"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Her Danışmanın İzlemesi Gereken 6 TED Konferansı

Başarılı bir danışman olmak için bilgili olmalı, koşullardan etkilenmemeli, iletişim konusunda yetenekli olmalı ve kendinizi ikna konusunda geliştirmelisiniz. Etrafınızda birçok başarılı insan var, hatta birçoğu hayatlarında en az bir kez dibe battığını düşündükten sonra işleri yoluna koyup daha başarılı bir kariyer elde etti. Bu yüzden onların hayatlarından ders çıkarmak başarıya giden yolda oldukça önemli.

TED Konferansları her iki yılda bir Kaliforniya’da düzenleniyor. Her yıl teknoloji, eğitim ya da tasarım alanında çok başarılı olmuş insanlar hayat hakkında paylaşımlar yapıyorlar. Bu konferanslar içerisinde bir danışman olarak sizin de ders çıkarabileceğiniz birçok seçenek var.

Bu yazımızda size bir gayrimenkul danışmanının mutlaka izlemesi gereken 6 TED Konferansı’nı derledik. Siz yine de olabildiğince diğer konferansları da izleyerek hayat hakkında dersler çıkarmaya çalışmalısınız. Merak etmeyin, bu konferanslar oldukça eğlenceli.

1. Korkuyu ez her şeyi öğren

Yeni bir iş alanına adım atmak oldukça korkutucu bir aktiviteye dönüşebilir. Ne yapacağını ya da başarılı olup olamayacağını bilmemek büyük bir endişe kaynağıdır. Ama yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Dünyaca ünlü yazar Tim Ferris’in bu konuşması size başarıya giden yolda korkularınızı nasıl yenebileceğinizi anlatıyor.

2. Nasıl konuşalım ki insanlar bizi dinlemek istesin

Dünyaya katkı sağlamak ve belki de bir şeyleri değiştirmek için güçlü bir konuşmacı olmanız gerekiyor. Konuşmanızla insanları etkileyebilmek için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var. Julian Treasure’ın bu konuşmasında iyi bir konuşmacı olmak için neler yapmanız ve vücut dilinizi nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Treasure aynı zamanda dedikodu, negatif algı oluşturma ya da yargılayıcı davranma gibi kaçınmanız gereken davranışların üzerinde de duruyor.

3. 10 dakika dikkatinizi vermeniz kafi

Hayatı büyük bir acele içerisinde yaşıyoruz. En son ne zaman hiçbir şey yapmamak için kendinize zaman ayırdınız? Günlük koşuşturmanın içerisinde o kadar çok kayboluyoruz ki, anı yakalamakta zorlanıyoruz. Andy Puddicombe’ın konuşması 10 dakika boyunca hiçbir şey yapmamanın hayatınızda neler değiştirebileceğinden bahsediyor. Kendisi 20’li yaşlarda kariyerinde dibe vurmuş ve iyi hissetmek için meditasyonun gücünü keşfetmiş. Bu konuşma size daha rahat ve odaklanmış olmak için yaşadığınız ana nasıl minnet duymanız gerektiğini gösterecek.

4. Birine yardım etmek mi istiyorsun? Kapa çeneni ve dinle!

Ernesto Sirolli, bu konuşmasında insanlara yardım etmenin onları dinleyerek başlayacağını oldukça eğlenceli bir dille aktarıyor. Sirolli’ye göre bir insana yardım edebilmek için önce patronluk taslamayı bırakmalısınız. Milyonlarca kez izlenmiş bu konferans üzerinizde büyük bir etki bırakacak ve artık önerilerde bulunmadan önce karşınızdakinin ne istediğini anlamanın önemini bileceksiniz.

5. Başarının anahtarı metanet

“Cesaret uzun vadeli hedefleriniz için sahip olduğunuz tutku ve kararlılıktır. Cesaret dayanıklılıktır. Cesaret sahip olmak istediğiniz gelecek için her güne tutunmak ve çok çalışmaktır. Cesaret hayata kısa mesafe koşusu gibi değil de bir maraton gibi bakmaktır.”

Bir öğretmen olan Angela Lee Duckworth, sürekli öğrencilerine nasıl cesaret kazandırdığı ve onları nasıl motive ettiği yönünde sorular almış. Bu konferansta da bu soruların cevabını veriyor. Konferansı izlediğinizde tutku hakkında çok farklı fikirler edineceksiniz.

6. Vücut dilin benliğini şekillendiriyor

Vücut dili çok önemli ve oldukça akılda kalıcıdır. Her insan karşısındakinin mimiklerini, el sıkışmasını ya da garip sarılışını hatırlar. Çoğunluğumuz başka insanları vücut dilleri üzerinden yargılarız. Amy Cuddy konuşmasında vücut dilinin arkasında yatan psikolojik teoriyi ve evrensel vücut dilini anlatıyor.

Bu konuşmada vücut dilinizin aslında kendiniz hakkında hissettikleriniz ile ne kadar ilgili olduğunu öğreneceksiniz. Amy’nin takımıyla beraber yaptığı araştırmalara göre, vücut dili kullanımı salgılanan hormonlara etki ediyor ve bu yüzden de düşünce yapınızı değiştirme gücüne sahip.

DİĞER HABER
26 Aralık 2017