"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İçerik Pazarlaması: Müşterilerinizi İçerik Yazarak Yönlendirin

Gayrimenkul danışmanlarını, kenar mahalle emlakçılarından ayrı kılan faktörlerden biri de içerik pazarlamasıdır. Binlerce liraya yaptırılmış web site tasarımlarına karşılık içerik kalitesinin kötü olması, internet varlığınızın değersiz olduğu anlamına gelir. Evet, araştırma yapmak, araştırma yapmaya vakit ayırmak sıkıcı bir fikir olabilir. Buna karşın araştırmalar gösteriyor ki, potansiyel müşterilerin %47’lik bir kısmı bir danışmanla iletişime geçmeden önce emlak konularına ilişkin bilgilendirici içerikleri okuyor ya da arama yaparken o içeriklerle karşılaşıyor.

Bill Gates: Kral İçerik

İçerik Pazarlaması Nedir?

Daha önce okuduğunuz bir içeriğin sizinle diyalog kurduğunu düşündüğünüz oldu mu? İçeriğin yazarı sizi başka bir içeriğe ya da ürüne yönlendirmiş olabilir, çünkü içeriğin en başından itibaren ilgilendiğiniz şeyleri biliyordu ve içeriği buna göre inşa etmişti.

Markaların, işletmelerin, içerik yazarlarının işlerine bir kimlik sağlamak zorunda oldukları bir çağda -ki buna pazarlama diyoruz-, gayrimenkul danışmanları da bu yolu izlemek zorundalar.

İçerik pazarlaması, olabildiğince görüntülenme ve paylaşım elde etmek zorundadır. Aynı derecede içeriğe yapılan yorumlar da büyük önem taşımaktadır. Buradaki temel nokta akılda kalıcı içerik üreterek, içeriğin değerini sürekli olarak korumasını sağlamaktır.

Kısaca, okurları harekete geçirmeye yönelik inşa edilmiş içerikleri, içerik pazarlaması olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda içeriklerin mutlaka okurların birtakım ihtiyaçlarına cevap veriyor, bu ihtiyaçlar dahilinde onları yönlendiriyor olması gerekmektedir.

Okurları harekete geçiren içerikleri nasıl inşa edeceğinize bir göz atalım:

Birinci faktör: Zaman!

Web sitenizi her gün güncellemeniz Alexa sıralamanızı ve Google botlarının sitenizi tarama sıklığını bir noktaya kadar etkilese de, hiçbir şey kaliteli içerik kadar önemli değildir. Kissmetrics kurucusu Neil Patel konuya ilişkin olarak şöyle bir değerlendirmede bulunuyor:

“Her sektör için değerli içerik üretmek büyük önem taşır. Buna karşın, fark edilebilir kaliteli içerik üretmek kolay değildir.”

Bu bağlamda, hangi sektör için içerik üretiyor olursanız olun, içerik olabildiğince çok insanın ihtiyaçlarına cevap veriyor olmalıdır.

İkinci faktör: Kaynak kullanımı!

Üniversite projelerinizi ya da tezlerinizi hatırlayın. Hiçbir akademisyen kaynakça olmaksızın önermenizi dikkate almazdı. Kaynakça ya da kanıt, içeriğin inandırıcılığını büyük oranda artırır. Fotoğraflar, infografikler içeriğinizi inandırıcı kılmakta büyük önem taşır. Örneğin, potansiyel müşterilerinize şimdi ev satın almanın tam da zamanı olduğunu söylüyorsunuz ancak kaynağınız nerede? Hangi araştırma ya da hangi istatistik bu önermenizi kanıtlıyor?

Üçüncü faktör: Okurlarınızı tanıyın!

Emlakbroker aracılığıyla bir bilgisayar oyununun incelemesini sizlerle paylaşamazdık. Okurlarımızın %83’lük bir kısmı bununla hiç ilgilenmiyor. Geriye kalan %17’lik kısmın ise böyle bir içeriği okuyacak vakti yok. İşte bu nedenlerden ötürü kitlemizi iyi tanıyıp, onlara ihtiyaç duydukları içerikleri sunuyoruz. Konuya ilişkin çeşitli araştırmalar, okur profilinin 1, en fazla 2 kişi üzerinden karakterize edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunu aklınızda tutmalı ve içeriklerinizi bu istatistikler ışığında inşa etmelisiniz.

Dördüncü faktör: İlişkilendirilebilirlik!

