"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
“Hareketli” Piyasalarda Değerleme Boşluğu Artıyor

Teknik bir terim kullanmak gerekirse, ülke genelinde konut piyasaları hareketli. Alıcı teklifi savaşlarına yansıyan hikayelerde, piyasa, liste fiyatının üstünde satılan evlerle dolu. 

Elbette, konut piyasası COVID-19 salgını sırasında parlak bir yıldız oldu. Pandemi sonrası, içeride ve dışarıda daha fazla alana sahip konut talebi, satılık daha az yeni ve mevcut konutla birleştiğinde stok sıkıntısına neden oldu. Konut piyasası koşulları neredeyse istisnasız olarak ülke genelinde değişiklik gösterse de, konut fiyatlarındaki artış hızlandı. 

Son zamanlarda, alıcıların liste fiyatının üzerinde ve değerleme uzmanlarına sunulan piyasa verilerinin destekleyebileceğinden daha yüksek fiyatlar ödediğini gözlemledik.

Bu fark "değerleme boşluğu" olarak biliniyor ve bunu incelerken, ev fiyatının değerlenmesi, alıcıların liste fiyatından daha fazlasını ödemesi ve alıcıların takdir edilen değerden daha fazlasını ödemeye istekli olması arasında birkaç ilginç korelasyon görüyoruz.

Değerleme uzmanları, hızla değişen pazarlardaki veri gecikmelerini hesaba katmalıdır.

Değerleme uzmanının görevi, belirli bir günde bir evin piyasa değerini o anki koşullara göre hesap etmektir. Değerleme uzmanları, değer görüşlerini dayandırmak için yakın tarihli emsallere uygun satış verilerine (alıcı ve satıcı kararlarının kanıtı) güvenirler. Ancak işlemsel satış verileri gecikebilir; örneğin, kapanıştan iki ay önce bir satış fiyatı üzerinde pazarlık yapılabilir; bu arada, alıcılar tarafından sunulan fiyatlar artmaya devam eder.

Bu gerçek, piyasa hızla değiştiğinde, değerleme uzmanlarının mevcut piyasa koşullarını kolayca hesaba katma veya bunlara uyum sağlama yeteneğini etkiler.

Ne olursa olsun, değerleme uzmanları, piyasa verileri tarafından ortaya çıkan değerleme analizlerine piyasa koşulu ayarlamalarını dahil etmelidir. Tamamlanan satış işlemlerinin hepsinin rasyonel alıcı davranışının göstergesi olmadığını belirtmek önemlidir; Değerleme uzmanları verileri analiz etmeli ve karar vermelidir. 

Veriler, hızlı hareket eden piyasaların ve alıcı davranışının - özellikle yüksek bir fiyat ödemeye istekli olmanın - ev satın alma, ipotek ve değerlendirme süreci üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir. Değerleme uzmanları, piyasa koşulu ayarlamalarının piyasayı temsil etmesini sağlamak için nispeten karmaşık analizleri tamamlar.

Günümüz Covid19 piyasasında alıcıların fiyatları yükselttiğini ve liste fiyatının üzerinde ödeme yaptığını görüyoruz - satıcının danışmanının piyasayı temsil ettiğini düşündüğü bir değer.

Alıcılar, kıtlığın olağandışı baskısını hissettiklerinde, evlerini almak için bir ekstra bir meblağ ödemeye fazlasıyla istekli görünüyorlar. 

Oranlar yükseldikçe ve konut arzı arttıkça, konut emlak piyasalarındaki pandeminin olağandışı eserleri azalacak ve hep beraber ev satış, satın alma ve finansman süreci için yeni normalin ne olduğunu keşfedeceğiz.

Şimdilik, son zamanların en hızlı hareket eden piyasasında çalışan değerleme uzmanlarının, son trendleri anlamak, açıklamak ve desteklemek için ev ödevlerini yapmaya devam etmeleri ve ayrıca değerlendirme çalışmaları yaptıkları yerlerde trendleri tahmin etmeleri gerekecektir.

Piyasa koşulları normal bir arz ve talep senaryosuna dönüştükçe, sözleşme satış fiyatlarının ekspertiz değerlerinden daha yüksek olma sıklığı muhtemelen önümüzdeki yıl daha normal bir orana dönecektir.

DİĞER HABER
28 Ekim 2021