"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İspanya'dan Çin'e: Pandeminin Pazarlarını Nasıl Etkilediği Konusunda 7 Uzman Görüşü

Dünyanın dört bir yanından 7 uzmandan, pandeminin faaliyet gösterdikleri pazardaki arz ve talebi nasıl etkilediğini ve emlak portalları üzerinde ne gibi etkileri olduğunu sizler için araştırdık

Gayrimenkul sektörü çok yavaş ilerliyor, ancak hiç bu kadar hızlı hareket etmemişti.

İngiltere - Anthony Codling, Twindig'in Kurucusu ve CEO'su

Vergilerden bahsetmeden önce, İngiltere konut piyasası ve pandemi hakkında konuşmak mümkün değil. Birleşik Krallık'ta ilk karantina başladığında Birleşik Krallık Hükümeti 27 Mart 2020'den 13 Mayıs 2020'ye kadar konut piyasasını güçlü bir şekilde kapattı. Birleşik Krallık Hükümeti, Birleşik Krallık Konut piyasasının karşı karşıya olduğu iki konu hakkında endişeliydi: düşen işlemler ve düşen ev fiyatları. Bu nedenle, İngiltere Hükümeti Damga Vergisi eşiğini 4 kat yükseltti.

Bu vergi değişikliği, Birleşik Krallık'ta şimdiye kadar gördüğümüz ev fiyatlarında ve konut işlemlerinde en büyük artışa yol açtı.

Ukrayna - Ivo Perts, Mesto.ua'nın Kurucusu ve CEO'su

Salgının ilk çeyreğinde gayrimenkul talepleri %90 oranında düştü, bu nedenle neredeyse hiç kimsenin gayrimenkul satın almadığı arz yönlü bir pazar oluştu. Artık herkes karantinaya alıştı ve şirketler de buna göre adapte oldular. Bu yılın Temmuz ayına kadar aşağı yukarı normale dönüş gözlemledik. Temmuz ayından itibaren talepte artış ve aynı zamanda arzda düşüş yaşandı, bu piyasa dengesi bazı bölgelerde fiyatları artırdı.

Pandeminin ilk seyrinde arz sınırlıydı, ancak danışmanlar emlak portallarının %95'inin ana geliri olan reklam hizmetleri için ödeme yapmaya istekli değildi. Tıklama başına ödeme sistemleri sunan iki emlak ilan sitesinden biri olarak, bu fırtınayı atlatabilir ve daha parlak bir geleceğe bakabiliriz. Şimdi talep artışıyla birlikte portalların liste fiyatlarının arttığını ve pazar konsolidasyonunun hızlandığını görüyoruz.

Talep gören emlak portalları pazarda önemli bir avantaj elde edecektir. Önümüzdeki birkaç yıl emlak portalları için parlak görünüyor. Ayrıca, insanların daha büyük dairelere taşınmasıyla veya bütçeleri yetiyorsa yeni bahçeli müstakil evlere taşınmasıyla birlikte talep tercihinde de bir değişiklik oldu. Bu eğilim, danışmanlar için harika oldu. Yaşadığımız bu pandemi piyasası, danışmanlar için daha büyük anlaşmalar ve dolayısıyla daha büyük gelirler anlamına geliyor.

Hindistan - Tanuj Shori, Square Yards'ın Kurucusu ve CEO'su

Aracı ilan sitelerinden para kazanmanın hala çok zor olduğu bir Hindistan pazarında, pandeminin başlangıcından önce başlayan ancak ülkeye gelişinden bu yana hızlanan üç trend var.

Hindistan'da yükselen bir orta sınıf ile çok çocuklu bir nüfus artışı var. Bu durum insanların biraz daha büyük evlere taşındığı ve proje geliştiriciler üzerinde baskı oluşturduğu anlamına geliyor. Bu tür mülkiyet işlemleri, portalların iş yükünü pazarda yoğunlaştırmıştır. 

