"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hızlı Satış Konuşmaları

Evini satmak isteyen her mülk sahibi evini her zaman yüksek fiyattan ve hızlı bir şekilde sonuçlandırmak ister. Ancak, bir mülkü hızlı bir şekilde satmak için ilgi çekmeniz ve evi yeni alıcılar için cazip hale getirmeniz gerekir. Her şey, cazip bir fiyattan satış yapma şansınızı artırmak için birçok potansiyel müşteriyi hızla çekmekle ilgilidir.

Bir evi hızlı bir şekilde satmanın mülk sahibi için neden öncelikli olduğunu anlamak çok önemli, ancak bunu doğru bir şekilde yapmak zor olabilir.

Makalemizde, evini hızlı bir şekilde satmak isteyen mülk sahiplerinin emlakçılarla aralarında geçen diyalogları ve emlakçılara yardımcı olacak birkaç temel ipucunu paylaştık. Ev sahibiyle yapacağınız bir görüşme öncesinde bu diyalogları lütfen not alınız.

"Mülkümün piyasa değerini nasıl belirliyorsunuz?"

"Bir şeyi açıklığa kavuşturayım: Fiyatı ben değil, siz seçin. Sizle evinizin değerleme bilgilerini paylaşmaktan mutluluk duyarım. En iyi fiyatı belirlemenize yardımcı olmak için sahip olduğum tek şey; bilgi ve uzmanlık. Size en azından bir fiyat aralığı önermemi ister misiniz?"

“Evimizin fiyatını düşürürsek komisyonunuzu düşürür müsünüz?” 

“Bu ilginç bir düşünce, ama size bir soru sormama izin verin. Hayatınızda hiç kontrolünüz dışında olan bir şeyi kabul etmek zorunda kaldığınız bir zaman oldu mu? Şu anda olan bu. Fiyatınızı belirleyen piyasadır ve bu gerçekten bizim kontrolümüz dışındadır. Fiyatınız düştüğünde, komisyonum da düşer. Yani bu işte ikimiz birlikteyiz. Şimdi, evi hızlı satmak için birlikte çalışalım!”

“Bir emlakçıya ihtiyacım yok. Evimi herhangi bir emlakçıdan daha iyi tanıyorum.”

“Eminim bu doğrudur, ancak muhitinizde satışa çıkarılan diğer evlerle rekabetinizi bilmek size büyük bir avantaj sağlayabilir. Sizinkiyle karşılaştırılan evleri gezerek mahallenizde olacağım. Bana katılmak ister misiniz? Ayrıca, size yardımcı olabileceğim başka satış endişeleriniz var mı?”

“Oturup ev aramaktan bahsetmeden önce evleri gezmek istiyorum.”

“Ev aramanıza yardımcı olabilmemin iki yolu var. İlk yol, sizi dışarı çıkarıp evleri göstermektir, bu da size zarar verir. İkinci yol, sorularınızı yanıtlamak için biraz zaman ayırmak, göreceğiniz tüm belgelerin bir kopyasını size vermek ve sizi daha iyi kararlar verebilecek konuma getirmektir. Seçim senin ve bence ikinci yolu son derece değerli bulacaksın. O halde sadece bazı evlere bakmayı mı tercih edersin yoksa sonunda zaman kazanmak için oturup süreci daha iyi anlamayı mı tercih edersin?”

"Evimin fiyatını düşürmek istemiyorum."

“Anlıyorum. Ancak mülkünüz için belirlediğimiz fiyat ne olursa olsun, her zaman satmama ihtimali vardır. Ev değerlemesini yerinde incelemek ve fiyatı iki hafta içinde yeniden düşünmek için bir randevu ayarlamak istiyorum. Bir alıcı bulmak ve en iyi stratejimizi belirlemek için afişlerden, reklamlardan ve dijital pazarlama mecralarından gelen çağrıları izliyor olacağız. Daha sonra bu bilgileri analiz edeceğiz ve satılana kadar pazarlama kampanyamızı gerektiği gibi ayarlayacağız.”

"İlginizi takdir ediyoruz, ancak evimi bir arkadaşımla satmak istiyoruz."

"Arkadaşınıza olan bağlılığınızın takdire şayan olduğunu düşünüyorum. Peki ya aileniz? Net değerlerinin büyük kısmı evlerine bağlı, bu yüzden en iyi fiyatı alabilmek için en iyi müzakereciyi bulmayı ailenize borçlu değil misiniz? "Bu pazardaki ortalama emlak profesyoneli listenin yüzde X'ini alıyor. Ben yüzde Y alıyorum çünkü daha iyi bir müzakereciyim. Hizmetlerimin karşılığı olan ücret. Ve bu piyasada komisyonumu asla masada bırakmam. Ayrıca, bir arkadaşlığı mahvetmeden beni istediğiniz zaman satıştan çıkarabilirsiniz, bunu bilmeniz bile içinizin rahat etmesini sağlar."

"Fiyatı mahallemde son satılan evlerle aynı tutmak istiyorum."

“Eviniz için teklif aldınız mı? Kaç tane? Bu sayının neden bu kadar düşük olduğunu söyleyeyim. İnsanlar karşılaştırma yaparak ev satın alıyorlar ve 90 gün boyunca, alıcılar evinizi __ $ ile __ $ arasında diğer evlerle karşılaştırdılar ve evinizi size bir teklifte bulunacak kadar beğenmediler bile. Yapmamız gereken, sizi rekabet edemeyeceğiniz bir fiyat aralığından çıkarmak ve sizi satışın gerçekleşeceği doğru bir fiyat aralığına getirmek olacaktır; __ $ ile __ $ arası!

"Biliyorsunuz, tekliflerin nerede başladığı gerçekten önemli değil; önemli olan tek şey nerede bittikleri. Sizin işiniz evi yeterince cazip bir şekilde fiyatlandırmak, böylece emlak danışmanları müşterilerini evi göstermek için getirebilirler. Benim işim de doğru fiyat konusunda size yardımcı olmak ve alıcılarla buna uygun bir fiyat pazarlığı yapmak."

DİĞER HABER
11 Ocak 2023