"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hızlı Satış Yapmanızı Sağlayacak Bir Gayrimenkul Listesi Nasıl Hazırlanır?

Eğer gayrimenkul işi yapıyorsanız, kazanmanız gereken en önemli yeteneklerden biri, hızlı satış yapmanızı sağlayan ilgi çekici mülk listeleri oluşturabilmektir. ‘Satış’ fikri, pek çok insanı gayrimenkul sektöründe çalışmaktan uzaklaştıran kısımdır. Genelde bu işe adım atanların korkulu rüyası, bir emlak satıcısı olmak zorunda olmalarıdır. Ancak bu işte ayakta durmanın temel noktası da bir satış elemanı olmaktan geçer. Dolayısıyla her emlak sektörüne atılan kişi, uzun çabalardan sonra bu gerçeği kabullenir. Eğer bu alanda bir defa başarılı olur ve o çizgiyi yakalarsa, bu sefer de bir emlak satış elemanı olmak, onun için vazgeçilmez bir eğlence kaynağı haline gelir.

Herkes Gibi Görünmeye Çalışmaktan Vazgeçin

Emlak satış profesyonelleri olarak, hepimizin mülk listelerimizin neye benzeyeceği hakkında bazı ön fikirleri vardır. Hepimiz daha önce bir mülk listesine göz atmışızdır ve onların neye benzediklerini biliriz. Dolayısıyla hepimizin bilinçaltında yatan bir mülk listesi profili mevcuttur. Bu nedenle mülk listelerimizi hazırlarken “Sanırım burada şöyle yapmamız gerekiyordu” şeklinde düşünerek bilinçaltımızda yatan o bütünlüğün aynısını uygulamaya çalışırız.

Bunda sizin suçunuz yok aslında. İnsan beyni böyle çalışır. Ancak eğer emlak reklamlarınızı nasıl daha iyi yazacağınızı öğrenmek istiyorsanız, onların herkesinki gibi görünmemesini sağlamak zorunda olduğunuzu söyleyelim. Aslında daha da ileri gidersek, herkes gibi görünmek, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Eğer kalabalık içerisinde diğerleri ile aynı görünürseniz, insanlar sizi görmezden gelir.

Elbette ki kutunun dışına çıkmanın ve orijinal olmanın kolay olmadığını da kabul etmek gerek. Çoğumuz için orijinal olmak doğal bir oluşum değildir. Onu elde etmek için daha yaratıcı olmamız gerekir. Bazen iyi kurulmuş taktikleri uygulamak işe yarayabilir. Ancak çoğu kişi hangi taktiklerin nasıl işe yarayacağını veya yaramayacağını bilmeyebilir. Listeleri nasıl daha iyi hazırlayacağımızı ve dolayısıyla onları nasıl reklam edeceğimizi anlamak için “sıfırla” düğmesine basalım ve adım adım en baştan ilerleyelim.

Her Etkileyici Listenin İyi Bir Yapısı Vardır

İyi bir satılık mülk listesi, belirli bir düzen içermelidir ve doğru akışta seyretmelidir. Örneğin listelerinizi şöyle bir yapıda düzenleyebilirsiniz:

[ Başlık ]

–  Açılış Bildirisi –

[ Özelliklerin Hikayeleştirilmesi ]

– Özel Promosyonlar –

[ Eyleme Çağrı ve İletişim Bilgileri ]

Etkileyici Başlıklar

Satılık mülklerinizi listeleme sitelerinde yayınlarken veya kendi siteniz üzerinden yayınlarken, onlara etkileyici bir başlık koymak en önemli noktalardan biridir. Başlık, kelimenin tam anlamıyla, alıcıyı uyarması için kullanabileceğiniz ilk noktadır. Bu nedenle onu ne kadar dikkat çekici hale getirirseniz, kalabalığın içinden o kadar kolay sıyrılırsınız. Satmaya çalıştığınız mülkün pozitif ve negatif yanları neler? Daha komik bir dil kullanabilir misiniz? İnsanları iki kat daha etkileyecek şeyi bulabilir misiniz? Başlığınızı pazardaki diğer sıkıcı listemeler arasından sıyıracak kelimeleri yakalayabilir misiniz?

