"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İnstagram’ın Emlak Pazarlamada Etkin Kullanımı

Sosyal medyada İnstagram görsel pazarlamanın en etkili mecrası durumunda. Yapılan araştırmalar sonucunda instagram, Twitter’dan daha geniş bir kullanım alanına sahip. İnstagram’ın hali hazırda 200 milyon kullanıcısı var. Bu sayı emlak profesyonellerinin göz ardı edemeyeceği bir sosyal medya pazarlama mecrasına sahip olmalarını sağlıyor. İnstagram yapısı nedeniyle emlak profesyonellerinin kullanımına çok müsait. Uygulama sayesinde listenize girmiş yeni gayrimenkullerin fotoğraf ve videolarını paylaşarak etkili online pazarlama yapabilirsiniz.

Sanal Pazarlamayı Anlamak

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşması online pazarlama stratejilerini de geliştirdi. Artık sosyal medya ve online arama platformları masa üstü bilgisayarlardan mobil cihazlara kaydı. Daha az kelime, daha çok fotoğraf ve video, oyunun yeni adıdır.  

Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak instagram emlakçıların görsel pazarlama stratejisine çok uygundur. Hali hazırda görsel pazarlama yapılabilecek sosya medya sitelerinden bazıları;

 • Facebook
 • Instagram
 • YouTube
 • Pinterest

Günümüzde artık emlak uzmanlarının internet ortamındaki müşterileri, uzmanlarla iletişime geçmeyi düşünmeden önce onların sosyal ortamlarda paylaştıkları gayrimenkul görselleri ve internet siteleri ile karşılaşıyor. Facebook’da yapılan araştırmalar bir görsel eklemenin tıklanma sayısını %125 artırdığını ve fotoğraf ile videoların daha fazla paylaşım getirdiğini ortaya koyuyor.

Listenizdeki gayrimenkullere dikkat çekmeyi sağlamanın en önemli stratejisi, fotoğraf ve videolu turlardan faydalanılmasıdır.

Bugün artık eskiye göre çok daha fazla kontrole sahipsiniz. Her gün listenizdeki gayrimenkullerin fotoğraflarını blogunuzda paylaşabilirsiniz. Yüksek kaliteli fotoğraf ve videoları kullanarak çeşitli gayrimenkullerinizi tanıtabilirsiniz.

Emlak Uzmanları İnstagramı Nasıl Kullanabilir

İlk yapmanız gereken İnstagram ve Facebook hesaplarınızı birbirine bağlamaktır. Facebook fotoğraflarınızı Instagram’da paylaştığınızda Pinterest ve benzeri diğer sitelerde paylaştığınızdan çok daha güzel gözükür.

İkincisi ise güçlü bir profil ile kaliteli ve ilgi çekici fotoğraflar ve kaliteli video turları kullanmanızdır. İnstagramda aktif olabilmek için tüm bunları akılda tutmak ve karıştırmak gerekir. Fotoğraf ve video paylaşımlarınızı “Ofiste” “Son Eklenenler” gibi iki farklı kategoride paylaşabilirsiniz.

Ofiste Paylaşımları

İnstagramda ofiste olarak kategorize ettiğiniz paylaşımlar sosyal medya platformlarının mantığına uygun olmalıdır. Diğer sosyal medya platformları gibi instagramda tamamen iş için kullanılmamalıdır. İnstagramı kullanan kişiler hızlıca karar vermeyi amaçlayan ve görselliğe önem veren kişilerdir. Resimler yeterince ilgi çekici değilse dikkat çekmeyecek ve paylaşılmayacaktır.

Ofiste kısmındaki paylaşımlarda ofis içinde kişisel fotoğraflarınızı, iş arkadaşlarınızla çekilmiş videolarınızı kullanabilirsiniz. İnstagram videoları 15 saniyelik olduğu için son derece akılcı, kısa, ilgi çekici ve eğlenceli videolar kullanmalısınız.

Son Eklenenler Paylaşımları

Listenize yeni eklenen gayrimenkulleri bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Gayrimenkulleri paylaşırken fotoğraf ve videoların kalitesini asla atlamayın. Listenize eklediğiniz her gayrimenkulü İnstagramda paylaşmayın, insanların gerçekten ilgisini çekecek gayrimenkulleri paylaşın. Mümkün oldukça iyi kaliteli ve güzel görüntülü gayrimenkulleri paylaşmaya özen gösterin.

Örneğin, paylaştığınız gayrimenkul sedir balkonlu farklı bir gayrimenkul olabilir. Bu gayrimenkulün bir parçasını çekebileceğiniz gibi kuş bakışı bir fotoğrafı da yayınlayabilirsiniz. Eğer tablet ya da telefon kullanıyorsanız paylaşacağınız fotoğrafların kalitesini bu cihazlardan kontrol edebilirsiniz.  

