"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gizli Sos: Facebook'u Referans Kanalı Olarak Nasıl Kullanırım?

Emlak profesyonelleri için Facebook, iş potansiyeli oluşturmak için harika fırsatların bulunduğu bir mecra durumunda. Emlak uzmanları, Facebook’ta oluşturdukları şirket sayfaları üzerinden reklam vererek potansiyel müşteriler bulmaya çalışırken aynı zamanda müşterilerini bilgilendirerek uzmanlıklarını kanıtlamış oluyorlar. 

Facebook’ta kişisel sayfalar sosyal medyada son derece önemli bir paylaşım alanı. Bu alanda emlak uzmanlarının arkadaşları, çevresi ve yakınları bulunuyor. Bu kişilerin çoğu emlak uzmanlarına referans olabilecek ve potansiyel müşteriler yönlendirebilecek kişilerden oluşuyor.

Son zamanların en popüler sosyal paylaşım ortamlarından biri olan Facebook’ta yaklaşım, satmak yerine paylaşmak olmalıdır. Emlak piyasası ilişkiler üzerine kurulan bir piyasa. Her ne kadar emlak uzmanları insanların ev alıp satmalarına yardımcı olsa da aynı zamanda onların hayatlarına dokunmaktadır. Müşterilerinin hayatında son derece önemli zamanlar olan evlilik, çocuk sahibi olma, yakınlarını kaybetme, tayin gibi dönemlerde müşterinin yanında olmak bir emlak uzmanı için önemlidir.

Teknoloji, potansiyel müşteri kazanım süreçlerini değiştirebilir, müşterileri geleneksel medyada ya da internet ortamında tanınmış popüler emlak uzmanlarına yönlendirebilir. Müşterilerin çok büyük bir kısmı emlak uzmanlarını referansla seçmeyi tercih ederler. Bu tercihlerinin asıl nedeni güvendir. Müşterileriniz ile kurduğunuz güven size başka işlerin kapısını açar.

Doğruluk, dürüstlük ve profesyonellik sizin insani özelliklerinizi öne çıkararak müşterilerinizle aranızda güven ilişkisi kurmanızı sağlar.

Facebook’ta kişiler arası etkileşim de zaman içinde çok gelişmiştir. Bugün pek çok kişi tanıdıklarının ihtiyaç duydukları konuları Facebook üzerinden paylaşıyor. Pek çok kişinin Facebook sayfasında yüzlerce hatta binlerce tanıdığı kişiler var. Bu arkadaşlar birbirlerine emlak uzmanlarını da tavsiye edebilirler.

Her müşteri ile satış işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz ama onun size müşteri getirmesini sağlamak sizin elinizdedir. Facebook listenizdeki uzun zamandır görmediğiniz ve konuşmadığınız bir kişi sizi başka bir arkadaşına tavsiye edebilir.

Bu da demektir ki, sadece kendiniz olarak başka bir insanla kurmuş olduğunuz güven ilişkisi size potansiyel müşteriler gelmesini sağlayabilir. Sizi hiç tanımayan, paylaşımlarınıza yorum yazmayan ama yaptığınız işleri takip eden ve sizin güvenilir biz uzman olduğunuzu düşünen bir meslektaşınız da sizi müşterilerine önerebilir. (bu cümlede yazdıklarımızı çok kısa bir süre öncesinde yaşadık :)

İnternet ortamında içerik stratejisi uzmanlarına göre şunları yapmak gerekir;

  • Güvenilir bir üslup yaratarak takipçilerinizin size güvenmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikleri paylaşmak hem size olan ilgiliyi artırır hem de markanız güçlenir.
  • Facebook ve İnstagram gibi ortamlarda insanların yorum yapmıyor olması sizin yaptıklarınızı izlemedikleri anlamına gelmez.
  • Takipçi sayısı kadar katılım da son derece önemlidir. O zaman Facebook’ta neler paylaşılmalı ki insanlar paylaşımlara katılmalı ve etkileşimli bir ilişki kurulmalı? 