Şu ikisi arasındaki fark size yeterince anlamlı geliyor mu?

 • Otobüs durağına 15 dakika mesafede, 2012’de inşa edilen sıfır ev
 • Dalga mı geçiyorsun? 14 dönümlük arazi sadece bu kadar fiyata mı?!

Dikkat çekmek için yalan söylemenize gerek yok. Abartmanız da gerekmiyor. Piyasa değerinin yarısından daha aşağı inmeniz de lazım değil. Sadece birkaç dakika daha fazla düşünün ve insanlara satılık mülke tıklamaları için bir sebep sunun.

Açılış Bildirisi

Listelediğiniz mülke tıkladıktan sonra görülen ilk açılış bildirisi, aslında liste sunumunuzun tamamını yansıtan bölümdür. Burada verilen bilgiler, okuyucuya neye bakıyor olduklarını anında yansıtır. İlk bölümde şu tarz cümleler kullanabilirsiniz:

 • Ankara’nın merkezinde Parkside Koleji’ne sadece 3 blok ötede 2 katlı muhteşem bu evi çok seveceksiniz.
 • Açık kat planlı ve nefes kesen panoramik manzarası ile büyüleyici bu evin tadını çıkarın!

Örneklerden de gördüğünüz gibi, bu kısımda yazacağınız açılış bildirisi, okuyucuya direkt olarak neye bakmakta olduğunu etkileyici bir dil ile özetliyor.

 

Özelliklerin Hikayeleştirilmesi

İşte satışta olan mülkünüzün hikayesi tam olarak burada başlar. Bu bölümde iki şey yapmanız gerekir:

1. Mülkün birincil özelliklerinden bahsedin:

 • Yatak odası ve banyo sayısı
 • Binanın metrekaresi
 • Mülkün büyüklüğü
 • Konum, mahalle, çevre
 • Garaj (varsa)
 • Havuz, veranda, avlu, şömine gibi ekstralar
 • Son yapılan güncellemeler, onarımlar, yenilemeler
 • Doğal manzara, basketbol sahası, göl kenarı gibi benzersiz özellikler

2. Mülkün ilham verici bir şekilde öyküleştirmesini yapın:

Dünyada tek bir satış metni yazmak için 150 bin dolardan fazla para harcayanların olduğunu biliyor muydunuz? Kelimeler, bu bölümde muhteşem etki yaratır. Yazı yazma kabiliyetinizi burada döktürmeniz gerekir. Bu bölümde mümkün olduğunca hikayeleştirme tekniğinden faydalanmalısınız. Eğer bu alanda sorun yaşıyorsanız, yaratıcı yazarlık çalışmalarına bir göz atın deriz.

Özel Promosyonlar

Bu bölüm illa ki mülk listelemenizin ierisinde olmak zorunda değildir. Ancak bu bölüm, alıcıları daha fazla satın alma eğilimi göstermeye itecek bir etki yarattığı için önemlidir. Aşağıdaki örnekler sizin için ilham verici olabilir:

 • Sınırlı bir süre için alıcının tüm kapanış masraflarını karşılamak
 • Sınırlı bir süre için listelenen fiyattan küçük bir indirim sunmak

Bu alanda istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

Eyleme Çağrı ve İletişim Bilgileri

Artık sona geldiniz. İnsanların eyleme geçmelerini sağlamanız ve bunun için onlara gerekli bilgileri sunmanız gerekiyor. Alıcılarda aciliyet hissi oluşturmaktan çekinmeyin. Yukarıda belirttiğiniz özelliklere sahip olmaları için son şansları olduğunu onlara hissettirin. İşte bir örnek:

Bu evi hemen şimdi satın alırsanız karlı çıkarsınız.

Okumayı bırakın ve hemen arayın: 0123 000 00 00

Hala okumaya devam mı ediyorsun??

Hemen ara!

DİĞER HABER
12 Ekim 2023