"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hızlı Satışlar: Emlak Dünyasıyla İlgili 9 Güçlü Pazarlama Fikri

Emlak brokerları, müşteri portföyünü oluşturan son araştırmalarda, iş hacimlerinin %50'sinden fazlasını çevresel network, aldıkları referanslar ve kişilerin birbirlerine tavsiyeleri, diğer %50'sinde ise teknoloji dünyasından gelen ziyaretçilerden oluştuğunu görmekteyiz. Buna rağmen emlak brokerları, bütçelerini mevcut müşterilerine ve teknoloji dünyasına yatırım yapmak yerine, klasik yöntemlere daha fazla para ve zaman harcamaktadır. 

Kısaca ifade etmek gerekirse, iş hacminizin büyük bir çoğunluğunu oluşturan, hızlı bir şekilde yeni potansiyel müşteri pazarı oluşturacak teknoloji dünyasına odaklanmanız, klasik yöntemlerle daha fazla para ve imkânlar kullanarak yeni pazarlar oluşturmaya çalışmanızdan daha avantajlı ve daha etkilidir. 

Bizim için teknoloji bir kültür. Mesleğimizi icra ederken bu kültürün son damlasına kadar kullanmamızın bize sağladığı avantajları ve kolaylıkları çok iyi biliyoruz. Bu yazımızda teknoloji kültürünü çok verimli bir biçimde kullanarak profesyonel yaşantısına yansıtabilen, yeni nesil modern emlak broker ve danışmanlarının teknoloji dünyasını daha verimli kullanmalarını sağlayarak, etkili dijital pazarlama fikirleri oluşturmaları için, 2015 yılı pazarlama fikirlerinden en güçlü 10 tanesini sizin için derledik. 

1) Mobil uygulamalara karşı duyarlı olun!

2014 yılından itibaren mobil uygulamaların aktifliği daha da önem kazanmaya başladı. Artık bu teknolojiyi görmezden gelmek kabul edilebilir bir davranış değil. Çoğu internet siteleri ve e-mail hesapları tabletlere ve akıllı telefonlara göre ayarlanmış durumda. Ayrıca yapılan araştırmalara baktığımız zaman, okunan e-maillerin %66'sı mobil cihazlardan yapılmıştır. Facebook, mobil cihazlar sayesinde günde 650 milyon kullanıcıya erişmektedir. İnternet üzerinde gerçekleşen trafiğin %30'unu mobil cihazlar oluşturmaktadır.

Kısacası, mobil dünyası çok geniş bir müşteri ağına sahiptir. Müşterilerinize bu yolla çok daha rahat ulaşabilir, onları daha iyi tanıyabilir ve isteklerini daha kolay bir şekilde karşılayabilme yolları geliştirebilirsiniz. Şunu gözden kaçırmanızı asla istemem, dünyayı yakından takip etmeniz size, müşterilerinizin gözünde değer kazandıracaktır. Bugün eğer emlak profesyoneli olup da internetten uzak ve mobil dünyasından bihaber olursanız sizi kim dikkate alır?

2) E-postalarınızda gif kullanın

Hepimiz daha önce internette gif görmüşüzdür. En önemli özelliklerinden birisi, kendini tekrar eden komik bir resim niteliğindedir ve göreni anlık güldürmesidir. Fakat artık güldürmenin yanında bugün, anlık duygularımızı sessiz, yazısız bir biçimde de karşı tarafa iletmemizi sağlar. Örneğin; Tüm çalışma dünyasının fenomeni haline gelen pazartesi sendromuna karşı motivasyon arayan çalışma arkadaşlarınıza olsun, mevcut müşterilerinize olsun, onları anlık o stresten kurtarabilir veya neşelendirebilirsiniz. Bu sendromdan kurtardığınız insanların size karşı hissedeceği duyguları bir düşünün.

Gif resimleri zaten uzun zamandan beri vardı, ancak artık daha popüler bir hale geldiğini hepimiz sosyal medyadan biliyoruz. Emlak profesyonelleri olarak, yukarıda da söz ettiğimiz gibi, çevremizdeki tüm trendleri takip ederek onları işimize uygulama becerisini göstermeliyiz. İnternet dünyası son derece hızlı bir şekilde hayatımıza dahil olmakta, bugün bir müşterinizin kalbini basit bir gifle kazanabilir, her yerde her şartta kendinizden bahsettirerek reklamınızı yapabilirsiniz. Bu gifler sayesinde kendi kalitenizi otomatik olarak karşı tarafa gösterme şansını da yakalamış olduğunuzu unutmayın, hepimiz yaratıcı zekalara karşı hayranlık duyarız.

