"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İşinizi Kolaylaştıracak Emlak Reklamları Yapmanın 7 Püf Noktası

Gayrimenkul, sabit hızla büyüyen dünyanın en büyük sektörlerinden biri. Tüm gayrimenkul piyasalarında 2025’e kadar 4,3 trilyon dolarlık gelir elde edileceği ön görülüyor. Hızlı şehirleşme ve konut ihtiyaçlarındaki artış bu gelirin başlıca sebepleri sayılıyor.

Piyasa araştırmalarına göre 2017 yılında 600 milyonun üzerinde yeni yapılar satılmış. Bu rakamlara bakıp şaşırmak gayet doğal. Gayrimenkul işi karmaşık ve rekabetçi bir piyasa olduğu için ortada bu kadar büyük para dönerken işin tüm hilesini bilen gayrimenkul danışmanlarının istediği teklifi müşterilere benimsetmeye çalışması pek şaşırtıcı değil. Pastadan büyük payı almak için işin püf noktalarını öğrenmek şart. Portföyünüzü pazarlamanın birçok yolu olabilir, reklam yapmayı da bu işin püf noktalarından sayabiliriz.

Satılı bir mülkün reklamını yaparken mükemmel bir izlenim uyandırırsanız mülkünüzün pazarlanmasında daha çok başarı sağlarsınız. Reklam yaparken zorlanacağınız durumları önceden bildiğimiz için :) size satışınızı hızlandıracak ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek önemli ipuçlarını aktarıyoruz. 

Emlak Reklamı Tasarlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Size burada göstereceğimiz taktiklerin hepsini uyguladığınız takdirde müşterilerinizin ilgisini kolaylıkla çekebileceksiniz. Taktikleri uygulamaya koymadan evvel biraz piyasa yoklaması yapmanızı öneriyoruz. Bu sektördeki davranış biçimlerini ve havada uçuşan sayıların nerden geldiğini anlamanız için araştırma yapmanız işinizi kolaylaştırabilir.

Örneğin tipik bir müşteri profilini gözünüzün önüne getirin. Portföyünüzde bulunan 500 bin TL'ye satılık bir evi kredi aracılığı ile alabilecek müşterilerinizin gelir durumu ve yaşam tarzını ortaya çıkarmalısınız. Bu müşteri; 44 yaşında, tüm vaktini evde geçiren, evli ve çocuksuz, ortalama geliri yıllık 88 bin TL biri olabilir. Yıllık ortalama 100 bin TL gelire sahip olan bir müşteri sizin bölgenizde ve sizin portföyünüzde bulunan evi rahatlıkla satın alabilir.

Emlak reklamcılığına soyunmadan önce birkaç beyin fırtınası yapıp ön görmeniz gereken durumlar olabilir. Ön görülerinizin sağlam temelli olması için;

Hedef kitle: İstediğiniz ortalama müşteri profili nasıl? 60 yaşındaki emekli bir muhasebeciye ev satmakla 20 kişilik çalışma kadrosuna sahip bir bilişim uzmanına ev satmak aynı şey değildir.

Teklif edilen mülkün kalitesi: Sattığınız mülkün özelliği nedir? Lüks bir konak mı yoksa stüdyo tipi apartman dairesi mi? Ayrıca bu mülkler için belirlediğiniz minimum fiyat ne kadardır? Reklamlarınızın içeriğini, sorduğunuz sorulardan alacağınız cevaplar oluşturacaktır.

Emlak ofisinizin özellikleri: Sizin ofisinizi diğer ofislerden farklı kılan nedir? Emlak ofisinizin değerlerini reklamınızı yaparken vurgulayabilirsiniz.

Pazarlama stratejisi: Reklam yapmadan önce kendinize bir pazarlama stratejisi belirleyin. Ardından diğer reklamlarınızı bu stratejinizle uyumlu hale getirmeniz müşterileriniz üzerinde tutarlı olduğunuz izlenimini uyandırır ve onlar için güven sağlar.

Bir hikaye anlatmak: Asıl hedefiniz emlak pazarlamak olabilir ancak pazarlama yapmadan önce hizmetinizi hikaye anlatıyormuş gibi aktarabilirsiniz. Hizmetinizin değerli yanlarını ve faydalarını anlatabilir, teklifler ve arzulara kayıtsız kalmayan bir hizmet modeli geliştirdiğinizi aktarabilirsiniz.

