"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İçerik Pazarlamasıyla Müşterilerinizi Besleyin

Bildiğiniz üzere gayrimenkul sektöründe bir web sitesi üzerinden iş üretebilmek artık yeterli olmuyor. Diğer bir deyişle web sitenizin yoğun bir trafiğe sahip olması ya da çok sayıda müşterinin sitenizi ziyaret ediyor olması, gerçek manada yeni müşteriler edinmeniz anlamına gelmiyor.

Müşteri kazanma amacıyla yapılan başarılı müşteri yönetimi kampanyaları şu özelliklerin hepsini aynı anda taşımalıdır: mükemmel bir web site, stratejik bir trafik yönetim kampanyası ve güçlü bir eyleme çağrı kampanyası. Ancak bu listeye eklenmesi gereken bir özellik daha var ki hepsinden daha önemli: Etkili bir müşteri besleme kampanyası.

Bu makalemizde müşterilerinizi içerik pazarlaması ile nasıl besleyeceğinizden ve web sitenizin tamamlayıcı bir unsuru olarak gerçek iş üretmenin yollarından bahsedeceğiz.

Müşterileri Besleme Stratejisi Nedir?

Başarılı bir online pazarlama kampanyası oluşturmak için takip etmeniz gereken üç tane strateji olduğunu söyleyebiliriz. Nedir bunlar?

  1. Trafik oluşturma: Bu strateji web sitenize ziyaretçilerin gelmesi için ana unsurdur. Bir reklam vererek, arama motoru optimizasyonu yaparak, sosyal medya yönetimini sağlayarak web sitenizin trafiğini arttırmanız mümkündür.
  2. Müşteri oluşturma: Bu strateji web siteniz üzerindeki verilerden müşteri kazanmanızı sağlayacak dönüşüm çalışmalarını içerir. Özellikle web sitenize yerleştireceğiniz ‘eyleme çağrı’ içerikleri müşteri kazanmanın yollarından birisidir.
  3. Müşteri besleme: Bu strateji ise ziyaretçilerinizin içinden müşteri olma potansiyeli gösterenlerle ilk iletişime geçeceğiniz zamana kadar onları içerik açısından eğitmeniz, yönlendirmeniz ve müşteri olmaya hazır hale getirmenizdir. Faydalı içeriklerle ve isminizi veya markanızı akılda tutacak yöntemlerle müşterilerinizi besleyebilirsiniz.

Bu üç stratejinin mümkün olduğunca başarılı bir şekilde yönetilmesi için en etkili ve en başarılı yöntem ise içerik pazarlamasıdır. Gayrimenkul profesyonelleri, çok sayıda başlık ve konuya uygun bilgi ile içerik değerini arttırabilir ve içerik pazarlaması sayesinde trafik, satış ve müşteri kazanma potansiyelini arttırabilir.

İçerik Pazarlaması Yaparak Müşterileri Beslemenin Yolları

Bahsetmiş olduğumuz müşteri besleme stratejisini gerçekleştirmek için yapmanız gereken nedir? İçerik pazarlamasıdır. Peki, bu nasıl yapılır? Biraz bundan bahsedelim.

Aşağıda özetleyeceğimiz üç yöntem, içerik pazarlaması ile müşterilerinizi besleme ve potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürme konusunda temel almanız gereken yöntemlerdir.

  1. Sosyal Medya

En son yapılan araştırmalara göre ev sahiplerinin yüzde 73’ü, tekliflerini sosyal medya üzerinden video şeklinde sunan gayrimenkul profesyonellerini tercih ediyor. Emlak profesyonellerinin yüzde 84’ü ise en başta Facebook olmak üzere sosyal medyayı web sitesi ile bütünleşik olarak kullanıyor.

Unutmayın ki sosyal medya, potansiyel müşterilerinize içerik sunabileceğiniz harika bir ortam olabilir. Örneğin müşterilerinizin sorularına cevap verme işini sosyal medya üzerinden yapabilirsiniz. Müşteri hizmetleri, ev satın alma, yakın bölgede bulunan gayrimenkul listesi gibi konularda gelen soruları sosyal medya hesabınız üzerinden alarak cevaplandırabilirsiniz.

Diğer içeriklerinizin tümünü sosyal medya üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Evlerin ve mekânların video turları, son sattığınız evler, hizmet verdiğiniz bölgeye dair yeni haberleri paylaşarak sektörün içinde aktif olduğunuzu insanlara gösterebilirsiniz.  

  1. Blog

Araştırma sonuçlarına göre, ev alıcıları ve satıcılarının profilleri incelendiğinde, ev alıcılarının yüzde 90’ının ev ararken interneti kullandığı ortaya çıkmış durumda. Etkili bir müşteri besleme kampanyası için sektör içinde bir konu belirleyin ve bloğunuzda bu konudan bahsedin. Bu bahsettiğiniz konu, okuyan potansiyel müşterilerinizi harekete geçirebilecek ve sektöre dair bilgi edinebilecek bir konu olsun.

Blogunuzda sadece ev alıp satmaya yönelik bilgilerden bahsetmeyin. Örneğin yeni akıllı güvenlik sistemlerinden, iç dizayn tredlerinden, hatta yeni ev sahipleri için “kendin yap” projelerinden bile bahsedebilirsiniz. Ayrıca blogunuz sizin, firmanızın ve markanızın savunucusu konumundadır. Fakat bu savunuculuğu yaparken hırçın ve saldırgan olmamaya dikkat etmelisiniz.

  1. E-posta

E-posta, modası geçmiş gibi görünse de aslında hala etkinliği en fazla olan iletişim aracı olarak hükmünü sürdürüyor. Eğer e-posta pazarlamasını kullanmıyorsanız büyük şeyler kaybediyorsunuz. Çünkü e-posta, ev alıcıları ile araya başka kimse karışmadan iletişime geçmenizi sağlar. Bu anlamda kampanyalarınızı ve duyurularınızı içeren e-postalarınızı doğru zamanda potansiyel müşterilerinize göndermeniz çok önemlidir.

Onların günlük takvimlerini tahmin ederek buna göre bir e-posta gönderme çizelgesi oluşturabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise e-postalarınıza genele yönelik değil göndereceğiniz kişiye özel olarak hazırlamanızdır. Her insana özel bir e-posta göndermeniz daha samimi bir his oluşturacaktır.

DİĞER HABER
29 Haziran 2016