"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gizli Sos: Sizi İnternette Araştıracak Müşterileri Elde Tutmak İçin 5 İpucu

Müşterilerin ev arama yöntemlerinin tamamen değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Artık insanlar sokak sokak dolaşıp satılık ilanları aramıyorlar; araştırmalarının çoğunu evde, bilgisayar başında yapıyorlar.

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ev satın alan müşterilerin %90’a yakını alışveriş sürecinde internette araştırma yapmaya devam ediyor. Hayatlarının muhtemelen en büyük yatırımını yapan insanlar, artık ilk gördükleri seçeneğin üstüne atlamıyor.

Bir Google araştırmasına göre, ev almaya niyetlenen potansiyel müşteriler, ev almadan önce bir yıl süren bir araştırma yapıyor. Bu sürenin azımsanamayacak bir kısmını da güvenilir bir emlakçı bulmak için harcıyorlar.

Aynı Google araştırmasına göre, insanların %66’sı, çalıştıkları emlakçıyı, görüşmeden önce internetten araştırıyor.

Bu yüksek oran, internette belli bir hazırlık yapmış emlakçılar için iyiye işaretken, internet mecralarına gereken önemi vermemiş emlakçılar için tehlike çanı anlamına gelebilir. Kimlere hitap ettiğinizi, onların nerede araştırma yaptığını ve neyi araştırdıklarını belirler ve buna göre hareket ederseniz, kuşkusuz işlerinizin büyümesi için hayati önemde bir adım atmış olacaksınız.

İnternette araştırma yapan müşterilerinizin beğenisini kazanmak için alttaki 5 küçük ipucuna göz atmanız faydalı olur.

1) Sosyal Medyada Aktif Olun

İnternet kullanan emlak müşterilerinizin birçoğunun sosyal medyada aktif olduğunu unutmayın. İşinizle ilgili Twitter, Facebook, Google+ ve İnstagram hesapları açın ve bunları aktif olarak güncelleyin. Bu sitelerde, yalnızca işle ilgili ve sıradan paylaşımlar yapmak da sizi rakiplerinizden farklılaştırmayacaktır.

Bu sitelerde bulunun, insanların nelerden bahsettiklerini, neyle ilgilendiklerini gözlemleyin ve onlara faydalı olacak bilgiler sunun. Sadece elindeki ürünlerinin fotoğraflarını yayınlayan sıradan bir sosyal medya dükkanı olmayın. Başka konularda da insanların aklına gelen bir sosyal medya karakteri olun.

2) Yerel Sitelere Kayıt Yaptırın

Müşterilere birinci elden bilgi sunan yerel emlak portallarına üye olun. İnternet kullanan müşterilerin, sizinle ilgili yapılmış yorumlardan direkt olarak etkileneceklerini unutmayın. İnsanların bu portallarda sizinle ilgili neler yazdığını takip edin, olumsuz yorumlarda yorumu değil, olumsuzluğu gidermeye çalışın.

Müşteriler, şeffaf kurumlara çok daha çabuk güven duyma eğilimindedir. Olumsuz bir yorum gördüğünüzde, bunu, site üzerinden çözmeye çalışın. İnsanlar, sizinle sorun yaşasalar bile bunun çözülebileceğini görmekten hoşlanacaktır.

3) Mutlaka Bir İnternet Siteniz Olsun

Sitenizin sürekli ulaşılabilir, sürekli güncellenen bir mecra olması hayati önemdedir. Sadece masa üstü bilgisayarlardan internete bağlanma devri biteli çok oluyor. Sitenizin dizüstü bilgisayar, tablet, mobil telefon gibi cihazlarda da verimli bir şekilde çalışacak mobil formatta olmasını sağlayın.
Burada yalnızca kendi deneyimlerinizden yola çıkarak bile doğru sonuca ulaşmak mümkündür.

Birbirine benzer hizmetler sunan iki internet sitesinden, telefonunuzla her an her yerden ulaşabileceğinizi mi seçersiniz, yoksa yalnızca masa üstünden bakabileceğinizi mi?

İnternet siteniz konusunda mutlaka profesyonellerle çalışın ve her formatta en iyi şekilde çalıştığından emin olun.

4) Yeni Nesil Emlak Müşterilerine Hazır Olun

Yeni ve internete daha hakim bir nesil gerek emlak kiralama gerek emlak satın alma konusunda gittikçe aktifleşiyor. En son, internetten alışveriş etme ve araştırma yapma alışkanlığı olmayan bir gelin veya damadın düğününe gittiğinizde yıl kaçtı?

Bu nesli yakalamanın yollarını arayın. İyi çekilmiş fotoğraflar ve özellikle videolarla bu neslin dikkatini çekmeye çalışın. İnternet kolaylıklarına alışmış bu nesil için tüm süreci basitleştirici önlemler alın.

5) Müşterilerin Aradığı Yalnızca Bir “Ev” Değil

Son Google araştırmasının gösterdiğine göre, internette yeni bir ev için araştırma yapanlar, bir evi yuva yapmak için gereken pek çok şeye karar vermiş oluyor. Son bir yılda Youtube’da “ev geliştirme-düzenleme” videoları %35 oranında artış gösterdi. Araştırmalar, internette evleri inceleyen insanların söz gelimi mobilyaları inceleme oranın, evleri incelemeyenlere göre dört kat fazla olduğunu gösteriyor. Ev araştıran, yan ürünleri de araştırıyor.

İnternet sitenize nakliye firmalarının, mobilya ve ev gereçleri firmalarının bilgilerini, onların sitelerinin bağlantılarını koyarak müşterilerinizin aynı anda pek çok şeyi sizin siteniz üzerinden yapmasını sağlayın. Böylece internet siteniz hem daha fazla vakit geçirilecek bir mecra, hem de pek çok bilgiye ulaşılabilen bir üs olsun.

DİĞER HABER
19 Aralık 2022