“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Google Aramaları Konut Piyasasını Nasıl Öngörüyor?

Ekonomik tahmin, herkesin bildiği gibi aldatıcı bir sanattır. Ancak İngiltere Merkez Bankası'ndaki ekonomistlerin yakın tarihli bir araştırması, ekonomiyi analiz etmek için giderek daha yararlı bir araç haline gelebilecek olanı tanımlıyor: Google arama eğilimleri.

Google Insights'tan alınan verileri kullanan araştırmacılar, "işsizlik" ile ilgili terimler için arama dizinlerinin gerçek işsizlik oranlarını tahmin etmede yardımcı olduğunu buldular. Araştırmacılar, ev fiyatları için, arama verilerinin "2004'ten bu yana mevcut olan bazı göstergelerden daha iyi performans gösterebileceğini" önermek için araştırmalarını daha da derinleştirdiler. Araştırma, İngiltere'deki arama verileri ile gerçek konut fiyatları arasındaki korelasyonu detaylandırıyor ve "emlak komisyoncuları" için yapılan aramaların popülaritesi, konut fiyatlarındaki değişimle yakından ilişkili olarak artış ve düşüş gösteriyor.

İngiltere Merkez Bankası, benzer çalışmaların arama trendlerinin otomobiller, perakende satışlar ve seyahat destinasyonları gibi şeylerdeki gerçek satışları tahmin etmek için kullanılabileceğini belirtiyor. Google İnsights ekonominin nabzını tutmanın başka bir yolu gibi görünebilir, ancak çalışmalardan birinin yazarları, Google trendlerinin aylık fabrika satışları gibi geleneksel ekonomik istatistikler için uzun gecikme süreleri ile gelmediğine dikkat çekiyor. Ancak, The Wall Street Journal'dan Ainsley Thomson'a göre, zor ekonomik araştırmalar için internet arama verilerini kullanmanın bazı dezavantajları bulunuyor: "İnternet'in yaygın kullanımı nispeten yenidir, bu nedenle karşılaştırmalar için kullanılabilecek çok az miktarda veri vardır. İnternet kullanımı da yaş ve gelirle ilişkili kalır, bu nedenle örnekler aynı olmayabilir. Bu konuda tahmini bir görüş ortaya koyun. Ve pek çok arama, araştırmada 'önemli gürültüye' neden olacak şekilde tamamen meraktan yapılabilir."

Bir diğer araştırma Hindistan'daki emlak piyasasının geleceği nasıl öngörülebilir olmasına dayanıyor. Hindistanda'ki uzmanlar Google arama trendlerini, emlak fiyatlarını büyük bir başarıyla tahmin etmek için bir araç olarak kullandı. Esasen araştırma, "ticari mülk", "ticari gayrimenkul"  gibi terimler için bölgelere göre arama hacmi verilerinin alınmasını içeriyor. Araştırma verileri orta vadeli gayrimenkul fiyat hareketlerini doğru öngördüğü görülüyor. Aslında bu araştırmayla, Google arama hacminin makroekonomik ve işlem düzeyinde verileri kullanan modellere göre daha öngörülü olduğu sonucuna varılmış.

Manisalılar Google'da En Çok Neleri Aradı? - Manisa ili ve ilçelerini  kapsayan haber sitesi

Bu gelişmekte olan pazarlar için nasıl geçerli olabilir?

Bu araştırma gelişmekte olan pazarlara uygulandığında işler daha da ilginçleşiyor. Gelişmekte olan pazarlarda herkesin bildiği gibi bir veri kullanılabilirliği sorunu bulunuyor; bu, hem son derece hassas hem de sanal olarak gerçek zamanlı olarak kullanılabilen birkaç erişilebilir veri beslemesinden biri olduğu için Google arama hacmini daha da kullanışlı hale getiriyor.

Sonuçlar neler?

Uzmanlar, Hindistan'daki dört büyük şehir için bir analiz yaptı ve Google arama hacmi verilerinin ABD'dekinden sekiz kat daha tahmin edici olduğunu buldu:

[1] Örneğin, Google'ın emlak kategorisinde "satış" kelimesi için yapılan arama yoğunluğundaki %1'lik bir artış, konut fiyatlarında üç ayda bir %0.132 oranında anormal bir artışa yol açmaktadır.

[2] Hindistan emlak verilerinin alınmasıyla ilgili gecikmeler nedeniyle, bu, Google trend verilerinin Hindistan emlak piyasalarının değerlendirilmesinde özellikle alakalı olabileceği anlamına geliyor.

Marketing Immobiliare - Ottimizzare Sito & Affari con Google Trends

Hala Dikkatli Olmak İçin Nedenler

Google trend verilerinin başarısı, geleneksel veri kaynaklarının her zaman güvenilir olmadığı bir dünyada alternatif verilerin gücünün geniş bir göstergesi olan umut verici bir gelişmedir. Teknolojinin, az gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara yatırımı kolaylaştıracak şeffaflık unsurlarını nasıl sağlayabileceğine dair bir temel durum sunuyor.

Bu çalışmaların sonuçları cesaret verici olsa da, emlak hareketlerini tahmin etmek için Google arama hacmi verilerini kullanma konusunda hala temkinli olmak için nedenler var. Uzmanlar, Singapur emlak piyasalarına ilişkin Google trend verilerinin tahmin gücü üzerine, hayal kırıklığı yaratan sonuçlarla dahili bir ekonometrik analiz gerçekleştirdi. Uzmanlar, Çin veya Güney Kore gibi Google'ın birincil arama motoru olmadığı veya Pakistan gibi internet kullanım düzeylerinin zayıf olduğu yerlerde Google trend verilerini kullanırken dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Görüş

Emlak piyasalarının analizine ilişkin yeni anlayışlara yol açacak teknoloji trendlerinin zirvesinde kalmaktan keyif alıyoruz. Ancak bazen, hangi teknolojilerin ve veri kaynaklarının analitik içgörülerin iyileştirilmesi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olacağı konusunda şüpheci olmak önemlidir.

Google trendleri, özellikle çok az güvenilir verinin bulunduğu coğrafyalarda gelecek vaat eden bir veri kaynağıdır. Bununla birlikte, emlak piyasalarını tahmin etmek için karışık sonuçlar sunar. Siz yine de bir kahve eşliğinde bu arama trendlerini bölgenize uyarlayarak araştırabilirsiniz.

DİĞER HABER
22 Eylül 2022