"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Her Emlak Ofisinin Bir Avukata İhtiyacı Var

Emlak sektörü, bir gayrimenkulün el değiştirilmesi (satış, takas) ya da sınırlı bir süre için kullanımının başka bir kişi yada kuruma devredilmesi (kiralama) konularından oluşmaktadır. Bu işlemler, mülk sahibi, mülke talip olan kişi ve var ise bu iki tarafı birleştiren aracı arasında gerçekleşmektedir.

Avukatlar, emlak ofisi çalışma hayatının önemli ve tamamlayıcı bir parçası konumundadırlar.

Yapılacak iş karşılıklı sözleşme ya da mutabakatlar ile kayıt edilerek tarafların çıkarları güvence altına alınır. İşte bu noktada anlaşmada ki 3 tarafında birer avukata ihtiyacı olabilir.

Yapılan işlemler sırasında mal sahibi ve alıcı arasında yapılan sözleşmelerde ve sonrasında avukat önemli bir rol oynar. Mesele emlak olunca sınırlar, izinler, planlar, vekalet vb. ile iligili bir çok sorun ortaya çıkabilir. Yapılacak sözleşmede taraflara belli sorumluluklar verilir. Ve taraflar bunlara uymak zorundadır.

Emlak ofislerinin etik kurallara dikkat eden bir çalışma yapısı var. Ancak, yasal olarak müşterilerine karşı görevleri sınırlıdır. Bu yüzden emlakçı, satıcı ve alıcı arasındaki ilişkide büyük oranda yasal açıdan kesin olmayan noktalar bulunur.

Bunun haricinde bir emlak ofisi, müşterileri ile arasındaki sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken ve söz konusu mülkün mevzuata göre durumunu incelemek ve yasal anlamda sorun varsa çözümlenmesi için bir avukat tutmasında ayrıca fayda vardır.

Emlak profesyoneli harcayacağı emeğin karşılığını almak için kendi çıkarlarını düşünen tercihlerde bulunmak zorundadır. Müşterileri bağlayıcı sözleşmeler, alınacak komisyon bedeli, yapılan masrafların teminini sağlayacak düzenlemeler için bir avukat ile anlaşmalıdır.   

Emlak sektörü içerisinde çalışanlar olarak, yaptığımız işlerin taraflar açısından önemini asla gözardı etmemeliyiz. Yapılacak işlemler insanların hayatlarındaki en önemli ve en akılda kalan işlemlerden biri olduğunu unutmadan ve ortada olan meblağın büyüklüğünü göz önüne alarak, sorunları ortaya çıkmadan önce önlemek emlak profesyonelinin görevlerinden biridir. Sorunsuz bir alışveriş mutlu müşteriler demektir. Bunun için müşterilerin yaptığı işlemlerden emin olması gerekmektedir.

Emlak profesyoneli tüm bu, emlak alım, satım ya da benzeri işlemlerin hukuka uygun olduğunu hem kendi, hem de müşterisinin çıkarlarını korumak amacı ile tescil ettirmelidir.

DİĞER HABER
12 Mart 2018