"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Güvenin Sinirbilimi: Müşteri İlişkilerinize Güven Katmanıza Yardımcı Olacak 3 Adımlık Basit Kılavuz

Tam bir yabancıya ne sıklıkla güvenirsiniz? Eğer sizde karşınızdaki kişiye hemen güven duyan biriyseniz, bunun için fazla akıllı olduğunuzu düşünmek istersiniz. Ama gerçek şu ki, hepimiz bazı güvenme  hataları yaptık. Çoğumuz sosyal yaratıklarız ve başkalarıyla bağlantı kurmaktan zevk alırız.

Nöroekonomi Araştırmaları Merkezi'nin kurucu direktörü ve Claremont Graduate Üniversitesi'nde profesör olan Paul Zak'a göre, beynimiz "yakın sosyal grubumuzun dışındaki insanlarla güvenmemize ve işbirliği yapmamıza izin veren iki nörolojik özelliğe" sahip.

İlk mizaç, kendimizi başka birinin yerine koyabilmektir. Zak bize bunun beynin dış yüzeyindeki hipertrofik korteks ile ilgili olduğunu söylüyor. Beynimizin bu kısmı, başka bir kişinin ne düşündüğünü daha iyi anlamamızı ve bağlantı kurmak için buna göre ayarlama yapmamızı sağlar. Örneğin, emlak danışmanlarıyla kötü bir deneyime sahip bir potansiyel müşteriyle tanıştığınızda, o kişinin rahat olduğundan emin olmak için sürecinizi yavaşlatabilirsiniz.

İkinci özel durum empatidir; başka birinin duygularıyla bağlantı kurma yeteneğimiz. Bu, uzun zamandır ilişki kurmada kilit bir kalite olarak biliniyor. Bazı insanlar için bu, “A” tipi bir kişiliği aramayı gerektirir. Konu güven geliştirmeye gelince, çok fazla konuşmak ya da çok güçlü olmak ters tepebilir.

The Neuroscience of Picking a Presidential Candidate | The New Yorker

Bu konuda harekete geçelim. İşte, Paul Zak'a göre emlak müşterinize ve olası ilişkilere güven katmanıza yardımcı olacak 3 adımlı basit bir kılavuz:

  • Kendinizi başkalarının yerine koyarak bir oyun yaratın. Eşiniz, çocuklarınız, meslektaşlarınız, arkadaşlarınız veya komşularınız olsun, bu iyi bir uygulama olacaktır ve bu ilişkiler üzerindeki etkisi gözlerinizi açacaktır. Bu uygulama oyun kuramını bir alışkanlık olarak geliştirmenize yardımcı olacak ve bu beceriyi profesyonel yaşamınıza dahil etmek için tam olarak hazırlanmanızı sağlayacaktır. Oyun kuralının ilk kuralı, asla sahte olamazsın. Ya gerçeği diğer kişinin gördüğü gibi görmeye çalışıyorsundur ya da gerçek değilsin. Hepsi onlarla ilgili. Ve şu değişmeyen gerçeği öğrenmelisiniz; İnsanlar her şey kendileriyle ilgili olduğunda o konuya yoğunlaşıyorlar ve kendileri hakkında konuşulmasını seviyorlar.
  • Empatiyi bir sonraki seviyeye taşıyın. İnsanlar kendilerini nasıl hissettiklerini anladığınızı ve onlara gerçekten değer verdiğinizi anladıklarında, sizin için neredeyse her şeyi yapacaklardır. Ayrıca, nasıl hissettiklerini anladığınızda, nasıl hissettiğinizi paylaşmak için doğal bir konumda olursunuz. Bu, duygusal bağlantıda önemli bir unsurdur.
  • Oksitosini aktive eden faaliyetlerde bulunun. Birinin kendisini iyi hissetmesini sağladığınız zaman, o kişinin oksitosini aktive etmiş olursun ve içgüdüsel olarak onların senin hakkında iyi hissetmelerini sağlarsın. Bunu, check-in yapmak için kişisel bir telefon görüşmesi yaparak, küçük bir kişisel hediye göndererek, bir müşteriyi veya bir dostunuzu sosyal bir öğle yemeğine veya akşam yemeğine götürerek veya onlara yönelik herhangi bir nezaket davranışında bulunarak yapabilirsiniz.
DİĞER HABER
14 Nisan 2023