Dürüst olun: Emlak reklamlarında yaratıcı olmanız önemli bir noktadır ancak bu sizin gerçeklerin üstünü örtmenizi gerektirmez. Uzun vadeli bu piyasada kalmak istiyorsanız profesyonel olmalısınız. Bu beceriye sahip olmanız için kendinizi doğru bir biçimde anlatmanız gerekir. Tekliflerinizi oluştururken yaratıcı bir bakış açısını dürüstlükle harmanlayabilirsiniz.

Hangi Reklam Platformunu Kullanacaksınız?

Reklam oluşturma konusunda öncelikle bir araştırma yapmanız gerektiğini söylemiştik. Elde etmek istediğiniz sonuç ve bütçenizi göz önünde bulundurunca “en yararlı reklam platformu hangisidir?” sorusuna araştırmalarınız dahilinde ulaşabilirsiniz.

  • Google Reklamları
  • Facebook Reklamları
  • Youtube Reklamları
  • Linkedin Reklamları
  • Twitter Reklamları
  • İnstagram

Bu platformlar size korkutucu gibi görünüyorsa ilk seçeneğe bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Google reklamlarınızı her platformda yayınlayabilir hatta sizin isteğiniz doğrultusunda reklamlar oluşturabilirler.

Emlak Reklamı Oluşturmanın 7 Taktiği

Emlak reklamının nasıl hazırlandığını sizlere aktardığımıza göre ana probleme odaklanmanın vakti geldi. Sizin için reklam oluşturmada en etkili ipuçları;

1. Bir Ev Sahnesi Betimleyin

Oldukça açık bir iş. Yapmanız gereken tek şey müşterilerinizin ilgisini çekebilecek etkili bir ev sahnesi betimlemektir.

Betimleme yaparken yalnızca mülkünüzün görselliğini ön plana çıkarmakla kalmayın. Bu mülk içinde yaşamanın nasıl bir his uyandıracağını da belirtmeniz reklamı daha etkili hale getirebilir.

Örneğin şu şekilde yazabilirsiniz; “Bu ultra lüks evinize geldiğinizde dünyayı içine alan bir manzaraya karşı ayaklarınızı uzattığınızı düşünün.” Reklamınızda kelime salatası yapmak yerine birkaç cümleyle çarpıcı etkiler uyandırmaya odaklanın.

Müşterilerin sizinle iletişime geçmesine ön ayak olan bu reklam müşterilerinizle daha çok temas kurmanıza olanak sağlar. Ayrıca aynı taktikleri diğer emlak tekliflerinizde de kullanabilirsiniz.

2. Kaliteli Metin Yazın

Yazmak eylemi sizi korkutmasın. Ancak reklam için çarpıcı metin yazmak sizin değerlerinizin yansıtılması için zorunluluk gibi bir şeydir. Yaratıcı ve hayal gücüyle harmanlanmış metni işinizi daha kaliteli temsil eder.

Metninizde yalnızca bir ev sahnesi açıklamayın. Aksine manzaralarda, mahallenin yapısından ve mülke dair çekici unsurların aktarıldığı detaylardan bahsedebilirsiniz.

Bu metni yazma konusunda kendinize güveniniz yoksa metin yazarlığı ustalarına danışmanızı öneririz.

3. Hedef Kitlenizi Dinleyin

Gayrimenkul firmalarının en çok kullandığı mecralar; e-posta, mesaj ve sosyal medyadır. Sizin de hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan yegane mecralar aynısı olduğuna göre hedef kitleniz için görünür olmaya çalışın.

Uzun vadede satış yapmayı planlıyorsanız hedef kitlenizle iletişiminizi sağlam tutmalısınız. Ancak web tabanlı mecralar direkt etkileşime geçme yöntemi değildir, reklamlar da web tabanlı mecralar da dolaylı etkileşim yollarıdır.

Sizin sosyal medyada görüntüler paylaşmanız müşterilerin e-posta atıp soru sormasına veya sosyal medya yorumları yapmasına aracı olabilir. Yapmanız gereken şey hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyip reklam metinlerinize yapılan geri bildirimleri dikkate almaktır. Her yeni reklam eskisinin geri bildiriminden beslenmelidir.

Örneğin bir müşteriniz size, “1980’lerde ev bulmak o kadar kolay değildi” dediğinde bunu reklamınızda kullanabilirsiniz. Bu tür yorumlar sizin hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı daha çok besleyecektir.

4. Soruna Bir Çözüm Önerin

Bazen potansiyel müşterilerin aradığı yalnızca bir gayrimenkul değildir. Müşterileriniz isteklere karşı değer atfetmenizi bekleyebilir. Yani müşterileriniz, bazı pratik sorunlara çözümler sunmanızı istiyorlar.

