"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gösterişli Satılık Liste Fotoğrafları Çekebilmek İçin Tüyolar

Bir emlak fotoğrafçısı kiralamak, pek çok emlak profesyoneli için mümkün değildir. Çünkü pazarlama alanında bütçe ayrılması gereken çok sayıda unsur vardır ve fotoğrafçılık bu unsurların yanında geri planda kalabilir. Ancak emlak fotoğrafçılığı, pazarlama için en önemli öğelerden biridir ve son derece kaliteli bir şekilde uygulanması gerekir. Ama bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü illa ki bir fotoğrafçı kiralamanıza gerek yok. Sizi zorlamayacak bir ekipman ile kendi başınıza da bu işin altından başarıyla kalkabilirsiniz.

Bunun için yalnızca iki ana konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir:

  • Ev çekimleri için sahneyi ayarlama
  • En iyi fotoğrafları ortaya çıkarabilmek için fotoğraf makinenizi kullanma

Emlak Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Emlak fotoğraflarını çekmek, sosyal medyada paylaşmak için çekilen normal fotoğraflardan daha farklı bir ön çalışma gerektirir. Bunun için dikkate almanız gereken birkaç faktör vardır.

Sahneleme

Emlak fotoğraflarınızı çekmeden önce sahnelemeyi her açıdan kontrol etmeniz gerekir. Yani evin nasıl göründüğü ile ilgili genel bir kontrol yapmanız gerekir. Evin nasıl daha çekici görüneceği konusunda ise ihtiyacınız olan tek şey biraz yaratıcılıktır. Örneğin evdeki en çekici mobilyaları öne çıkarabilir, dağınıklığı minimuma indirebilir, yemek odasının aile yemekleri için ideal görünmesini sağlamak için yemek masası üzerinde süslemeler yapabilir veya oturma odasının daha sıcak bir görünüm kazanması için koltukların dizaynını değiştirebilirsiniz. Kısacası, her odayı kendi özelliğine göre kamera dostu yapmalısınız. Bu aşamadaki amacınız, evi görecek olanların örnek bir dizaynı görerek kendi tasarımlarını hayal edebilmelerini sağlamaktır.

Kompozisyon

Kompozisyon, bir fotoğrafın unsurlarının nasıl organize edileceği ile ilgilidir. Başarılı bir emlak fotoğrafı, sadece mülkün bir veya iki özelliğine odaklanmaz, aynı zamanda özelliklerin yönlerini de doğru şekilde aktarır. Örneğin evin tuvaletinin fotoğrafını çekerken kamerayı yalnızca fayanslara odaklamazsınız. Daha ziyade duş, küvet, tuvalet ve lavaboyu tek kare içerisine alacak şekilde bir kompozisyon düşünürsünüz.

Ancak emlak müşterilerini etkilemek için basit çekimlerden daha fazlasını yapmanız gerekir. Bu nedenle yaratıcılığınızı kullanarak benzersiz yollar bulmalısınız. Örneğin bir merdiven kullanarak tepeden geniş açılı çekim yapmayı deneyebilirsiniz. Diğer bir deyişle kutunun dışına çıkarak müşterinin gözünden bakmaya çalışın.

Aydınlatma

Emlak fotoğrafı çekerken dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur da aydınlatmadır. Zayıf bir aydınlatma, çekimlerinizi mahvedebilir. Bu nedenle evin içerisine bol gün ışığı girdiğinden emin olun. Çekim yaparken pencereler ve perdeler açık olsun ki ev daha fazla ışık alabilsin.

Eğer yapay ışık kullanacaksanız bu biraz daha zordur. Çünkü dışarıdan gelen doğal ışık ile içeride kullanılacak yapay ışık arasında bir kontrast vardır. Böyle durumlarda gölge oluşan bölgeleri ışık açınız ile kapatmanız gerekir.

Serilik

Serilik, aslında başarılı fotoğraf çekebilmenin bir unsuru değildir, ama çektiklerinizin en iyisini yakalamak için önemli bir bileşendir. Herhangi bir profesyonel fotoğrafçı, çekim yaparken tek kompozisyon için belki de yüzlerce çekim yapar. Çekimlerinizde çeşitliliği sağlamak için evin her türlü açıdan her türlü durumda fotoğrafını çekmeniz gerekir. Çektiğiniz her açının kendine has bir özelliği olacaktır.

DİĞER HABER
18 Ekim 2022