Ayrıca, pandeminin hızlanmasına yardımcı olan gayrimenkul değer zincirinde artan bir dijitalleşme var. Bu sadece değer zincirinin arama ve araştırma aşamasının değil, diğer tüm yönlerinin dijitalleşmesidir. 

Portallar için belki de en cesaret verici olanı, danışmanların yapısında bir değişiklik olmasıdır. Ülkede yarım milyon ile bir milyon arasında emlak ofisi var ve danışmanların %95'i sadece yerel olarak hareket eden bir veya iki kişilik operasyonlardan oluşuyor. Giderek artan bir şekilde, insanlar geleneksel olarak operasyonların %95'ini oluşturan bir veya iki kişilik ofisler yerine marka isimlerine yöneliyor.

Çin - Georg Chmiel, Juwai IQI'nin Kurucu Ortağı ve CEO'su

Çin'in yerel konut piyasası üzerinde ABD veya Avrupa'da olduğundan daha küçük bir etkiye sahip oldu. Bunun yerine, satın alınabilirliği korumayı amaçlayan düzenleyici değişiklikler, sıcak pazarlarda fiyat artışını azalttı. Bu önlemler arasında resmi danışmanlık fiyatları, daha yüksek yatırımcı finansman maliyetleri ve emlakçıların bazı sıcak pazarlarda mevcut evler için fiyat teklifleri vermelerinin yasaklanması yer alıyor.

En yenilikçi emlak şirketleri pandemi sürecinde müşteriye olan hizmet kalitesini dijitalleştirme yoluna gitti. Dijitalleşme çözümleri arasında emlak şirketleri, bir akıllı telefon uygulaması, emlak danışmanları ağı ve çevrimiçi emlak pazarlarını entegre eden uçtan uca bir pazarlama ve satış çözümü sunuyor. Geçmişte, bunların hepsi farklı şirketler tarafından sunuluyordu. Bu dijitale evrim sayesinde şirketler, eski hizmet parçalarının toplamından çok daha güçlüler.

Güneydoğu Asya - Darius Cheung, 99 Group CEO'su

COVID öncesi aşırı artış ve hızla artan nüfus, kentleşme ve orta sınıf gelirinin körüklediği, hem arzın hem de bastırılmış talebin yüksek olduğu eşi görülmemiş bir koronavirüs sonrası döneme giriyor. Önümüzdeki 5 yıl, proje geliştiriciler ve emlak sektörü için inanılmaz derecede heyecan verici ancak rekabetçi olacak ve PropTech'te hızlı dönüşüme öncülük edecek.

İspanya - Ferran Font, Pisos.com Araştırma Direktörü

Son birkaç yılda, kaliteli konut kıtlığı ve onu inşa etmenin zorluğu, hem yeni inşaat hem de ikincil piyasayı etkileyen en önemli faktör olmuştur. Bu nedenle, portalların politikası genellikle, liste fiyat değişiklikleriyle tekneyi bu gelgit denizinde fazla sallamadan ilan içeriklerinin eklenmesini kolaylaştırmak olmuştur.

Pandemi nedeniyle alıcıların, satıcıların ve danışmanların davranışlarında çeşitli değişiklikler oldu. Seyahat kısıtlamaları, eve kapanmalar, pazarın yeni bir ev edinme sürecinde vazgeçilmez bir araç olarak teknolojiye doğru büyük bir adım atmasına neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri - Brian Boero, 1000 watt'ın Kurucusu

Nitelikli arz kıtlığı yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. Şu anda talep tavan yapıyor ve bunu karşılayacak kadar ev yok. Bu, düşük seviyelerde yeni ev inşaatı, kısıtlayıcı imar (arazi kullanımı) politikaları, rekor düzeyde düşük faiz oranları ve yeni "her yerden çalışma" gerçekliğimizin yönlendirdiği pandemi piyasası dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından destekleniyor.

DİĞER HABER
09 Eylül 2021