"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İki Önemli İş Yönetimi Sırrı: Altı Sigma ve Birebir Pazarlama

İşinizi gerçekten değiştirebileceğiniz bir çift sırrımız var. Bunlardan ilki emlak sektöründe hiçbir şeyin sihirle olamayacağıdır. Yeni fikirler ortaya atan emlak profesyonellerinin tanıtımlarında gördüğümüz ortak tema, en hızlı ve en kolay şekilde amaca ulaşılmasına dairdir. Avantajlı, zengin ve mutlu müşteriler olmak… Hem de yalnızca iki tıklama ve bir kurulum ile… Açıkçası bu tarz sadece kurmacadan ibaret ve gerçek dışı pazarlama yöntemlerini görmekten üzgünüz.

İkincisi, başarılı emlak profesyonellerinin işletmelerini çalıştırmak için kullandıkları yöntemler, genellikle uzun zaman önce kanıtlanmış müşteri katılımı ve iş yönetimi anlamına gelir. İronik olarak gayrimenkuldeki en büyük yeni fikirler diğer endüstrilerden gelmiş ve çok önceden denenip test edilmiştir. Büyük veriyi ve veri analizini duydunuz mu? (Emlakbroker.com’u takip ediyorsanız mutlaka okumuşsunuzdur.) Peki, neredeyse 20 yıl önce veri tabanı üzerinde çalışmalar olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Ya da video tanıtımlarının yeni akım olduğunu mu düşünüyorsunuz? Son 60 yıldır televizyon izlediğimize göre videolar o kadar da yeni değil. Sadece kullanım şekilleri değişiyor.

Gerçekten tutunabileceğimiz bazı kavramlar olmalı. Birkaç kartvizit, bir takım tabelalar ve çoklu listeleme hizmetleri artık yeterli değil. 21. yüzyılda gayrimenkul başarısı, 20. yüzyılın kurumsal hayatından biraz daha farklılaşmak zorunda.

Altı Sigma

Herkes, müşterilerle çalışmaktan onlara yardımcı olmaya kadar her konuda kendilerine yol gösterecek bir sistem arıyor. Altı sigma, sahip olduğunuz süreci daha iyi hale getirmeniz için benimseyebileceğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemde kolay ve etkili istatistik araçlarını kullanarak operasyonlarınızda mükemmelliği yakalayabilirsiniz.

Temeli 1970’lerdeki bir şirketin yaşadığı başarısızlığa dayanır. Motorola’nın Quasar adlı televizyon şirketi çok fazla hata oranı nedeniyle verimsiz bir iş yapısına sahiptir ve Japon şirketi Matsushita’ya satılır. Ardından Matsushita, bu şirketteki yüzde 150 hata oranını uyguladığı yöntemler sayesinde yüzde 3’e düşürmeyi başarır. Motorola ise satışın ardından böylesine bir başarı gösteren Matsushita’nın başarının arkasında yatan nedenleri araştırmaya başlar. Ortaya çıkan altı sigma yöntemi, daha sonra Motorolla, Allied Signal ve General Electric gibi şirketler tarafından da uygulanır.

Amacınız altı sigma ile süreçlerinizin istediğiniz kalitede olup olmadığını anlamaktır. Bu yaklaşım sayesinde süreç performansınızı geliştirebilir ve çok az hata ile iş yapma başarısına erişirsiniz. Altı sigma yönteminde üç ana konu vardır:

  • Müşteri memnuniyetini arttırma
  • Dönüşüm sürelerini kısaltma
  • Hataları en aza indirme

Süreç geliştirme sırasında “tanımla, ölç, analiz et, iyileştir ve kontrol et” aşamalarından oluşan beş adım uygulanır. Bu adımları uygularken balık kılçığı, istatiksel analiz metotları, hipotez testleri gibi farklı araçları kullanırsınız.

Önce kullandığınız işlemleri tanımlamanız gerekir. Müşterilerinizi, meslektaşlarınızı ve çözüm ortaklarınızı kazanmak için kullandığınız adımları yazın. Sonra her adımda ne yaptığınızı düşünün. Ardından verileri kullanarak her adımın ne kadar etkili olduğunu ve genel süreci değerlendirmek için altı sigmayı kullanın. Altı sigmanın amacı yaptığınız işlemleri nasıl uyguladığınızı ve onları iyileştirmeye yönelik yerlerin nereler olduğunu analiz etmenizdir. Yaptığınız pazarlama etkinliklerini izlerseniz neyin işe yarayıp neyin yaramadığını kavrama yetisine sahip olursunuz.

Birebir Pazarlama

Birebir pazarlama ya da toplu kişiselleştirme olarak adlandırılan yöntem, yüzyıllar öncesine dayanan ancak 1990’lı yıllarda resmîleştirilen bir kavramdır. Müşterilerle olan etkileşimlerin kişiselleştirilmesi ile ilgilidir ve genellikle daha büyük bir müşteri ilişkileri yönetimi stratejisinin parçasıdır.

Birebir pazarlama, bireysel müşterinin, şirkete ne dediğine ve şirket çalışanlarının müşteri hakkında neler bilmesi gerektiğine yönelik olarak, istekli biçimde davranışlarını ve uygulamalarını değiştirme düşüncesidir. Amaç, müşteri ile emlak ofisi/danışman arasında sağlıklı, verimli, kârlı ve güvene dayalı uzun süreli bir ilişkininin oluşturulmasıdır.

Birebir pazarlamada uzun dönemli ilişki önem kazanır. Müşteri sadakati, her bir müşteri ile tek tek ilişki kurarak gerçekleştirilir. Her yeni ticari işlem ya da alışverişte bu ilişki tekrar edilir. Bu işi yapmanın anahtarı, konuştuğunuz kişileri takip etmek için iş sürecine ve bilgiye hakim olmaktır. Bu şekilde daha iyi katılım, daha hızlı güven inşa etme ve uzun vadeli müşteri elde etme şansına sahip olursunuz.

DİĞER HABER
31 Ocak 2023