"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hızla Değişen Gayrimenkul Piyasasında Yükselmenin 4 Yolu

Gayrimenkulün döngüsel dünyasında hızlı değişimler ve dalgalanmalar kaçınılmaz. Ancak kimi zaman danışmanları yoğun bir stres yaşatan öngörülemezlik pes etmeniz için bahane olamaz.

Kötüye gidişin işaretleri genel itibari ile portföyünüzü bir türlü genişletemiyor olmanız, evlerin satışta kalma sürelerinin artması, sabırsızlaşan satıcılar ve giderek sayısı azalan aynı zaman da rekabet etmek zorunda olmadığının farkına vararak seçicileşmiş alıcılardır. Bunu yükselen faiz oranları ve bankaların kredi kapılarını kapatmaları ile birleştirdiğinizde kendinizi sektörün fırtınalı günlerine hazırlamalısınız.

Gayrimenkul sektörünün “Açlık Oyunları” başlıyor ve zorlu koşullar düşük motivasyonlu, inançsız belki de yeteneksizleri aranızdan ayrılmaya zorlayacak. Paniğe kapılmayın çünkü bu süreç doğru organize olarak işine odaklanan ve yüksek motivasyonlu danışmanlar için bir fırsat. 2019’un dönüşen piyasasında yükselerek aradan sivrilmeniz ise doğru adımlarla mümkün.

Size gayrimenkulün kimi zaman durgun kimi zaman fırtınalı denizinde yüzmek, pes etmeden ayakta kalmak ve en nihayetinde hayalini kurduğunuz zirveye ulaşabilmek için duayen meslektaşlardan yani dalgalı denizlerin profesyonel yüzücülerinden dört hayati tavsiyeyi listeliyoruz.

Alıcılara Çalışın

 • Geçmiş yıl içerisindeki tüm potansiyel alıcıları içeren bir liste hazırlayın.
 • Bu kişileri yönetilebilir bir CRM program listesine aktar ve her gün potansiyel alıcılarını aramak için düzenli olarak 3 saat ayır. CRM üzerinden görüşme notlarını al ve potansiyel alıcıların için yapılması gerekenleri planlayın.
 • Potansiyel alıcıların satın alma motivasyonlarını güçlendirecek telkinlerde bulun ve bütçelerini tespit ederek bütçeleri ile istekleri arasındaki uyumu yakalayabilen bir liste oluşturmak için onlara zaman ayırın.
 • CRM programı üzerinden portföyüne yeni eklenen konutlar, fiyat değişimleri ya da güncellemeler ile ilgili potansiyel alıcılarına otomatikleştirilmiş bir mail talimatı verin.
 • Üç ay içerisinde bir ev almayı planlayanlar ile haftada bir, altı ay içerisinde ev almayı planlayanlar ile ise ayda bir mutlaka görüşün.
 • Gönderdiğiniz mailler için okundu bilgisi alın. Bu sayede maillerinizi takip eden hevesli alıcılara telefon vasıtasıyla yakın takip kurabilirsiniz.
 • Büyük çaplı verileri işlemeniz ve bu veriler arasında bağlantı kurmanız konusunda size yardımcı olmak için dizayn edilmiş gelişmiş CRM yazılımları vasıtasıyla potansiyel alıcılarınızı sistem içerisinde oluşturun ve motivasyonlarına göre sıralayın.
 • En önemlisi ise alıcılarınıza satın almak için doğru zamanın tam da o an olduğunu anlatın. Gayrimenkul sektörünün fırtınalı günlerinde rekabet yoktur ve satıcılar pazarlığa eskisinden çok daha açıktır.

Konut Sahiplerini Bilgilendirin

 • İletişimde kalmak fırtınalı dönem için son derece kritik öneme sahiptir. Onlara bölgenin ve piyasanın mevcut durumu ile ilgili düzenli olarak bilgi vermenizde fayda olacaktır.
 • Gerçek piyasa verileri arasında ev sahibinin en fazla ihtiyaç duyduğu ve duyması gerektiği şey alıcının eve girdiği an verdiği tepkidir. Telefon görüşmeniz esnasında ona piyasadaki mevcut durum ile birlikte bunu da detaylı biçimde izah etmeniz gerekmektedir.

Satılmıyorsa Kiralayın

Varolanlara eklediğiniz her satıcı, alıcı ya da yatırımcının aynı zamanda potansiyel bir kiracı olabileceğini unutmayarak bunu fırsata dönüştürmeyi denemekten vazgeçmeyin. Fırtınalı dönemde kiralamalar kurtarıcınız olabilir.

Benzer evlerin kaç paraya kiraya verildiğini ve pazardaki mevcut kiralama fiyatlarını detaylıca sunabilecek bir pazar bilgisine sahip olun.

Verimliliğinizi Arttırın

 • Maliyetleri düşürürken bir yandan işinizi nasıl geliştirebilirsiniz?
 • Yaptıklarınızı ve bu sürecin ne kadar verimli olduğunu gözden geçirin. Her şeyi kendi başına mı yapmak zorunda kalıyorsun? Teknolojiyi kullanarak nasıl daha iyi hizmet sunar ve zamanını daha etkili kullanabilirsin? Bir örnek vermek gerekirse iyi bir CRM programı alıcı listelerini doğru şekilde periyodik olarak bilgilendirebilir. Görüşme kayıtlarını tutarak kişiye ya da görüşmeye özel notlar almanızı, zaman sınırlı görevler belirlemenizi sağlayabilir.

Gayrimenkul sektörünün diplerinde de zirvelerinde de ayakta kalmanızın tek bir yolu var o da iyi tasarlanmış bir plana sadakatle bağlı olmak ve işini doğru yapmaktır. Asla ama asla iletişim yeteneklerinizin körelmesine müsaade etmeyin, iyi iletişim kurun ve iletişimde kalın.

DİĞER HABER
13 Temmuz 2019