"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hatasız Emlakçı Olmaz: İş İçin İyi Olan 'Hatalar'

Güven: Büyük bir sorumluluk taşıyan küçük bir kelimedir. Ünlü satıcı Zig Ziglar bir keresinde şöyle demişti: "Eğer insanlar sizi severse, sizi dinlerler. Ama size güvenirlerse sizinle iş yaparlar.”

Müşterilerimizden biri bir şey hakkında fikrimizi sormak için her aradığında onur duyuyoruz. Bunu güven faktörünün bir sonucu olarak görüyoruz. Muhtemelen bu makalenin, hatalarınızı kabul etmenin nasıl güven oluşturabileceği ile ilgili olduğunu düşünüyorsunuz. Bu kesinlikle doğru olsa da burada biraz farklı bir yöne gidiyoruz. Özellikle kullandığımız görsellerde :)

Danışmanlık yıllarımız boyunca, bazen meslektaşlarımız tarafından müşterilerimiz için çok fazla şey yaptığımız için eleştirildik. Bunun bir sorun olabileceğini kim bilebilirdi? 

Birçok bilge girişimci, aşağıdaki iş hatalarının bir listesini düşünebilir, ancak bunların, müşterilerinize gerçek tutkunuzu ve bağlılığınızı gösteren türden hatalar olduğunu söylüyoruz: İş için iyi olan 'Hatalar'

 

Asıl sorun: Değişime öncülük etmesini istediğiniz, inandığınız o bukalemun, ya renk körüyse :)

Değerini bilmeyenler için bile fazla yapın. Şüphesiz, bir müşterinin sizden beklediğinden daha fazlasını yaptığınız ve bunun için teşekkür etmedikleri zamanlar olacaktır. Örneğin, emlak danışmanları bir alıcıya evleri araştırmak ve göstermek için sayısız saatler harcamaya alışkındır ve bazen bu alıcı yine de başka bir danışmanla anlaşmaya varabilir. Bu bir alıcı için bu kadar çaba sarf etmenin bir hata olduğu anlamına mı geliyor? Zamanınız boşa gitmiş gibi görünebilir, ancak bu senaryoyu, sürecinizi test etmek için bir fırsat olarak düşünün. Sonunda müşteriyi elde edememiş olabilirsiniz, ancak becerilerinizi geliştirme şansınız oldu. Bir müşterinin veya potansiyel müşterinin yaptığı hiçbir şey, sağladığınız hizmetin kalitesini düşürmemelidir.

Macun tüpten çıktı :)

Fazla detaycı olun. Bazı insanlar "yabani otların arasına girmenin" sizi büyük resim hedefinden uzaklaştırdığını söylüyor. Ancak küçük ayrıntılar, çoğu satıcının topu düşürdüğü yerdir. Özellikle bir satış sözleşmesi müzakeresi söz konusu olduğunda, fiyat üzerinde büyük bir etkisi olabilecek en küçük şeyler - örneğin küçük onarımların ele alınıp alınmayacağı veya belirli satıcı istisnalarının olup olmadığı gibi -. Elbette, tüm klişe sorularınıza yanıt beklemek süreci yavaşlatabilir, ancak müşterileriniz eninde sonunda gerekli özeni gösterdiğiniz için size teşekkür edecektir. Özetle, ev ödevinizi yapmak için müşterinize ve itibarınıza yeterince özen gösterin ve işlem boyunca ilerlerken kapsamlı bir kontrol listesi tamamlayın. Emin olun, tamamen hazır olduğunuza pişman olmayacaksınız.

Başarısızlığı en iyi anlatan en anlamlı resim:  Biz yanlış bir şey yapmadık ama bir şekilde kaybettik. (Ancak yeteri kadar şey yapmadıkları da kesin :)

Müşterilere duymak istemediklerini söyleyin. Birçok danışman, müşteriyi mutlu etmek için yapamayacakları şeyler vaat eder. Belki bir satıcıya, evini kimsenin asla ödeyemediği bir fiyata satacağını söylerler. Bununla birlikte, belirli bir durumun gerçekliğini açıklamak için zaman ayırdığımızda, müşteriler acımasız dürüstlüğü gerçekten takdir ediyor. Bir müşteri muhtemelen evi için 800.000 TL'lik satış fiyatını kesinlikle alabileceğinizi duymayı tercih eder, ancak gerçek şu ki, değişiklik yapılmadığı sürece evlerinin değeri yalnızca 600.00 TL''dir. Yapmanız gereken birçok şaşırtıcı vaat var; bulabilecekleri en eğitimli danışman olmak, çağrılarına iki saat içinde geri dönmek veya mülklerini daha agresif bir şekilde pazarlamak gibi - ancak müşterinize iyi hizmet etmeyecek bu alanlarda yetersiz vaatte bulunmanın ciddi bir bedeli vardır.

Beyaz kola mı? Kargaya karga demem beyaz olmadıktan sonra :)

Onlara çok fazla bilgi verin. Müşterilerinizle iletişim kurmak tamamen onların beklentilerini ele almakla ilgilidir. Müşterilerin emlakçılar hakkında belki de en yaygın şikayeti, onları işlemdeki olası tuzaklara hazırlamamış olmalarıdır. Müşterinizi rahatsız etmemek veya baş edebileceklerinden daha fazla bilgi vermekten kaçınmak için bunlardan bir kez bahsetmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, kapanışta ortaya çıkabilecek olası gecikmeler veya sürprizler, bir anlaşmanın gerçekleşmeme riskleri veya bir işlemin tahmini zaman çizelgesi ve bu programı etkileyebilecek faktörler gibi şeylerle uğraşırken, birden çok şeye sahip olmanız gerekir. Anladıklarından emin olmak için sorun yaşanacak konular hakkında tekrar konuşabilirsiniz. Çoğu müşterinin emlak sürecine aşina olmadığını ve her şeyi yalnızca bir kez değil, birden çok kez açıklamadıysanız, kendilerini çok hazırlıksız hissedebileceklerini unutmayın.

Gayrimenkul işlemlerinde bu tür şeyler yapılmasına karşı çıkanların çoğu, bir danışman olarak kendilerini aşırı yormamanın daha uygun olduğunu savunuyor. Hepimizin günden güne hissettiği zaman sıkıntısı göz önüne alındığında, bu biraz anlaşılabilir. Ancak kolaylık veya hız için işleri daha kolay veya basit hale getirmek, her seferinde en iyi hizmetinizi sunmaktan üstün değildir.

Selef olmayınca piyasalar sana güzel :)

Çoğu zaman, emeğinizin meyveleri yeterince kanıttır. Müşterilerinize sunduğunuz üstün hizmet kapsamında; tutarlı tavsiyeler, inanılmaz incelemeler ve hem yüksek hem de unutulmaz bir itibar ile sonuçlanır. 

Bunlar, müşterilerle yapmamanız gereken şeyler gibi görünebilir, ancak aslında onlara harika hizmet vermek için ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunuzu gösterirler. Bunlar, muhtemelen birlikte yaşamaya hazır olduğunuz “hatalardır”.

DİĞER HABER
31 Mart 2023