3) İçerik Pazarlaması

Günümüzde bilgi daha da önem kazanmıştır. İnternet dünyasındaki bilgi kirliliği artık kullanıcıları rahatsız edecek boyuta gelmiş ve insanlar, bu bilgi kirliliği içerisinde yolunu bir türlü bulamadıklarından şikâyet etmektedirler. Emlak sektöründe de durum aynıdır. E-posta listenizdeki gayrimenkul müşterilerinize posta gönderirken, satış amacı güden ilanlar/reklamlar yerine, onların daha fazla ihtiyaç duyduğu sektörel bilgiler hakkında postalar göndermeniz sizi rakiplerinize karşı farklı bir noktaya getirecektir.

Tabii ki bu sandığımız kadar kolay bir durum değildir, yapmanız gereken 2 şey vardır; ya bilgi pazarlamacılığı yapan şirketlerden bilgi satın almak ya da sektörel makaleleri, yazıları, siteleri, dergileri takip ederek sektörle ilgili gelişmeler hakkında bilgi toplayıp bunları ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz müşterilerinize e-mail yoluyla paylaşmanızdır. Bu şekilde müşterilerinizin nazarında önce e-mailleriniz ve bu vasıtayla da kendiniz değer kazanır, akabilin de sektörle ilgili gelişmeleri takip ederek kendinizi de donatmış olursunuz.

Modern emlak pazarlama stratejilerinde öncelik, müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek olmalıdır. Yoksa sıradan emlak profesyonelleri olarak hayatınıza devam eder, başarılı insanların nasıl başarılı olduklarını düşünür durursunuz :)

4) Tiktok Deneyimi

Hayatımıza gireli daha beşi yıl bile olmadı ama inanılmaz bir hızla pazarlama departmanlarının ilgisini çekti. Global şirketlerin dijital pazarlama mecralarında da başarılı ve etkin bir biçimde kullanıldı. Tüketicileri çok kısa bir zamanda etkilemeye çalışan, 30 saniyelik kısa bir zamanda anlatılmak istenen her şeyi anlatmaya çalışan, hızlı, bir o kadar da etkili, giderek farklılaşan, yaratıcı reklam mecrası. Tiktok video içeriği ile, portföyünüz ve hizmetlerinizle ilgili tanıtımlarınızı, sosyal medya mecralarında daha etkili kullanarak yaratıcı pazarlama fikirleri geliştirebilirsiniz. Vine videolarınızı çok kolay hazırlayabilirsiniz. 

Dijital pazarlama alanında video ve resim paylaşım araçları daha fazla kullanılarak dijital pazarlama dünyasında yerini sağlamlaştıracaktır. Artık klasik pazarlamadan dijital pazarlamaya geçişin tamamlandığı bir zamandayız.

5) Klasik emlak ilan sitelerinden daha fazlasına ihtiyacınız var

İlan sitelerine harcanan paralar, önceden facebook sayfalarında bilinçsizce alınmak istenen like sayısının geçerliliği kadar olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre emlak ofisleri bu ilan sitelerinden yılda 400'de 1 oranında satış gerçekleştirmektedir. Tabii ki ilan sitelerinde portföyünüzü sergileyecek, bu pazarda yerinizi alacaksınız. Fakat yumurtaları tek bir sepete koymanın da bir anlamı yok.

Sadece ilan sitelerine bel bağlamanın, hiçbir potansiyel verimi olmayan, emlak profesyonelliğini ilan girip beklemekten ibaret sayan klasik emlakçı zihniyetine ait olduğunu da unutmayın. Pazarlama bütçenizi, emlak sektöründe ki içerik sağlayıcılarının etkisini düşünerek yapılandırmanız sizin faydanıza. Klasik mecralarda yüksek harcamalar yapmak yerine, mevcut ve yeni müşterilerinizin sizleri tanımasını sağlayacak içerik mecralarını keşfedin.

