Mail listemize abone oldunuz mu?
İş İlişkilerinizi Geliştirin, Bir Tavsiye Ağı Oluşturun

Hiçbir sektörde, gayrimenkul sektöründe olduğu kadar farklı iş alanlarına müşteri yönlendirme yoktur. Bu nedenle bu gücü kullanmanın önemine varan üst düzey emlak profesyonelleri, gayrimenkul tavsiye ağları oluşturmaya gayret ediyor.

Ne demek tavsiye ağı oluşturmak? Örneğin bir satıcı müşteriniz ile ilgileniyorsunuz diyelim. Satıcının evi için bir gösterim yapma zamanı geldiğinde, ona önerebileceğiniz profesyonel ev temizliği yapan bir şirketin olması, tavsiye ağınızın olduğu anlamına gelir. Bu örnekler; avukat, mimar, muhasebeci, müteahhit ve buna benzer diğer uzmanlar ile çoğaltılabilir.

Peki, böyle bir tavsiye ağına sahip olmak için nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Sizi mahcup etmeyecek ve işinin ehli tavsiye şirketlerine nasıl ulaşabilirsiniz? Son olarak onları böyle bir ortaklığa nasıl ikna edersiniz?

Tavsiye Ağını Oluşturmak İçin İlk Adımlar

Herhangi bir müşteriye tavsiye vermeden önce, iş ortaklığı geliştirmek hakkında işletme sahiplerine başvurmanız, iş üretmek ve hızlı bir şekilde tavsiye ağını büyütmek için tercih edilen bir yöntemdir. Önce tavsiye edeceğiniz işletmenin sahibine bu konuda anlaşmak üzere başvuru yapmanız uygun olacaktır. Peki, onlara ne diyeceksiniz ve nasıl bir yaklaşım tarzını benimseyeceksiniz? Bunun için sizlere örnek senaryolar vereceğiz.

Öncelikle işletme sahiplerine başvururken karşılıklı bir anlaşma içerisinde olacağınızı unutmayın. Siz onlara müşteri göndereceksiniz, onlar da size müşteri gönderecekler. Örneğin evine yeni yerleşen bir alıcıya işbirliği içinde olduğunuz temizlik şirketini tavsiye ediyorsanız, temizlik şirketinin sahibi de emlak ile ilgili işlerde sizin şirketinizi tavsiye edecek.

İşbirliği Başlamadan Önceki Senaryo

Merhabalar _______ (işletme sahibi), ben Doğu Emlak’tan Cem. Müşterilerime yönlendirmek ve web sitemde listelemek üzere kendime bir tavsiye ağı oluşturmaktayım. Müşterilerim, bana sık sık ________ (işletme türü) talebinde bulunuyor. Bu konuda onlara danışabilecekleri güvenilir bir firma tavsiye etmek istiyorum. Sizin şirketiniz hakkında iyi şeyler duydum. Şirketinizin böyle bir tavsiye ağına dahil olmasını ister misiniz?

Eğer cevap “Evet” ise devam edin:

Harika! Profesyonel referans ortaklıklarını birbirimizin işletmelerini büyütmek için kullanmaktan memnuniyet duyarım. Göndereceğiniz müşterilere en iyi şekilde hizmet verebileceğimden emin olabilirsiniz. Sizin de benim gönderdiğim müşterilere kaliteli bir hizmet vereceğinizi umut ediyorum. Bu konuda aklınıza takılan bir şey var mı?

Eğer cevap “Hayır” ise devam edin:

Mükemmel! Başlamak için iletişim bilgilerimizi alabiliriz o zaman.

Tavsiye Ağınızı Takip Etmeniz İçin Senaryo

Merhaba _______ (işletme sahibi), Ben Doğu Emlak’tan Cem. Birkaç tane müşterime sizi tavsiye olarak sundum ve iletişim bilgilerinizi verdim. Sizin de onlara ulaşabilmeniz için müşterilerimin iletişim bilgilerini size veriyorum.

Bilgileri verdikten ve teşekkür faslı bittikten sonra devam edin:

Farklı iş alanlarındaki şirketleri tavsiye ağıma eklemeye devam ediyorum. Sizinle iyi bir ortaklık sürdürüyoruz. Yakında web siteme bu tavsiye ağımdaki şirketlerin bilgilerini de ekleyeceğim. Siz de bu liste içinde olmak ister misiniz?

Eğer cevap “Evet” ise devam edin:

Güzel! İşletmelerimizi karşılıklı olarak büyütmek için bu tarz faaliyetlere ihtiyacımız var. Ben de aynı şekilde sizin göndereceğiniz tavsiye müşterileri bekliyor olacağım. Bu şekilde birbirimize müşteri paslama anlamında daha istekli ve faydalı olabiliriz.

Tavsiye Ağına İlişkin Ek Bilgiler

Tavsiye Ağına farklı şirketler eklemenin yöntemi yalnızca bunlar değildir. Örneğin müşterilerinizin %10 Teknosa indirimi kazanabileceği bir hizmet kampanyası hazırlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek de sosyal medya olabilir. Sosyal medya sayfalarınızı karşılıklı olarak destekleyeceğiniz sanal ortaklıklar kurmayı da düşünebilirsiniz. Eğer müşterilere daha kaliteli ve ilgi çekici hizmetler sunmak istiyorsanız, hayal gücünüzü kullanarak daha iyilerine ulaşabilirsiniz.

DİĞER HABER
28 Nisan 2021