"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İBuyer Cephesinde Kılıçlar Çekildi, Opendoor 9 Milyar Dolarlık Yeni Finansman Sağladı

Opendoor, daha fazla ev satın almak için milyarlarca dolarlık yeni finansman turuyla iBuyer savaşlarında rekabeti aşmaya çalışıyor.

Bloomberg'in bildirdiğine göre, şirket kısa süre önce 3 milyar dolar yeni bir finansman sağladı ve diğer işlemlerle birlikte borçlanma kapasitesini 9 milyar dolara çıkardı.

Bloomberg, 3 milyar dolarlık tesis ve daha fazla üst düzey borçla Opendoor'un ev başına ortalama 350.000 dolar fiyatla 40.000'den fazla ev satın alma kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Bloomberg, Zillow'un birkaç derecelendirilmemiş tahvil teklifi için 1 milyar dolardan fazla kaynak aradığını bildirdiğini ve yeni evler satın alma kapasitesini artırmak isteyen tek iBuyer şirketinin Opendoor olmadığını açıkladı. Ağustos ayında Zillow, satın almayı planladığı evlerin desteklediği bir tahvilden 450 milyon dolar topladı.

iBuyer şirketleri, bir ev satın alarak, gerekli onarımları yaparak ve mümkün olan en kısa sürede yeniden piyasaya sürerek kâr elde ederler. Bloomberg, İBuyer şirketlerin alım yapmaya devam edebilmeleri için kısa vadeli borcun sektör için hayati önem taşıdığını belirtti.

iBuyer, konut piyasasında yeni fakat önemli bir iş modeli olarak görülüyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde, en büyük dört iBuyer şirketi, aynı dönemde ülke genelinde satın alınan tüm evlerin yalnızca yüzde 1'i olan yaklaşık 15.000 ev alımı gerçekleştirdi.

Opendoor, agresif bir satın alma politikasına sahip yeni finansman kaynağıyla daha fazlasını yapma arzusuyla Zillow ve Offerpad gibi rakiplerle zorlu bir rekabet içerisinde oyundaki rolünü büyütmeye çalışıyor. Bloomberg daha önce şirketin 10 pazardaki tüm ev satışlarının yüzde 4'ünü oluşturmayı umduğunu bildirmişti.

Opendoor, pandemi sürecinde pazar payını yıprattı.

Şirketin hissesi, yıl başından bu yana Pazartesi gününün kapanışı itibariyle yüzde 16'dan fazla düştü. 2020'de şirket, gelirinde yüzde 45'lik bir düşüşle 4,7 milyar dolardan 2,6 milyar dolara düştüğünü bildirdi. CEO Eric Wu daha önce bu düşüşü pandemiye bağlamıştı. Çünkü çoğu iBuyer, pandeminin ilk günlerinde evlere değer vermenin zorluğu nedeniyle ev satın almayı durdurmuştu.

DİĞER HABER
07 Ekim 2021