"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
IdealSpot Emlak Yatırımcıları İçin Gerçek Zamanlı Mekan Analiz Aracı

Emlak ve gayrimenkul işinde başarı için gerekli olan en önemli parametre doğru konumun seçilmesidir. Yatırımın yapılacağı konumun belirlenmesinde alınacak yanlış bir karar işi batırmaya kadar gider ve çok büyük bir şans olmazsa eğer, batıracaktır. Peki yatırım yapmak için doğru konumu belirlemek o kadar kolay mı?

Bir lokasyonun, gayrimenkul yatırımına uygun olup olmadığını belirleyen yüzlerce parametre vardır. Bir emlak profesyoneli söz konusu verileri toplamak için komşularla, bölgedeki insanlarla yada bir başka emlak acentesinin fikirlerine danışmak, bölgeye yapılacak bir yatırımın riskini belirlemek için yeterli bilgi sağlamaz.

IdealSpot isimli girişim, yatırımcılara demografik verileri kullanarak yatırım yapılacak doğru konumu önerebilecek, ayrıca uygun müşteri potansiyelleri ve bölgede ki mali trafiğin analizlerini çıkaracak ve önerilerde bulunacak araçlar geliştirmektedirler.

IdealSpot uygulaması girişimi, hangi verileri nasıl analiz edeceğini bilmesi, big data, ölçeklendirme, verileri nasıl kullanacaklarını, emlak sektöründeki ihtiyaçları ve eksiklerin neler olduğununa dair çalışmalar yapmaktadır.

IdealSpot kendi demografik veri filtrelerine ek olarak, yatırımcılar ve müşterilerinin ilgi alanlarını belirlemek için internet kullanım istatistiklerini de içeren çoklu veri tabanı ile işlem yapabilmektedirler. Bu verileri derleyerek bölgedeki en çok kâr edebilecekleri noktaları  ya da tam tersi "ölü nokta" ları belirleyebiliyorlar.

Uygulamanın, hali hazırda iki tip raporlama özelliği var. Bİrincisi, şehir ölçeğindeki dataların farklı katmanlar halinde harita üzerinde gösterimi. İkincisi, müşterilerine başarı olasılıklarını hesaplama ve öngörmelerine yardımcı olması için hazırlanan raporlar.

Günümüzde emlak pazarına veri analiz teknikleri ve ileri hesaplama işlemlerini yapabiliyor olmak yatırımların güvenliği açısından kaçırılmaması gereken bir fırsat. Araştırma ve incelemeler ile elde edilen demografik vb. bilgilerin sektör içerisinde aktif olarak kullanılması hem yatırımcıyı hemde mülk sahibini memnun edecektir.

DİĞER HABER
20 Nisan 2016