"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İşinizi Bir Adım Öteye Taşıyacak Aksiyonlar

İşinizde yerinizde saydığınızı düşündüğünüz ve hak ettiğiniz gelişimi yakalayamadığınızı hissettiğiniz zamanlar olacak. Ama genelde bu hissiniz aldığınız aksiyonlardan hemen sonuç beklemenizden kaynaklanıyor. Sonuçlar yerine aksiyonlara odaklanırsanız, sonuçlar zaten size gelecek.

Emlak piyasasında başarılı olmak için doğru aksiyonları almayı bilmeli ve sonuçlar konusunda sabırlı olmalısınız. Bugün size işlerinizi bir adım öteye geçirecek 10 adet aksiyon planı hazırladık. Bu maddeleri gerçekleştirirseniz sonuçlar oldukça olumlu olacak.

1. Geçmiş Müşterilerinize Güncel Piyasa Bilgileri Yollayın

Müşterilerinizle iletişim kurmanın en güzel yolu onlara yerel piyasa hakkında bilgiler içeren bir e-mail göndermektir. Geçmiş müşterileriniz sizin için oldukça önemli bir referans kaynağı, ama kopukluktan dolayı eski müşterilerinizin sadece küçük bir kısmı tekrar sizinle çalışıyor. Eski müşterilerinize hak ettikleri önemi göstermeli ve işinizi bir adım öteye taşımak için onlarla sürekli bilgi paylaşımında bulunmalısınız. Müşterilerinizden bilgiler hakkında geri dönüt isteyerek iletişimi daimi kılabilirsiniz.

2. Yeni İnsanlarla İletişim Kurun

Emlak piyasasında başarılı olmanız insanlarla kurduğunuz ilişkiyle oldukça bağlantılı. Bir danışman olarak sürekli müşterilerinizin gözü önünde olmalı ve fark edilmelisiniz. Yıl içinde düzenlenen etkinliklere bir göz atın ve potansiyel müşterilerinizin katılım göstereceği etkinliklere mutlaka gidin. Bu piyasada fiziki olarak göz önünde olmalı ya da müşterilerinizin sizinle ilgili bilgilere ulaşabileceği çevrim içi platformlar kullanmalısınız. Eğer çevrim içi platformlar kullanacaksanız da bu konu ile ilgili aylık bir planınız olmalı. İnsanların akıllarında kalabilmek işinizi bir adım öteye taşıyacak.

3. Ailenizi ve Arkadaşlarınızı Boşlamayın

Biz EmlakBroker ekibi olarak ailesiyle yeterince vakit geçirmediğinden yakınan ve bu durumdan pişmanlık duyan birçok danışman tanıyoruz. Genellikle iş yerinizde yaşadığınız stresi ardınızda bırakamıyor ve eve taşıyorsunuz. Bu da ailenizle ve arkadaşlarınızla verimli zaman geçirememenize sebep oluyor. Bu tutumunuzdan vazgeçin. Sevdiklerinizle güzel zaman geçirmemeniz aslında iş hayatınızdaki gelişiminiz konusundaki en büyük engel. Daha mutlu bir insan olmanız sizi daha başarılı yapacak.

4. Son 6 Aylık Verilerinizi Değerlendirerek Hedefler Belirleyin

Geçmiş verileri takip etmek başarı için çok önemlidir. Eğer hangi noktada olduğunuzu bilmezseniz geleceğinizi planlayamazsınız. İdeal olarak her ay, zor geliyorsa da 6 ayda bir verilerinizi gözden geçirmeli ve bu veriler üzerinden sayısal hedefler belirlemelisiniz.

5. Her Ay Bir İş Projesi Tamamlayın

Hepinizin tamamlanmamış birçok projeniz olduğunu biliyoruz. Bu aslında emlak piyasasındaki yoğunluk sonucu gelişen doğal bir durum. Fakat yine de sizi, iş hayatınız için tamamlamayı hedeflediğiniz projeleri listelemeye davet ediyoruz. Küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm projelerinizi listeleyin ve bu projelere öncelik puanları verin. Sonrasında ise her ay için bir proje seçecek ve bu projeyi tamamlayacaksınız. Bu şekilde yavaş ama tutarlı bir şekilde gelişmeye devam edebilirsiniz.

6. Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

İşlerinizi verimli bir şekilde yürütebilmek için çalıştığınız ortamın size uygun olması gerekiyor. Karışık bir ofisi düzenlemek bile işlerinizi bir adım öteye götürebilir. Nasıl bir ortamda çalışmayı sevdiğinizi değerlendirin ve ofis ortamınızda küçüklü büyüklü değişiklikler yapın.

7. Müşterilerinizle Çalışırken Uygulayacağınız Bir Kural Belirleyin

Müşterilerinizle buluşmak için sözleşiyorsunuz fakat son anda acil bir işiniz çıkıyor. Üstelik oldukça farkındasınız ki aslında bu iş çok da acil değil, sadece planlama konusunda yeterince başarılı olamadınız. Bu tarz işlerin sizi günlük planınızdan alıkoymasını engellemek için, son 1 yılda acilen çözmeniz gerekmiş meseleleri gözden geçirmenizi istiyoruz. Bu meseleleri listeleyecek ve karşınıza çıktığında nasıl davranmanız gerektiğine karar vereceksiniz.  Bu çalışma zamanınızı daha iyi yönetmenize ve işinizi bir adım öteye taşımanıza yardım edecek.

8. Üçüncü Partilere Daha Az Zaman Ayırın

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle iş hayatınızda kullanabileceğiniz birçok yeni araç piyasaya çıktı. Her gün bu araçları size satmak için ulaşan satıcılar olduğunu tahmin ediyoruz. Fakat ne yazık ki sizin hepsiyle görüşecek kadar zamanınız yok. Bu tarz bir telefon aldığınızda karşınızdakine size bilgileri mail atmasını söyleyin. Böylelikle hem zamandan tasarruf edersiniz, hem de gerçekten işinize yarayabilecek araçları gözden kaçırmamış olursunuz.

9. Tatil Zamanlarınızı Şimdiden Belirleyin

Geçen yıl ne kadar tatil yaptınız? Peki, yaptığınız tatillerin süresi sizin için yeterli miydi? Geçen yılki deneyimlerinizi değerlendirerek gelecek yıl ne kadar süre tatil yapmanız gerektiğini belirleyin. Böylelikle bahaneler uydurarak tatilden kaçmazsınız. Tatil yapmak bir zaman kaybı değil, başarınızı artıracak bir motivasyon kaynağıdır. Gerçekten de belirlediğiniz süre kadar tatil yapmanız gerekiyor.

10. Planlarınızı Güncelleyin

Bu adım işinizi ilerletmek için en çok önemi arz ediyor. İş planlarınızı sürekli gözden geçirmeli ve size yeterince iyi hizmet etmeyen işler için yeni bir planlamaya gitmelisiniz. Mesela maillerinizi kontrol etmek için harcadığınız zamanı kısıtlayabilirsiniz. Size yararı olmayan mail gruplarından çıkmak bu konu için iyi bir başlangıç. Enerjinizi harcayan gereksiz işlerden kurtulmanız başarı için çok önemli.

DİĞER HABER
17 Aralık 2020