"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hacizli Konutlarla Çalışmanın Artı ve Eksileri

Hacizli konutlar üzerinde işlem yapmanın birkaç yıl önce daha popüler olduğunun farkındayız, ama bu konsept hayatımızı asla terk etmeyecek. Haciz kelimesinin insana korkutucu geldiği doğru. Fakat hacizli gayrimenkullerin daha düşük fiyatlara satılmak gibi olumsuzlukları olsa da, hızlı bir piyasa oluşturmak gibi olumlu yönleri de var.

Kariyerinizin bir noktasında hacizli konutlarla ile ilgili bir iş almayı düşünüyorsanız, lütfen önce aşağıdaki eksi/artı listemize bir göz atın:

Eksi 1: Yasalara Hâkim Olmanın Gerekmesi

Hacizli konutlar ile ilgili sık sık değişen bazı yasal düzenlemeler var. Bu tarz bir konut için işlem yapmaya başlamadan önce yasal düzenlemeleri gözden geçirmelisiniz.

Eksi 2: Fiyat Anlaşmazlığı

Bir konutun hacizli olması, konut sahibinin paraya ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Alıcılar için ise hacizli konutlar kelepir fiyatlara satın alım fırsatını ifade ediyor. Yani konut sahipleri konutları değerine yakın satmaya çalışırken, alıcılar keskin indirim miktarları talep edecek.

Eksi 3: Potansiyel Suçlar

Araştırmalara göre, haciz kararı verilen konutlar, bir süre boyunca çok daha fazla hırsızlık girişimine maruz kalıyormuş. Bu süreç içerisinde konuta maddi zarar gelmesi karşılaşabileceğiniz bir ihtimal.

Artı 1: Alıcıların Beklentileri Düşük

Hacizli konutlar zaten uygun fiyatlı olduğu için, alıcı müşterileriniz konut için değişiklik talebinde bulunamıyor. Yani alıcı konutu satın almak ya da vazgeçmek durumunda. Bu da süreci oldukça basitleştiriyor ve hızlandırıyor.

Artı 2: Hacizli Konutlar Genelde Boş

Haciz kararı verilen konutlarda genelde birileri yaşamıyor ve içerisindeki eşyalar satılık oluyor. Bu durumda alıcı müşteriler satın alımı yaptıktan çok kısa bir süre sonra eve taşınabiliyor. Bir danışman olarak, bu tarz boş konutlar size de konutu sunuma hazırlayacak dokunuşlar yapma imkânı sunuyor.

Bonus Eksi: Ama Bazen Boş Değiller

Bu durumla da karşılaşmanız mümkün. Eğer konut sahibi haciz kararı geldikten sonra hala evdeyse, bazı zorluklarla karşılaşacaksınız demektir. Birçok konut sahibi haciz kararını kabullenmiyor. Siz de duygusal olarak zor zamanlar geçiren birisinin evini satmaya çalışan kişi konumuna düşüyorsunuz ve bu konu sizi psikolojik olarak zorluyor. Tabi ki alıcı müşterinin konuta istedi zaman taşınamaması da olası.

Artı 3: Satıcılar İnatçı Değil

Hacizli bir konutun sahibi artık bir kişi ya da aile değil, devlet, bir banka ya da bir yatırımcıdır. Bu yeni konut sahipleri de satışın bir an önce gerçekleşmesini istiyor. Yani hacizli konutlarla çalışmaya başladığınızda, indirim yapıyor olsanız dahi hızlı satış kapamakla ünleneceksiniz.

Artı 3: Niş Sektör Edinme Şansı

İyi bir gayrimenkul danışmanı olmanın en iyi yollarından birisi keşfedilmemiş niş bölgelerde görev almaktır. Hacizli konutlar birçok bölge için el değmemiş potansiyel bir sektör anlamına geliyor.

DİĞER HABER
13 Mart 2023