"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Getir'inde Yer Aldığı Hızlı Teslimat ‘Silahlanma Yarışı’ Londra’da Ticari Mülk Kiralarını Artırıyor

Ultra hızlı market teslimatı patlamasına güç veren yer bulma savaşı, Londra’nın ticari emlak sektörünün bazı bölümlerinde kiraları artırıyor.

Getir, Gorillas ve Zapp gibi temel ürünleri birkaç dakika içinde insanların kapısına kadar gönderme sözü veren marketler, bu yıl İngiltere'nin başkentini silip süpürdü.

Bu tür hizmetler, çevrimiçi market siparişlerini teslimat için hazırlamak için kullanılan “karanlık mağazalar” olarak adlandırılan küçük depolara dayanıyor. Yemek dağıtım dünyasındaki karanlık mutfaklara benzer şekilde, bu tesisler müşterilere mağaza içinde hizmet vermiyor.

Emlakçılar, hızlı market teslimat şirketlerinden gelen talep akışı sayesinde Londra’nın önde gelen lokasyonlarında ortalama ticari kiraların arttığını gördüklerini söylüyorlar.

Süpermarket Alışverişi Yapabileceğiniz 10 Mobil Uygulama

Emlakçılar tarafından paylaşılan rakamlara göre, Batı Londra’da, yaklaşık 20.000 fit karelik küçük sanayi birimleri için kiralar, 2021′in üçüncü çeyreğinde fit kare başına 35 £’a (46 $) yükseldi ve emlakçılar tarafından paylaşılan rakamlara göre, bir yıl önceki aynı döneme göre %75 arttı. 

Benzer bir tablo Doğu Londra’da ortaya çıkıyor ve küçük endüstriyel mülkler için ortalama kiralar üçüncü çeyrekte yıllık %47 artarak 25 sterline yükseldi.

Knight Frank’in emlak danışmanı olan Tom Kennedy, CNBC’ye verdiği demeçte, Covid-19 salgınının çevrimiçi alışveriş talebindeki patlama sayesinde “endüstri ve lojistik pazarını beş yıl hızlandırdığını” söyledi.

2021′de karanlık süpermarket şirketlerinin yükselişinin Londra’daki fiyat baskılarına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi. ″Şehir içi bölgede sanayi pazarımızı büyük ölçüde etkilediler ve bu da kiraları büyük ölçüde artırdı.

“Bu, uzay için büyük bir silahlanma yarışı ve Londra’da onlar için çalışan yalnızca belirli bölgeler var. Bu da, sırayla, teklif savaşlarını da yarattı.”

Başka bir emlak şirketi olan Savills de benzer bir eğilim gördüğünü söyledi. Firma tarafından paylaşılan bir sunuma göre, bu yıl 500.000 fit kareden büyük mülklere olan talep azalırken, 200.000 fit karenin altındaki tesislerin satın alımları arttı.

Savills, özellikle Amazon’un 200.000 metrekarenin altındaki binaları aldığını ve geçen yıl m2 depolama alanını %64 oranında artırdığını ve hızlı market uygulamalarının pazarı etkileyen tek oyuncu olmadığını gösterdiğini söyledi.

Getir, Londra'da Reklam Ajansına Dava Açtı » Marketing Türkiye

Sektör yöneticileri ve yatırımcılar, hızlı ticarette başarının anahtarının “hiper yerelleştirme” olduğunu söylüyor. Şirketler, müşterilerine mümkün olduğunca yakın olan bir alana sahip olabilmek için yarışıyor.

Londra bakkal uygulaması Jiffy’ye yatırım yapan Flint Capital’in ortağı Andrew Gershfeld, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bunun tüketici davranışına dayanan temel bir eğilim olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Hızlı market uygulamalarına yatırım yapanlar, fiziki mağazacılığa göre daha az yer kapladığından, müşterilerin mağazaya şahsen girmesine ve envanterlerine ilişkin daha iyi bilgilere sahip olmalarına gerek kalmadığından, geleneksel mağazalardan daha ucuza işletildiklerini söylüyorlar.

DİĞER HABER
29 Aralık 2021