"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Görüntülü Konuşma ile Farklı Müşteri Gruplarına Seslenin

Gayrimenkul danışmanları o kadar çok konut görüyor ki, artık sadece birkaç fotoğrafa bakarak bile konutun durumunu ve özelliklerini anlayabiliyorlar.

Fakat müşterileriniz aynı durumda değil. Onlar belki de hayatlarında ilk defa bir satın alım yapacaklar ve fotoğrafları nasıl yorumlamaları gerektiğini bilmiyorlar. Özellikle şehir dışında yaşayan ya da sık sık seyahat eden bir müşterinin hayalindeki evi bulmaya çalışması bu bakımdan çok karmaşık bir süreç haline gelebiliyor.

Görüntülü konuşma ise çağımızın bu durumlar için üretmiş olduğu çözüm önerisi. Siz de farklı müşteri gruplarınızı bilgilendirmek ve istedikleri konutları görmelerini sağlamak için görüntülü konuşma özelliği bulunan uygulamaları kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki 5 müşteri grubunu görüntülü konuşmalar sayesinde kazanmamanız için hiçbir sebep yok:

1. Uzaktaki Müşteriler

Eğer sık sık şehir ya da ülke dışından insanlarla çalışıyor, ya da en azından bu piyasaya girmeyi amaçlıyorsanız, görüntülü konuşma mevzusuna önem vermelisiniz. Bu insanlar için, yapacağınız görüşme gerçeğe en yakın turları olacak. Bu yüzden görüşme boyunca şu bilgileri verdiğinizden emin olmalısınız:

- Evin oda planı

- Evin en iyi ve en kötü özellikleri

- Odaların görüntüleri ve sözel olarak boyutlarını anlamalarını sağlayacak benzetmeler (buraya king size bir yatak sığar gibi)

- Tadilat önerileri

Uzaktaki müşterilerinizin normal müşterilerinize göre daha çok sorusu olacak. Normal müşterilerinizin evlerde odaklandığı noktaları düşünür ve bu noktaları görüntülü konuşmada aktarırsanız, iletişim daha iyi ilerler.

2. Meşgul Müşteriler

Günümüz müşterileri konut gezmek için yeterli zamana sahip olamayabiliyor. Bazılarının uzun iş gezileri, bazılarının ise antrenmanını kaçırmak istemeyen çocukları var. Fakat envanterin düşük olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, birkaç gün bile müşterinizin konutu kaçırmasına sebep olabilir.

Eğer müşterinizin hayalindeki ev piyasadaysa ve müşteriniz gelip göremiyorsa, görüntülü konuşma onlar için de iyi bir seçenek olacak. Konuşma boyunca yukarıda anlattığımız özelliklerden bahsedecek, fakat bu sefer müşterinizle bir de gerçek bir tur düzenlemeyi hedefleyeceksiniz.

3. Fikir Almak İsteyen Müşteriler

Bazen konutu sadece müşterinizin görmesi yetmiyor. Kararsız kaldıkları için ailelerinden ya da arkadaşlarından fikir almak istiyorlar fakat bu insanlar yakınlarında olmuyor.

Böyle durumlarda da görüntülü konuşmalar iyi bir seçenek. Hatta müşterinizin kararsız kaldığı durumlarda bu öneriyi siz sunabilirsiniz. Yaptığınız adım kumar mı? Evet. Fakat kazanma olasılığınızın daha fazla olduğu bir gerçek.

4. Hafızasını Tazelemek İsteyen Müşteriler

Eğer müşterinizle gün içerisinde 4-5 konut gezdiyseniz, kafası karışmış olabilir. “Geniş bahçeli olan 2. ev miydi yoksa 3. mü?” tarzında bir soru almanız gayet doğal.

Böyle bir durumda müşterinizle tekrar bir zaman belirleyerek evi baştan gezebilir, ya da süreci hızlandırmak adına görüntülü konuşma seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylelikle müşterinize kısa sürede hafızasını tazeleme fırsatı verirsiniz.

5. Fikir Alışverişi

Eğer bir Broker’ın yanında çalışıyorsanız, görüntülü konuşma özelliğini ofisteki diğer danışmanlarla iletişimde kalmak için de kullanabilirsiniz. Her danışman şirkete verilmiş olan yeni bir konuta gitse ve toplu bir görüşme esnasında konutu tanıtsa, hem zamandan tasarruf eder hem de tüm konutlardan haberdar olursunuz.

DİĞER HABER
18 Kasım 2022