"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İş Telefon Görüşmelerini İyileştirmek için 8 İpucu

Bir emlakçı iş dünyasında uygun telefon görgü kurallarını kullanmak müşterilerinizin deneyimini daha keyifli hale getirecek ve sizi bir profesyonel olarak daha olumlu göreceklerdir. Müşterilerinizle ve diğer emlakçılarla telefon aracılığıyla iletişim kurarken en iyi uygulamalardan bazılarını derledik.

1. Üç halka içinde cevaplayın

Telefonu birinci ve üçüncü zil sesleri arasında cevaplamak en etkili yaklaşımdır. Telefonu çalmaya başladığında hemen cevaplamak, sanki telefonunuzun üzerinde duruyormuşsunuz gibi biraz fazla istekli görünmenize neden olabilir. Ancak, üç zilden fazlasının yanıt vermesini bekleyin ve arayan kişinin vazgeçmesi riskini taşırsınız. 

2. Gelen aramalar için karşılama mesajınızı kısa tutun

Bir müşteri sizi aradığında, doğru kişiye ulaştığını doğrulamak için kimliğinizi belirterek yanıt verin. "Umut Yıldız, Yatırım Ofisinden. Size nasıl yardım edebilirim?" "Yatırım Ofisi, Umut Yıldız" da kulağa iyi geliyor. Kolayca anlaşılabilmesi için yavaş ve net konuşmaya özen gösterin.

3. Sesli mesajınızı etkinleştirin

Mesaj bırakmak için bir yöntemi olmayan birine ulaşmaya çalışmak sinir bozucu. “Üzgünüm ama aradığınız kişinin ayarlanmamış bir sesli mesajı var” arayanları sinirlendirecek ve bir müşterinizi kaybetmenize neden olabilir. 

Sesli mesajınızı kurarken varsayılan mesaja güvenmeyin; bunun yerine, kişisel ancak profesyonel bir kayıt yapın. Örneğin: "Merhaba, Yatırım Ofisinden ile Buket Sema'ya ulaştınız. Lütfen adınızı, numaranızı ve kısa bir mesajınızı bırakın, mümkün olan en kısa sürede aramanıza geri döneceğim. Teşekkürler, iyi günler!”   

Son olarak, sesli posta mesajlarınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve onlara hemen yanıt verdiğinizden emin olun. 

İster inanın ister inanmayın, yüz ifadeniz sesinizin tonunu etkileyebilir. Gülümsemek daha neşeli ve yardım etmeye istekli görünmenizi sağlar.

Marilyn Monroe taking phone calls to boost ticket sales of The Baby Doll  Benefit 1956 | Norma jean marilyn monroe, Marilyn monroe photos, Marilyn  monroe

4. Gülümseyin

İster inanın ister inanmayın, yüz ifadeniz sesinizin tonunu etkileyebilir. Gülümsemek daha neşeli ve yardım etmeye istekli görünmenizi sağlar. Arayanlarınız gülümsenizi fark edecek ve olumlu tonunuz onların tutumunu iyileştirecektir.

5. Kesmeyin

Bir müşteri veya meslektaşınız ararsa ve konuşmaya devam ederse, sorunlarına hızlı bir çözümle araya girme dürtüsüne direnin. Bazen bir müşterinin yapması gereken tek şey havalandırmaktır. Bitirmelerini bekleyin ve yalnızca isterlerse bir çözüm sunun. Aksi takdirde, sadece empatik ve uzlaşmacı olun.

6. Soru sorun ve not alın

Müşterilerinize aynı soruyu bir kereden fazla sormak, dinlemediğinizi onlara açıkça gösterecektir. Daha önceki bir konuşmada bahsedilen ayrıntıları hatırlamak, dinlediğiniz ve önemsediğiniz izlenimini verir. Her arama yaptığınızda not alabilmeniz için elinizin altında bir defter ve kalem bulundurun. 

Bir müşteriyi aradığınızda, “Konuşmak için iyi bir zaman mı?” Diye sorduğunuzdan emin olun.

7. Bağırmayın

Doğal olarak yüksek bir sesiniz varsa, telefonda nasıl ses çıkardığınıza dikkat edin. Çok yüksek sesle konuşmak rahatsız edici olabilir.

8. Müşterinizin zamanına saygı gösterin

Bir müşteriyi aradığınızda, “Konuşmak için iyi bir zaman mı?” diye sorduğunuzdan emin olun. Bir mesaj bırakırken kısa tutun, ancak ilgili tüm bilgileri eklediğinizden emin olun. Aramadan önce hızlı bir not mesajı yazmak görüşmenize yardımcı olabilir. Müşterilerinizle yavaş ve net konuşmayı unutmayın. 

Telefonla iletişim kurarken bu uygulamaları hayata geçirmek, arayanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakacak ve yardımsever ve keyifli güvenilir bir emlakçı olarak markanızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

DİĞER HABER
07 Mart 2022