"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hayat Kurtaran Fiyat İndirimi Stratejisi

Mağazaları gezerken karşılaşabileceğiniz fiyat indirimleri, aslında gayrimenkul sektörü içerisinde de geçerlilik gösteriyor. Ev tanıtımlarında ya da müşteri sunumlarında fiyat konusunda bir indirime gitmeniz, bazı durumlarda yararınıza olabilir.

Gayrimenkul danışmanları açısından piyasanın ne denli hareketli olup olmadığı ise fiyat indiriminde geçerli olan kriterler arasında bulunuyor. Bir evin satışını gerçekleştirmek için neye ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı eğer indirimse belli başlı noktaları uygulayarak başarıya ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Tutarlı olmak önem teşkil ediyor

Eğer sektör durgun bir dönem geçiriyor ve fiyat indirimi yolunda hareket etmeyi düşünüyorsanız bu konuda tutarlı olmanız gerekiyor. Daha önce sunum yaptığınız müşterileriniz kısa süre içerisinde değişen fiyatları görürse güven kaybı yaşayabilirler. Bunun yerine listeleme fiyatlarınızı korumanız ve en baştan makul kararlar vermeniz önemli sayılabilir. Aynı şekilde yapacağınız anlaşmaların arkasında durmanız ve bunlara göre hareket etmeniz de önem arz ediyor.

Tutarlı olmanız kadar beklentilerinizi önceden ayarlamanız da önemli. Müşterinize sunduğunuz evin kaç kez görüntülendiğini ya da nasıl bir satış performansı çizdiğini söylemek bazı anlarda yararınıza olabilir. Aynı şekilde, eğer fiyat indirimine gidiyorsanız bunu nedenleri ile açıklamanız da yararınıza. Örneğin, değişen piyasa şartları nedeniyle evin fiyatında indirime gitmek zorunda olduğunuzu belirtebilirsiniz. Ayrıca buna benzer sebepler de müşteri ilişkilerinde kullanılabilir.

İletişimi kuvvetlendirmek için teknolojiden faydalanın

Teknolojik araç gereçlerin gelişmesi ve dijitalleşmenin artması yararınıza. Artık bir müşteriniz ile sosyal medya üzerinden iletişime geçebilir ya da faydalı bilgi paylaşımında bulunarak geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.

İndirim durumlarında müşterinizle olan kuvvetli bağı teknoloji ile daha da arttırabilirsiniz. Faydalı bilgilerin yanı sıra fiyat indirimi gibi dikkat çekici paylaşımları yapmak daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. İndirimin nedenleri bu noktada da önemlidir. Ayrıca fiyat indirimine gidilen bir mülkün uzun süredir pazarda olduğu gerçeğini de hatırlatalım.

Fiyat stratejisi konusunda başvurabileceğiniz farklı kaynakları da değerlendirebilirsiniz. İnsanların hangi yönde kararlar aldıklarını, özellikle sahip olduğunuz müşteri kitlesinin sevdiği şeyleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle fiyat indirimi stratejisinde daha doğru kararlar almanız kolaylaşabilir.

Tabi burada en önemli noktanın piyasa şartları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Değişen alım satım işlemlerindeki yoğunluk eğrisi, atacağınız adımlar için kaynak görevi üstleniyor.

İlgili: Fiyatlandırma Hatası: Beceriksizce Fiyat Düşürmek

DİĞER HABER
20 Ağustos 2021