönüştü.

Son Söz

Şimdi, gerilla pazarlamasını en iyi nasıl uygulayabiliriz? Bunu yapmanın tek bir yolu yok. Sadece işe koyul ve olabildiğince yenilikçi, bir o kadar sıradışı ol. Bunun için önemli miktarlarda bütçe ayırmanıza gerek yok. İşe yarayan bir şey bulana kadar farklı taktikleri deneyimlemekte serbestsiniz. Harekete geçin!

DİĞER HABER
04 Temmuz 2017