Birinci Elden Kaliteli Fotoğrafçılık

İnstagram’daki kullanıcılar önceden çekilmiş fotoğrafların kullanımından hoşlanmazlar. Burada önemli olan konu bir fotoğraf ile hikayenizi anlatabilmenizdir. İnstagramda kendi çektiğiniz fotoğrafları yayınlamanız gerekir. Eğer fotoğraf net olmaz ya da flu olur ise yeniden çekmeyi deneyebiirsiniz.

Kendi fotoğraflarınızı çektiğiniz için daha az kaliteli fotoğraflar yayınlayabileceğini düşünenleriniz olabilir. Ancak bu doğru değildir. İnstagram da açtığınız hesabınızda ister kişisel fotoğraflarınızı ister gayrimenkul fotoğraflarınızı paylaşın kesinlikle yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmanız gerekir. Birinci elden kaliteli fotoğraflar sizi öne çıkarır.

Video Yaratıcılığı

Sadece 15 saniyeniz olacağı için mesajınızı en uygun şekilde videonuza yansıtmanız gerekir. 15 saniye insanların ilgi düzeyinin en yüksek olduğu zaman birimidir. 30 saniyelik bir video 15 saniyelik bir video kadar ilgi çekmez.

Ancak tabii ki bu süre bir şeyler anlatmak için oldukça kısa bir süredir. Bu nedenle amacınızı ve neler söyleyeceğinizi daha videoyu çekmeye başlamadan belirlemeniz gerekir. Bir cep telefonu ile çekilen video dahi net ve akıcı olabilir.   

İnstagram sayfanızı çok fazla video yükleyerek meşgul etmeyin. Bu sayfanın yüklenme süresini artıracaktır. 15 saniyelik kısa bir tanıtım videosu çekerek bunu Youtube’a da yükleyebilirsiniz. Instagram’da paylaşabileceğiniz video türleri;

 • Müşterilerin Tavsiyeleri
 • Video Turları
 • Kamera Arkası Görüntüleri
 • Kısa Bilgilendirici Videolar
 • Emlak Profiliniz

Videolarınızı İnstagram’da paylaşmadan önce zamana göre videolarınızı planlamanız gerekir. 15 saniyede video çekebilmek için pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Geliştirilmiş Özelliklerin Kullanımı

Listenizde yer alan gayrimenkulleri paylaşırken instagram size gayrimenkullerinizi ve yakınındaki yerleri gösterebileceğiniz haritaları ekleme imkanı tanır. Haritada gösterebileceğiniz yerlerin bazıları;

 • Restoranlar,
 • Alışverişler Merkezleri,
 • Çevredeki Yerler,
 • Parklar,
 • Tiyatro ve sinemalar.

SnapWidget'da kişisel perspektiften video çekilmesi ve instagram da paylaşılmasına olanak tanıyan bir başka araçtır. İnstagramda paylaşılan fotoğraf ve videolar Facebook ve Twitter’da da paylaşılabilir.

Hyperlapse'de 15 saniyelik video çekimi ile istediklerinizi anlatmanıza olanak tanıyan, videonuzdan gereksiz yerleri atmanızı sağlayabilirsiniz. Böylece videonuzu 15 saniyeye düşürür ve instagramda paylaşabilir ya da tüm videonuzu YouTube’a ekleyebilirsiniz.

İnstagramdaki Paylaşımlarda Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İnstagram kulanımı oldukça basittir. Ancak paylaşımlar sırasında dikkat etmeniz gereken yapılması ve yapılmaması gereken konular vardır. Şimdi kısaca bunlara değinelim;

Yapılabilecekler

 • Yerel olayların fotoğrafları paylaşılabilir,
 • Gayrimenkulün bulunduğu muhitin fotoğrafları paylaşılabilir,
 • Alım satım işlemi tamamlanan müşterilerin fotoğrafları paylaşılabilir,
 • İnstagran Direct’i kullanarak gruplar yaratabilir ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz,
 • İlginç Gayrimenkul fotoğrafları paylaşabilirsiniz,
 • Paylaşımlarınız da etiket kullanın,
 • Paylaşımlarınızı beğenen ve size takip eden kişilere teşekkür etmelisiniz.

Yapmamanız Gerekenler

 • Çoklu etiketler kullanmayın,
 • Her paylaşıma yorum yazmayın,
 • Gayrimenkul resimlerinde kişileri etiketlemeyin,
 • Metin eklemeyin, (gayrimenkulün adresi dışında)
 • Günde 3 kereden fazla paylaşımda bulunmayın.

Başarınızı Ölçün

Sonunda instagram’ı emlak işinizin pazarlanması amacıyla kullanmaya başladığınız için başarınızı da ölçmeniz gerekir. İnstagram pazarlama stratejinizin etkinliğini ölçmek için size yardımcı olacak araçlar(Inconsquare) var. Bu araçlar sayesinde pazarlama stratejinizi güncelleyebilir ve daha etkili bir hale getirebilirsiniz.

DİĞER HABER
14 Mart 2016