"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İngiltere’deki Ticari Emlak Sektörünü Ele Geçiren Realla Dünyaya Açılıyor

Girişim dünyasında başarılı bir girişim ekosistemi yakalamak için benimsemeniz gereken bir kural vardır: “Almadan önce ver.”. Çünkü karşılık beklemeksizin bir şeyler sunma eylemi, aslında o girişimin gücünü arttırıcı bir sonuç doğurur. Ancak ticari emlak sektörü ile bu kuralı yan yana getirdiğinizde birbirleriyle biraz zıt kaldıklarını görürsünüz. Çünkü ticari emlak alanında, karşılığında bir şey beklemeden bir şeyler sunmak neredeyse imkânsızdır. İşte bize göre bu anlayış nedeniyle ticari emlak sektörü, ortak bir topluluk anlayışından ve girişim ruhundan yoksun kalmıştır.

Biz tam bu şekilde ticari emlak sektöründe girişimlerin çıkmama sebeplerine farklı yorumlar getirirken Realla adında bir girişimden haberdar olduk. İngiltere merkezli bir ticari emlak pazarlama platformu olan Realla’nın, bahsettiğimiz “almadan önce ver” kuralına tamamen uyduğunu fark ettik ve böyle girişimlerin ticari emlak alanında da yapılabileceğini görmeniz adına sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Realla girişimini hazırlayanlar, 900’den fazla emlak web sitesini tarayabilecek sofistike bir yazılım kullanarak ücretsiz bir arama ağı oluşturdular. Şu anda ayda 65 bin ziyaretçi tarafından görüntülenen 90 binden fazla satılık listeye sahipler. Ticari emlak alanında veri tabanları her ay yüzde 15 oranında büyüme gösteriyor ve zirveye oturmalarını sağlayacak şekilde ticari stoklarını 3 kat arttırmış durumdalar.

Tabii ki onların bu başarısında İngiltere’nin ticari mülk peyzajının da etkisi var. Amerika’nın ünlü ticari emlak firmaları olan CoStar ve Loopnet’in İngiltere’deki varlığının henüz gelişmemiş olması, Realla’nın ticari emlak alanında başlattığı bu girişimin büyüme hızını arttırıyor. Buna en başta bahsettiğimiz ticari emlak sektöründeki zayıf portal manzarası da eklenince iyi hizmet veren girişimlerin daha fazla öne çıkması kaçınılmaz oluyor.

Başarılı Ortaklık ve Teknoloji ile Daha İleriye

Realla’nın kurucusu Andy Miles, ticari gayrimenkul satış sürecinin ilerleme aşamaları ile insanların aradıkları şey arasında bir kopukluk olduğunu fark etti ve bu nedenle Realla girişimini yapmaya karar verdi.

Andy Miles (sağdaki) ve Ian Parry (soldaki) 

Peki, Realla baştan aşağı bir fedakârlık örneği midir? Aslında değil. Bu portal, sunduğu hizmetler karşılığında aslında pazarlama ve CRM araçları açısından büyük bir pazar yakaladı. Andy Miles, bu durumu şu sözler ile ifade ediyor:

Portallarımız tarafından kazandığımız müşterilerimizle iyi ilişkiler kurmaya büyük önem veriyoruz. Buna ek olarak onları her zaman sunduğumuz pazarlama ve yönetim araçlarını kullanmaya teşvik ederiz. Pazarlama otomasyonu, müşteri takibi, iş akışı araçları ve arazi sahiplerine raporlamalar gibi…

Realla girişiminin İngiltere’deki ticari emlak piyasasını ele geçirmesindeki bir diğer etken de 2012 yılında Zoopla tarafından satın alınan konut arama motoru girişimi olan Globrix.com’un kurucusu Ian Parry ile ortaklık yapmasıdır. Bugünkü yapay zekânın bir bölümü olan makine öğrenimi ve büyük veri çözümleri üzerine kendini geliştirmiş olan Ian Parry’nin bu girişime kattıkları son derece büyük çapta oldu.

Bu ikili, şimdiye kadar herhangi bir reklama ödeme yapmamış ve mükemmel SEO tarafından sağlanan organik büyümeye güvenmişlerdir. Sundukları girişimin yanında müşterilere tavsiye ettikleri pazarlama araçları ise onlar için karşılıklı fayda anlayışının bir uygulaması olmuştur.

İngiltere’de başlattıkları bu girişim anlayışı ile büyümeye devam eden ikili, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa gibi diğer pazar alanlarına da yayılmayı planlıyor. Eğer bu bakış açıları ile devam ederlerse diğer ülkelerde de aynı başarıyı yakalayabilirler. Türkiye, ticari emlak alanında neden bu ağın bir parçası olmasın?

DİĞER HABER
25 Mayıs 2017