"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gizli Sos: Gayrimenkul Videolarınız İçin Önemli Detaylar

Videolu tanıtımların, gayrimenkul pazarlama tekniklerimizi değiştirdiği artık bir sır değil. Fotoğraflı tanıtımlar ise bir açıdan sınırlıdır, çünkü esnek değildir. Üç boyutlu platformlar, Matterport gibi  oldukça yaratıcıdırlar, fakat evin yalnızca iç kısımlarını göstermektedirler. Bakış açısı ve içerik açısından oldukça eksik kalmaktadırlar.

Yerleşim bilgisi, ev planı gibi bilgileri barındırmazlar. İlgili alıcılara, evin görünümünü, havasını, ruhunu, özelliklerini yalnızca bir videolu tanıtım sağlayabilir. Yalnızca video tanıtımlarında, emlak temsilcilerinin elindeki gayrimenkulleri alıcı ve potansiyel müşterilere detaylı anlatmalarının olanağı sağlanır.

Peki, kaliteli ve yaratıcı bir video tanıtımı için nasıl bir yaklaşıma sahip olmamız gerekmektedir? Bu sorunun cevabı oldukça uzun ve karmaşık elbette ki, o sebeple temel detaylarımızdan bahsederek işe başlayabiliriz. Şimdilik belirli kameraların, cihazların ve düzenleme yazılımlarının teknik özelliklerini es geçip, her emlak tanıtım videosunun olmazsa olmazı niteliğindeki önemli maddelere odaklanalım.

  • Bir metin ile işe başlayın

Çekimini yapacağınız evleri zamanından önce belirleyin, böylelikle yeterliliği arttırıp elinizdeki mülkleri özel kılan tüm gerekli noktaları yakalarsınız.

Doğal biçimde ilerleyebilecek bir liste yaratın. Önce mekanın dışının, sonra da içinin kısa bir gösterimi ile başlayın. Böylelikle, izleyenlere geri kalanını izleyip izlememek konusunda ne kadar ilgili olduklarına karar verme olanağı tanırsınız. Sonrasında herkesin görmeyi istediği yerlerle devam edin; yaşam alanları, mutfak, büyük yatak odası, zemin kat.

Havuz ve bahçe gibi özel detayların altını çizebilirsiniz, fakat garaj ve ekstra yatak odaları, videolu tanıtımın yanında fotoğraf eklentileri olarak eşlik edebilir. Evin havasını gösterebilmek iyi bir adımdır, fakat her küçük detayın üzerine durursanız uzun ve sıkıcı bir tanıtım videosuna imza atmış olursunuz.

  • Hareketleri çekin

Unutmayınız ki videolu tanıtımın en büyük getirisi, herhangi bir başka tanıtım yolunun aksine daha dinamik bir izlenim deneyimi yaşatmasıdır. Görüntü kaydırma, slayt ve zoom gibi özelliklerden oldukça faydalanın.

Şömine mi var? O halde siz de ateşin yanışını çekebilirsiniz. Dekoratif bir fıskiye var ise su akar haldeyken çekim yapın. Sonuçta bu bir tanıtım çekiminizde bir akışa ve düzenli gidişata sahip olun.

  • Önemli detayları dahil edin

İzleyicilere öncelikli olarak bilgilendirici bir çekim yaptığınızı unutmayın. Görmek istedikleri detayları onlara gösterin ki, müşterileriniz de ileri bir tarihte gayrimenkulü bizzat görmek isteyip istemediklerine karar verebilsin.

Kayıtta, evin adresi, yatak odalarını ve banyoları yazılı bir biçimde, gözle görünür halde belirtin. İletişim bilgilerinizi belirtin, böylelikle size ulaşabilsinler. Tanıtıma bir de harita dahil edin ki evin mahalle içerisinde tam olarak konumu rahatlıkla görülebilsin.

Videonun agnostik bir platformda olduğunu düşünün, yani izleyiciler her yerden videoyu izleyebilecek ve ihtiyacı olan bilgiyi alabilecek. İzleyicilerin gerekli bilgileri sayfanızda başka bir yerden almalarını beklemeyin.

Eğer izleyiciler videonuzu abartılı bir biçimde izleyeceklerse, ev ölçülerini, konumunu ve kolaylıklarını da görebilmeliler. Çoğu emlak profesyoneli videolu tanıtımda içerik yerine belirli bir tarzının olmasına o kadar yoğunlaşıyor ki izleyicilerin kafasında soru işaretleri bırakıyor. “evet, burası iyi hoş da, neresi burası, kaç tane yatak odası var, ve görmeye nasıl giderim?”

  • Marka isminizi öne çıkartın

Video tanıtımın bir çok önemli yararından biri de, izleyenlerin yalnızca evi değil sizi de görebilecek olmasıdır. Aslında, tanıtım videoları listenizi tanıtmak kadar kendi markanızı da tanıtmaktır.

Videonuzun haftalarca, aylarca, hatta yıllarca çevredeki diğer ev sahipleri, alıcılar, ve internet izleyicileri tarafından izlenme ihtimali vardır.

Bu, onların sizi hem bir emlakçı hem de karakteristik olarak tanımaları adına iyi bir fırsattır. Bu da ilerde yapacağınız işlerde size yardım edecek bir etmendir. O sebeple, videonun başına, sonuna ya da hem başına hem sonuna iletişim bilgilerinizi, resminizi ve şirket logonuzu eklemeyi unutmayın.

  • Videonuzu öne çıkarın

Hiçbir video, istediği kadar kaliteli ve içerik dolu olsun, kimsenin izlemediği bir durumda size hiçbir fayda sağlamaz. Bu yüzden, aynı anda bir çok dijital platformda dikkatleri videonuzun üzerine çekebilmek için açık, anlaşılabilir bir strateji geliştirmeniz gerekmektedir.

Öncelikle videonuzu web sitenizde, sosyal medya sayfalarınızda yayınlayın. Videoyu bir sonraki e-posta haber bülteninizle veri tabanınızdaki kişilere yollayın. 

Bütün video izlenimlerinizin sayısını takip edin ve başarınızı ölçmede bu rakamı kullanın. Sonra bu başarıyı müşterilerinizle paylaşın. Mal sahiplerinin sevdiği bir şey varsa(teklif haricinde), o da evlerinin sergilenmesinden elde edilen istatiksel verilerdir.

DİĞER HABER
13 Ocak 2023