Müşterilerinizin en çok rahatsızlık duyduğu şeyleri düşünün.

Genellikle emlak ilanlarında çekici olarak görünen noktalar vardır. Ücretsiz yer değişimi ve ücretsiz taşınma hizmetleri çekici bazı durumlardır. İnsanlar taşınırken eşyalarını bir yerden bir yere götürmeye zorlanıyorlar. Sizin hizmetinizi satın almalarına ikna aşamalarında böyle güzel ikramiyeler teşvik edici olabilir.

5. Aciliyet Kartı Oynamak

Aciliyet kartını oynamak, müşterilerinizin dikkatini çekmenin bir başka yoludur. Bu taktikle kararsız müşterilerinizin son noktayı koymalarına ve anlaşmaları imzalamaya teşvik etmeniz amacıyla tasarlanmıştır.

Gayrimenkul reklamlarında aciliyet duygusu yaratmaya dair örnek: “Sitemizdeki bir daire daha satıldı. Eğer son kalan 3 daireden birini satın almayı düşünüyorsanız, şimdi harekete geçmenizin tam zamanı!”

Bu metin müşteriye saldırmıyor ancak kıtlık varmış gibi gösterip iki seçenek arasında kalmasına neden oluyor; “ bu daireyi alacak mısın yoksa almayacak mısın, kararsız olmaya zaman yok!”

6. Profesyonel Görüntüler Tercih Edin

Emlak reklamlarında sıkça yapılan hatalardan birisi; kötü görüntüler seçmektir. Düşük kaliteli resimler veya amatör çekimler içeren reklamlar firmanızın güvenilirliğini etkiler.

Öncelikle sıkıcı fotoğrafları kullanmayı unutun. Bu görseller değerini yitirdiği için pek albenisi olmaz. Mülkün gerçek özelliklerini yansıtan görselleri tercih etmeniz işinize daha çok yarayacaktır.

Ayrıca fotoğraf seçiminde çekici olan detayları tercih edin. Renkler, tonlar, logolar ve tanıtım konsepti bu görsellerin çekiciliklerini etkiler.

Tek başınıza bu işin altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız emlak sektöründe tecrübeli fotoğrafçılarla çalışmayı deneyebilirsiniz. Siz, profesyonel fotoğrafçıya vermek istediğiniz mesajdan bahsettiğinizde, işin geri kalanını ona bırakabilirsiniz.

7. Farklı Çözümleri Test Edin

Reklam konseptiniz için son tercihleri yapmadan önce birkaç gayrimenkul reklam yöntemini deneyebilir, hangisinin daha çok işinize yaradığını test edebilirsiniz. İnsanların emlak sektörüne dair neleri tercih ettiğini bulmak için küçük anket düzenleyebilirsiniz. Örneğin SurveyMonkey size basit içerikli anket oluşturma ve çok hızlı şekilde cevap alma konusunda yardımcı olabilir.

Yukarıda bahsi geçen reklam platformlarının çoğu size iki seçenek sunar. Siz de reklam oluştururken bu iki seçeneği farklı açılardan geliştirip iki bütçe oluşturup yayınlayabilirsiniz. Hangi reklam şeklinin işinize yaradığını görmeniz için güzel bir çözüm olabilir.

Ardından en iyi sonuç veren reklam biçimini kullanıp geliştirdiğiniz reklamı test edebilirsiniz. Bu deneme sürümünü en iyi reklam biçimini bulana kadar devam ettirebilirsiniz.

Her türlü emlak reklamını test edebilir, her bir öğrenin performansını ayrı ayrı analiz edebilirsiniz. Bu deneme-yanılma yollarını kullanarak birçok geri bildirim alıp onlardan beslenebilirsiniz. Gelecekte tasarlamayı planladığınız reklamlar için harika bilgiler edinmenize bir fırsat olabilir.

Son Olarak…

Gayrimenkul piyasasının kullandığı en eski araçlardan biri reklamdır. Ancak mülk tanıtımında ve satmada etkili yollara ulaşmak öyle kolay değildir. Piyasa sürekli yeni ve yaratıcı fikirlerle birlikte cazip sayılan teklif kampanyaları ile doludur.

Bu yazımızda, gerçekten işinize yarayabilecek özgün reklam oluşturmanın ipuçlarından bahsetmek istedik. emlakbroker.com olarak bu taktiklerin reklam oluşturma konusunda sizlere yardımcı olmasını umuyoruz.

DİĞER HABER
27 Nisan 2020