6) Facebook gönderilerini kaliteli içerikler ile çoğaltmak

Facebook geçen yıl haber akışlarıyla alakalı yeni bir düzenleme yaptı. Eskiden tüm gönderilerinizi bir kere de bütün takipçilerinize ulaştırabilirken, artık %20’lik bir kısıma içeriğinizi gönderebiliyorsunuz. Bu düzenleme ilk etapta biraz zorlayıcı gibi gelse de, nitelikli iş sayfalarıyla, diğer çöp paylaşımları ayırt etmede büyük bir avantaj sağlamış oldu. Artık belli bir ücret karşılığında gönderileriniz tüm takipçilerinize birden ulaşacaktır.

Facebook iş sayfanızdan, haftada bir kaç kez yazı, makale ve tanıtım videoları paylaşabilir, müşterilerinizin sizleri devamlı hatırlamasını ve iş fırsatlarından yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

7) Tarayıcı Eklentileri Kullanmak;

Tarayıcı uygulamalarını kullanarak sayfalarınızda gezinen müşterilerinizi anlık görebilir, ziyaretçilerinizle hızlı etkileşimler yaratabilirsiniz. Mesele müşterilerinizi sadece sayfaya çekmek olmamalı, aynı zamanda sayfalarınızda gezinen müşterilerinizin bilgi alışverişini de sağlamalısınız, düşünün bir müşteriniz sayfanızda dolaşırken beğendiği bir makaleyi kendi kişisel sayfasında paylaşıyor, bu sayede müşterinizin bütün bağlantı kurduğu kişilere de ulaşmış olursunuz. Bu şekilde hem değer kazanmış olur, hem de ücretsiz reklam pazarlamacılığını gerçekleştirmiş olursunuz. Chrome tarayıcınız için buradan işinize yarabilecek binlerce uygulamayı etkinleştirebilirsiniz.

Aynı şekilde akıllı telefonlarınızda da işinizle ilgili uygulamalar kullanmaya gayret gösteriniz. Örneklemek gerekirse, kısaca sonra oku uygulaması olan "save pocket" ve ''evernote'' uygulaması sayesinde, beğendiğiniz ama o an için okumaya zaman bulamadığınız, reklam, makale, ilan gibi içerikleri bu uygulamaya alarak, daha sonra istediğiniz bir zaman bu uygulama sayesinde okuyabilirsiniz, böylece zamanı yakalamış olur ve sektörle ilgili haberleri kaçırmamış olursunuz.

Zaman en değerli şey ise, bizler onu da dize getirmesini biliriz :)

8) E-posta Stratejilerini yenilemek

Daha önceki müşterilerinizle olan temaslarınızı e-mail yoluyla devam ettirmek gerekliliğini asla unutmayın, bu dijital pazarlama stratejilerinin en temel öğelerinden biridir.

E-postalarınızın içerik olarak satış amaçlamasından ziyade, bilgi verici düzeyde olmasına dikkat ediniz. Devamlı bir e-mail trafiğinde müşterileriniz sizin satış yapma niyetinizden sıkılabilir, sizden gelen e-mailleri okumadan silebilir. Kaliteli işe yarar içerikler sunarak bunun önüne geçebilirsiniz. Bu mail trafiği belirli aralıklarla düzenli bir şekilde olursa, müşterileriniz sizlerin esaslı takipçisi olacak, ilerleyen günlerde müşterilerinizin ihtiyacı olabilecek emlak talebinde de sizinle etkili iletişime geçmesini sağlamış olacaksınız. Böylece, müşterinizin başka yerlerden danışmanlık almasını önleyerek rakiplerinizden çok önde olacaksınız. Artık satış için gereken tüm bilgilere sahipsiniz!

9) E-posta listenizi büyütün!

Tamam, şimdiye kadar mevcut müşterilerinizi elinizde tutmanızın ne kadar önemli olduğuyla ilgili bilgileri konuştuk, bu demek değildir ki hiç bir zaman e-mail listemizi olduğu gibi bırakalım, öyle bir şey asla kabul edilemez. E-mail listenizi her geçen gün korkusuzca daha da büyütün, ama burada bir detay daha vermek istiyorum, büyütmekle şişirmek arasındaki ince çizgiyi asla göz ardı etmeyin. Farkında olmadan rakip firmalara da kendi kaliteli içeriklerinizi gönderebilirsiniz, bunun için e-mail listelerinizi devamlı güncel tutun. Satışın kimlerden geleceğini hiç bilemeyiz, listeyi büyütmek önemlidir. Daha fazla insana daha kaliteli içerikle ulaşmak demek ilerleyen günlerde kesin bir "satış" yapmak demektir.

DİĞER HABER
02 Eylül 2022