"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Google Destekli Bu Girişim, Afrika'nın Airbnb'ye Yanıtı Olabilir mi?

Airbnb 2008'de faaliyete geçtiğinden bu yana seyahat endüstrisinde fırtınalar estirdi. Bir evi paylaşmak veya bir daire kiralamak, bir otel odası rezervasyonu yapmaktan genellikle daha uygun fiyatlı bir alternatif haline geldi.

On yıldan fazla bir süredir ev kiralama alanında faaliyet gösteren şirketin dünya çapında 200'den fazla ülkede 6 milyon aktif ev kaydı bulunuyor. Ancak Airbnb'nin henüz çatlamadığı bir kıta olan Afrika'dan Google destekli bir girişim yeşermeye başlıyor: Bongalo

Son on yılda hızlı büyümeye rağmen, Airbnb'nin 2018'de Afrika kıtasında yaklaşık 130.000 kiralık ev listesi vardı- (şirket daha yeni rakamları açıklamadı), çoğunluğu Güney Afrika'da. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Airbnb'nin Mayıs 2019'da yalnızca Londra'da listelenen 80.000'den fazla kiralık mülke sahipti.

Bongalo'nun Kamerunlu kurucusu Nghombombong Minuifuong, kıtadaki kiralık ev sayısının azlığını arz veya talep eksikliğine değil, özellikle kıtada yaygın olan bir ödeme yönteminin olmamasına bağlıyor. Airbnb'deki misafirler ve ev sahipleri, kullanıcıların cep telefonu aracılığıyla para gönderip almalarını sağlayan bir sistem olan mobil parayı kullanamıyor. Bir endüstri ticaret şirketi olan Global System for Mobile Communications'a (GSMA) göre bu mobil ödeme sistemi, yarım milyardan fazla kayıtlı hesabın bulunduğu Afrika'da giderek daha popüler hale geliyor.

Bu fırsatı gören girişimciler, mobil parayı kabul eden ve Afrika'nın kendi Airbnb'si olmak için yarışan bir ev kiralama platformu olan Bongalo'yu başlattılar. Bongalo Ceo'su Minuifuong, "Vizyonum, insanları uygun fiyatlı konaklama yerlerine bağlayarak Afrika'da seyahat etmeyi geliştiren bir platform oluşturmak" diyor.

Ölçeklendirme

Ölçek açısından, başlangıç, Airbnb'ye kıyasla hala sönük kalıyor. Bongalo, 2017 yılında bir emlak şirketi olarak Kamerun'da faaliyete geçiyor ancak 2019'da mevcut modeline dönerek Ruanda'ya taşınıyor. Minuifuong, her iki ülkede toplamda 1.000'den fazla mülkün listelendiğini ve 5.000'den fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor, ancak Afrikalılar Covid kısıtlamalarının kaldırılmasıyla kıtada daha özgürce seyahat edebildikçe talebin artmasını bekliyor.

Pazar araştırma şirketi Euromonitor International'ın danışmanı Christele Chokossa, kısmen Afrika'daki daha az katı seyahat gereksinimleri ve yerel gezginlere odaklanan turizm endüstrisi sayesinde, kıta genelinde iç turizmin Covid-19'un patlak vermesinden bu yana hızla toparlandığını söylüyor. 

Minuifuong, Bongalo'nun rezervasyonlarının gecelik yaklaşık 40 dolara mal olduğunu söylüyor. Sitede listelenmeden önce doğrulanan mülkler, şirketin web sitesi aracılığıyla rezerve edilebiliyor. Platform özellikle 25 ile 35 yaş arasındaki müşteriler arasında oldukça popüler.

Bir 2 kişi ve köprü görseli olabilir

Chokossa, "Teknoloji meraklısı genç nesil gezginler, son yıllarda ortak kiralama ekonomisinin rahatlığını ve satın alınabilirliğini benimsiyor" diyor. "Kamerun gibi ülkelerde, gelişmiş internet ve sosyal medya penetrasyonu, ev sahiplerinin hizmetlerini kolayca tanıtmalarına izin verdiği için uygun fiyatlı daire kiralama seçeneklerine yer açtı."

Minuifuong, %86'nın üzerinde bir beğeni oranıyla kullanıcılardan gelen ilginin harika olduğunu söylüyor. Bu derecelendirme, Google'ın Afrika'daki Siyah Girişimciler Fonu aracılığıyla Bongalo'ya 320.000 $ değerinde fon aktarmasının başlıca nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Bu onay, Bongalo'ya daha fazla görünürlük sağlayarak, Afrika kıtasında girişime güven oluşturacağı ve genişlemeye devam etmek için daha fazla yatırım çekeceği öngörülüyor.

DİĞER HABER
25 Mayıs 2022