“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
İşinizi Bir Halkla İlişkiler Uzmanı Gibi Pazarlayın

İster emlak sektöründe çalışan bir personel olun ister yolunda ilerlemeye çalışan bir emlak firması olun, markanızı ve hizmetlerini mümkün olduğunca fazla insan önüne çıkarmanız gerekir. Gerçek şu ki emlak işindeyseniz aynı zamanda halkla ilişkiler işindesiniz demektir. Sürekli insanlarla muhatap olduğunuz ve daha da ötesi onları ikna etmek zorunda olduğunuz bir meslekte, pazarlama aşamasında halkla ilişkiler alanından tüyolar almazsanız rakiplerinizden bir adım geride kalmış olursunuz. İşte bir halkla ilişkiler uzmanı gibi pazarlama yapmak için birkaç ipucu…

Basın Kiti

Bir basın kitiniz var mı? Basın kiti, biriyle ilk kez tanıştığınızda ona sunduğunuz, kim olduğunuza ve yaptığınız işe dair bilgilerdir. Halkla ilişkiler uzmanları, müşterileri için ustaca hazırlanmış basın kitleri üzerine çalışırlar. Siz de aynısını kendi müşterileriniz için yapmalısınız. Emlak sektöründe kişisel tanıtım kataloğunuzla birlikte mal sahiplerine özel listeleme paketi ve alıcılara özel alıcı paketi olarak kullanabileceğiniz öğeler de vardır. Geçmiş müşterilerinizden memnun olanların referansları da basın kitiniz için de yer alması gereken önemli unsurlardan biridir. Aldığınız övgüler gelecekteki müşterilerinizin rahat ve güvende hissetmelerini sağlar. Ayrıca broşürler, kartpostallar ve satış sicili gibi bilgileri de basın kitinizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Özgeçmiş Videosu

Online varlığınızı bir video ile geliştirin. Kendinizi bir video ile tanıtın. Müşterilerin sizinle görüşmeden evvel özgeçmiş videonuzu izlemesi sizi önceden tanımalarına ve güven duymalarına neden olur. Aynı şey işinizde yapacağınız ortaklıklar için de geçerlidir. Örneğin ofisinizde bir satış ortaklığı yapacağınızı düşünün. Görüşmeden önce karşılıklı olarak birbirinize özgeçmiş videolarınızı gönderdiğinizde, kişinin eğitimini, meslekî geçmişini, ailesini ve hobilerini öğrenmiş olursunuz.

Ne yazık ki videoları işine entegre eden emlak profesyonelinin sayısı çok azdır. Bunun nedeninin zaman meselesi olduğunu düşünebiliriz. Emlak profesyonelleri, sadece emlak satışları ile meşguller. Videolar üretmek ise ilgili konular bulma, tutarlı kaliteli içerikler üretme ve öngörüyü gerektirir. Ancak unutulmamalıdır ki profesyonel pazarlamacılar, yalnızca onlar için iyi içerik üretmekle kalmaz, aynı zamanda gözleri üzerlerine çekmeyi de başarırlar.

Geri Vermek 

Halkla ilişkiler yönteminizi işinize uygun hale getirmek için son ipucu ise tatil ve durgunluk zamanlarını iyi değerlendirmek ile ilgili olacak. Emlak sektöründe özellikle kış aylarında ve yılın sonuna doğru bir durgunluk yaşanır. İnsanlar ev alıp satmak için yılın geri kalan kısımlarını daha çok tercih ederler. Bayramlarda, tatil zamanlarında ve durgunluk anlarında müşteri telefonları almak zor olabilir. Bu gibi vakitleri hayırsever bir etkinlik ile geçirebilirsiniz. Bazen müşterilere karşılıksız olarak bir şeyler vermeniz pazarlamanız için çok önemlidir.

Örneğin mahalledeki etkinliklere katılmak kendinizi tanıtmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Kalbinize dokunan bir sebep bulun ve bu tür etkinliklere katılarak daha fazla insanın sizi tanımasına izin verin. Facebook’ta mahalleye veya müşterilerinize özel etkinlikler düzenleyin. Sosyal medya günümüzde kullanmanız gereken nimetlerden biridir. Bu şekilde kamusal imajınızın ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğine inanamayacaksınız.

DİĞER HABER
18 Temmuz 2017