Mail listemize abone oldunuz mu?
İlanlarınızda Kullanacağınız Açıklamaları Yeterince Önemsiyor musunuz?

Gayrimenkul profesyonelleri, satışa sunacağı evleri listelerken, evlerin fotoğraflarını, özelliklerini ve açıklama metinlerini hazırlarlar. Ancak pek çoğu bu listeleri hazırlarken fotoğraflara verdiği önemi metinlere göstermez. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflar kullanmak elbette çok önemlidir, ama eve dair yapacağınız açıklamalar da bir o kadar önem arz eder.

Listeleme aşamasında satışa sunacağınız bir eve dair ne kadar çok bilgi yazarsanız, müşterilerin aklında soruları o kadar çok cevaplandırma imkânınız olur. Kafasında soru işareti kalmayacak şekilde size gelen müşteriler ise çok daha ciddi müşteriler olacaktır. Buna ek olarak listelerde yazacağınız metinler, diğer listelerden ayrılmanızı da sağlayabilir.

İşte satış listelerinizi diğer listelerden ayıracak önemli püf noktaları:

Bir hikâye anlatın, ilana ruh verin

Açıklama metinlerini hazırlarken genellikle “mükemmel manzaralı” veya “harika özelliklerde” gibi önüne sıfat getirilen tanımlamalar kullanılır. Ancak bu tarz başlıkları görenlerin kaç tane etkilenerek bu başlıklara tıklıyor? Belki yüzler kişi tıklıyor, ancak binlercesi tıklamıyor.

Sizin daha öne çıkacak ve fark yaratacak içerikler hazırlamaya ihtiyacınız var. Evleri tanımlayan sıfat cümleleri kurmak yerine, okuyuculara ev hakkında bir hikâye sunun. Onlara evin bir bölümünde nasıl vakit geçirebileceklerine dair bir sahne yazın. Yazdığınız bu sahneyi hayallerinde canlandırmalarına izin verin. Size bu konuda en güzel örnek olabilecek bir gayrimenkul yatırım danışmanını takip etmenizi öneriyoruz; Ayşe Fügen Arda. O kadar keyif verici bir anlatım tarzı var ki ilan açıklamalarının gözlüksüz sanal tur nasıl olur? dersi veriyor adeta. 

Örneğin gölün sakin akan su sesi eşliğinde ikinci kattaki evin penceresinden bakarken kahvelerini nasıl yudumlayabileceklerini onlara hissettirin. Örneğin evin bahçesinde ailece bir barbekü gecesi düzenleyebileceklerini onlara hayal ettirecek cümleler seçin.

İlan açıklamaları müşterilere harekete geçiren gaz pedalıdır.

Tekrarlayan içeriklerden ve kopya içerikten kaçının

Listeler için açıklama metni hazırlarken yapılan en büyük yanlışlardan biri, tekrarlayan içeriklere yer vermektir. Bir ev hakkında söylenebilecekler bellidir. Genelde kaç odası olduğu, boya badana durumu, kaç banyosu olduğu gibi bilgileri yazarsınız. Ancak bunlar her bir ev için neredeyse aynı bilgiler olacaktır.

O zaman tekrara düşmemesi için içeriği farklılaştırmanız gerekir. Bunu yapabilmek için kendinizi ev gösterimi yaparken hayal edin. Bir ev gösterimi sırasında bu bilgileri alıcıya nasıl anlatıyorsunuz? İşte bu aşamada bahsedebileceğiniz birkaç örnek konu başlığı:

- Evin veya çevresinin betimlemesi

- Herhangi bir ekleme veya yenileme yapılıp yapılmadığı

- Okullara, parklara ve ulaşım seçeneklerine yakınlık durumu

- Alışveriş merkezleri ve restoranlara yakınlık durumu

En iyi özellikleri vurgulayın

Anket sonuçları gösteriyor ki ev alıcıları, çatısında, giriş kapısında, kapı kollarında veya buna benzer noktalarda yenileme geçirmiş evlere çok daha fazla ödeme yapıyorlar. Evin en kaliteli ve lüks olan yerlerini öne çıkarmaktan çekinmeyin.

Bahçesi varsa, yakında yürüyüş alanı varsa, yakınlarda yeni bir yüzme havuzu inşa ediliyorsa, bu gibi özelliklere önem göstererek öne çıkarın. Ev ile ilgili olup olmadığını düşünmeyin. Alıcılar alacakları evin etrafındaki bu gibi yeniliklerden hoşlanırlar.

Bir gayrimenkulün en iyi özelliklerini iyi ifade edebilmek, eşleştirmenin ön koşuludur.

Yaşamsal alanlardan bahsedin

Ev alıcıları, ev hakkındaki yaşamsal kolaylıklar sağlayan özellikleri çok önemserler. Onların hayatlarını kolaylaştırıcı sistemler varsa veya evde akıllı sistemler varsa bunların özellikle öne çıkarılması beklenir.

İşte birkaç örnek:

- Akıllı ev sistemi

- Ankastre mutfak eşyası

- Isı yalıtımı olan pencereler

- Güvenlik sistemi

- Park alanları

- Müstakil depo odası

- Solar panel sistemleri ve dahası…

Bir gayrimenkul ilanında, görseller beden, kelimeler bedenin ruh bulmuş halidir

Özel ifadeler kullanın

Genelde evlerin listelenirken “terk edilmiş” ve “temiz” gibi kelimeler kullanılır. Ancak bu kelimeleri kullanmanız, sizin daha inandırıcı olmanızı sağlamaz. Listelerinizde bu ifadeleri kullanmak yerine, ev için daha özel olacak ifadeler kullanmanız gerekir.

Denize sıfır, enerji tasarruflu, granit ve teknoloji harikası gibi evin özelliklerini tanımlayacak kelimeleri öne çıkarmanız daha fayda sağlayacaktır.

Başlıkları büyütün

Başlıklar bir metin içerisinde okuma kolaylığı sağlayan bölümlerdir. Açıklama metninizin içinde ara başlıklar kullanmanız ve bunları normal metinden 1 veya 2 punto daha büyük yapmanız, alıcıların daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

DİĞER HABER
07 Kasım 2016