Hedef kitlenizin analizini yaptıktan ve ihtiyaçlarını anladıktan sonra ilişkilendirilebilir içerik üretmek için hazırsınız! İlişkilendirilebilir içerik, temelde, insanlara ihtiyaç duydukları cevapların sorularını sormakla mümkündür. Bu onları söz konusu içeriğe ilişkin bir tartışmanın içine dahil etmenin en iyi yollarından biridir. Her zaman için onların yorumlarına ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak çeşitli hedeflere yönelik olarak sorduğunuz sorular, içeriğinizle okurlarınızın ihtiyaçları arasında ilişki kurmanıza katkı sağlar.

Beşinci faktör: İçeriğin finalini inşa edin!

Yazdığınız bir içeriğin bir hedefi var mı? Bir gayrimenkul danışmanı olarak bu içerik ile hangi hedeflere hizmet ediyorsunuz? İçeriğiniz belirlediğiniz hedeflerle uyum sağlıyor mu? Okurlarınızı harekete geçirecek içerikler mutlaka belirli hedefler üzerine kurulu olmalıdır. Kullandığınız her cümle, okurlarınızı bir sonraki hedefe yönlendirmelidir.

''Peki, neden sponsorlu içerik? Uzmanlara ve web sitelerindeki destekleyici yorumlara göre, sponsorlu içerik alışılmış reklamlara kıyasla daha çekici, daha kullanışlı ve editoryal bir süreçten geçtiği için daha saygın. Bu yüzden de okurlar arasında oldukça popüler.''

Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyaç Duymalısınız?

Cevabı çok basit: Akıllı pazarlama yardım etmek üzerine kuruludur, satış yapmak üzerine değil!

Sektörde yeni olanlar için, pazarlama, tek yönlü bir yol gibidir. Ya okurlarınız için onların ihtiyaçlarına yönelik içerikler üreterek onlara değer sağlayacaksınız. Ki buna rağmen yetersiz sayıda okura hitap ediyor olabilirsiniz. Ya da onlara bir şeyler satmak için uğraşacaksınız. Bu noktada içerikleriniz değersiz olduğundan, okurlarınızın web sitenizi hemen terk etme oranı %99 olacaktır. Kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına yönelik içerik üretiyor ancak yeterli derecede geri dönüş alamıyorsanız içerik pazarlamasının kapılarını aralamanızın vakti gelmiş demektir.

İçerik Pazarlamasının Önündeki Engeller

Web sitenizi daha etkili hale getirmek yolunda kullandığınız içerik pazarlamasının genel olarak karşısında iki engel vardır:

1) Zaman problemi:

Okurları harekete geçiren içerikler üretmek zaman alır. Araştırma, fikir alışverişi gibi etkenlere dikkat etmeniz gerekir. Potansiyel müşteri oluşturmakla, müşterilerinin istekleriyle sürekli olarak ilgilenen bir danışmanın kaliteli içerik üretmesi beklenemez.

2) Müşteri analizi:

İçerik pazarlaması, okurlarınızın ihtiyaçlarını ve onların profillerini anlamakla başlar. Sormanız gereken öncelikli soru, ideal müşteri kitlenizin kim olduğudur. Çeşitli pazarlama araçlarından destek alıyor olsanız bile, müşterilerinizi satın almak yolunda motive edecek faktörlerin ne olduğunu anlamanız vakit alacaktır.

Engellerin Üstesinden Gelin!

Yukarıda belirttiğimiz iki probleme karşı, iki çözümü sizinle paylaşmak istiyoruz.

Birincisi, kitlenize doğru içeriği ulaştıracak bir yazarla anlaşın (profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.). Her yazar, mükemmel içerikler üretmek için vaktinin tamamını feda etmeye gönüllü olmayabilir. Bu nedenle yazar tarafından gönderilen içerikleri düzenli aralıklarla kontrol edin ve yazıların okurlarınızı ya da müşterilerinizi harekete geçirip geçirmediklerini izleyin.

İkinci olarak, müşterilerinizi dinleyin. Onlarla yakınlık kurun. Bu sayede ihtiyaçlarını anlayabilir ve bu doğrultuda içerik üretebilirsiniz.

Artık anksiklopediler yerine interneti kullanıyoruz. Üstelik sağlanan bilgilerin çoğu çöp değerinde bile değil. Böyle bir ortamda, nitelikli içerik oluşturarak, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik hizmette bulunabilir, bu içerikler sayesinde onlarca yeni müşteri elde edebilirsiniz. Unutmayın, sadece içerik değil; insanları harekete geçiren içerik üretmek önemlidir. 

İçerik yönetimi konusunda, A’dan Z’ye tüm kurumsal iletişim ihtiyaçlarınıza emlakbroker.com ekibi uygun çözümler sunuyor. Bizimle detaylar hakkında iletişime geçebilirsiniz.

DİĞER HABER
11 Haziran 2021