Kapak fotoğrafınızda her zaman listenizdeki iyi bir gayrimenkulün ya da İstanbul gibi popüler bir şehrin güzel bir fotoğrafı olmalı

  • Kapak fotoğrafınızın listenizdeki gayrimenkullerden biri olması size ona dair sorular sorulmasını sağlar ve satışı kolaylaştırır.
  • Sayfanızda doğrudan listenizdeki gayrimenkuller hakkında konuşmak yerine müşterilerinizden birinin evi için hazırladığınız tasarım sonrası evin son halinin gösterimini yapabilirsiniz. İnsanların onun hakkındaki fikirlerini alabilirsiniz.

Birini tanıyor musunuz?

Sayfanıza bir hafta içerisinde satışa sunulacak olan yeni yapılmış bir apartmanın fotoğraflarını koyun. Bir hafta sonra insanlara böyle bir evi sevebilecek birilerini tanıyıp tanımadıklarını sorun. Konu ile ilgili başka bir paylaşımda bulunmayın. Kısa bir süre içerisinde dairelere dair birçok kişinin talepte bulunacağından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Kişisel Hikâyeler

İş dışında yapmaktan keyif aldığınız şeyler nelerdir? Facebook’ta her zaman işle ilgili paylaşımlarda bulunmak olmaz. Biraz daha açık olun ve hayatınıza dair şeyler de paylaşın. Ancak dikkatli olun, burası profesyonel bir ortam ve izlendiğinizi unutmayın.

Kendi paylaşımlarınız dışında Facebook listenizdeki diğer kişiler tarafından yapılan beğendiğiniz paylaşımları da listenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken çoğunluğun sizin paylaşımlarınızdan oluşuyor olmasıdır, sürekli başka birilerinin gönderdiklerini paylaşmanız hakkınızda olumsuz görüşler oluşmasına neden olabilir. Dengeyi kurmak son derece önemlidir. Biraz kendi paylaşımlarınızdan biraz da başka insanların paylaşımlarından özellikle varsa başka insanların başarı hikâyeleri ile ilgili gönderilerden paylaşabilirsiniz.

Video

  • İlham verici videoları paylaşın, herkesin paylaştığı şeyler yerine kendi içeriklerinizi oluşturun ve bunları Facebook listenizdeki kişilerle paylaşın.
  • Mesela anneniz için hazırladığınız sürpriz bir planı veya bir ofis arkadaşınızın doğum günü videosunu çekebilir ve takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Sizi samimi ve içten bir ortamda görmek insanların size duydukları sempatiyi artırır. Videonuzun altına yazılan yorumlar sayesinde bu tür paylaşımlar insanlar ile doğrudan bir ilişki kurmanızı sağlar.

Kendiniz olun ve en iyi halinizi yansıtın

  • Olumsuz olmayın, her zaman pozitif olun. Politik ve aşırı tepki çekecek paylaşımlar yapmaktan kaçının.
  • Takipçilerinizin ilgisini çekecek değerli paylaşımlarda bulunun. Takipçilerinizi tanıyın. Tutkulu ve paylaşımcı olun. İnsanların sizi tanımalarına olanak verin. Bu sayede kendi izleyici kitlenizi bulursunuz ve bunu başarabildiğiniz anda hakkınızda referanslar gelmeye başlar.

Facebook sayfanızda işiniz hakkında konuşacak olursanız müşterilerinizin deneyimleri hakkında bilgi verin, tabii ki isimleri gizli tutarak. Müşterilerinizin gayrimenkulü satılırken duyduğunuz heyecan ve tutkuyu anlatın, onlar için hissettiğiniz iyi düşünceleri paylaşın.

Sayfanızda listenizdeki gayrimenkulleri tanıtma ya da referans isteme yerine bu işi bir hayat deneyimi haline getirdiğinizi ve tutkuyla yaptığınızı hissetmelerini sağlayın. Arkası zaten gelecektir.

DİĞER HABER
25 Ağustos 2022