"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Jeff Bezos'tan Emlak Profesyonellerine Ders Niteliğinde Tavsiyeler

Bağımsız bir emlak sitesi olarak, hangi emlak şirketinin ne yaptığı ve hangi teknolojinin işleri basitleştirmek için çevrimiçi hale geldiğine dair süslü manşetlere kapılmanın çok kolay olduğunu biliyoruz.

Gayrimenkul sektörü ne kadar ilerlemiş olursa olsun ve her türlü yıkıcı çığırtkanlığına rağmen, günün sonunda gayrimenkul bir hizmet endüstrisidir: Öncelikli odak noktası rekabet değil müşteridir. 

Bize inanmıyor musunuz? Başarının gizli sosunun “Rakip üzerine takıntı yerine müşteriye takıntılı ve zorlayıcı bir odaklanma” olduğunu söyleyen Amazon kurucusu Jeff Bezos'a sorun.

Müşteri memnuniyeti gibi temel bir ilke Bezos ve Amazon'u bugün bulundukları trilyon dolarlık konuma getirdiyse, bu aynı derslerin birçoğunun bu çok zor zamanda icraa ettiğimiz emlak danışmanlığı işimiz için de geçerli olabileceğine inanmak zorundayız.

1. Misyoner Vs. Paralı

Bezos, tüm girişimcileri misyoner olmaya çağırıyor: "Misyoner ürünü inşa ediyor ve hizmeti inşa ediyor çünkü müşteriyi seviyorlar, çünkü ürünü seviyorlar, çünkü hizmeti seviyorlar."

Elbette emlak sektörü, sağda ve solda pazar payı satın alan, inanılmaz komisyon gelirleri sunan yeni girişimlerle dolu – ama ne amaçla? Bir emlak şirketinin nihai hedefi büyüme göstermek ve çalışanlarını mutlu etmekse, bu nihai müşteriye ne şekilde fayda sağlar?

Evet, bir dereceye kadar emlak ofisinde çalışan danışmanlar sizin müşterileriniz ve onların ihtiyaçlarını ve eleştirilerini kesinlikle dikkate alacaksınız. Ancak birlikte, reklam ve pazarlama, teknoloji platformları veya eski moda ağızdan ağza iletişim ağı aracılığıyla gayrimenkul sürecini müşterilerimiz için daha kolay hale getirme hedeflerimiz bulunuyor.

2. Akıllıca Başarısız Olun

"Başarısızlık ve buluş ayrılmaz ikizlerdir." Başarı genellikle bir ton deneme yanılma yoluyla gelir, ancak başarısızlık olmadan, hedefi nadiren 12'den vurursunuz. Sizi ve işinizi daha iyi yapan şey, yanlış adımlarınızdan öğrendiklerinizdir. Kariyer basamaklarını çıkarken birçok kez tökezledik ve sonuç olarak tekrar ayağa kalkabildik ve büyüdük. Ayrıca geçmişte bir şeyin bizim için işe yaramadığını bildiğimizde, yardımcı olacağımız kişilere tavsiye vermek için daha iyi bir konumda oluyoruz. Deneyim, en iyi öğretmendir.

3. Büyük Düşünün

Odaklanmak için her zamankinden daha büyük düşünmek zorundayız. Kulağa mantıksız geliyor, ancak bir vizyonunuz olduğu sürece, daha küçük detaylar yol boyunca değişse bile, bunu başarmayı hedefleyebilirsiniz. İster yeni video içeriği başlatıyor olun isterseniz müşteri portföy kapasitenizi artırıyor olun, doğru dengeyi bulmak için rotayı nispeten hızlı bir şekilde değiştirme esnekliğine sahip olmalısınız.

4. Tutumluluk

Amazon'un 14 yol gösterici ilkesinden biri, çanta iplerini sıkılaştırmaya dayanıyor. “Müşteriler için önemli olmayan şeylere para harcamamaya çalışıyoruz. Tutumluluk, beceriklilik, kendi kendine yeterlilik ve buluş doğurur. Personel sayısı, bütçe büyüklüğü veya sabit gider için ekstra puan yok" Bezos'un bu açıklaması her şeyi özetliyor aslında.

Büyüyen bir emlak şirketinin sahibi olarak, bazı rakiplerinizin büyük sermaye artırdığını ve aynı hızla harcadığını ilk elden bilmenize rağmen, bütçe konusunda çok bilinçli olmalısınız. Bilinçsiz ve geri dönüşüm sağlamayan pazarlama haracamaları ve gereksiz masraflar, bu piyasaya dayanamayacak bir iş modelidir. Sürdürülebilirlik, sadakati ve uzun ömürlülüğü doğurur.

5. Sonuçlar Önemlidir

Yutturmacanın, egonun, kendini dev aynasında görenlerin ve biz olmazsak sektör çöker düşüncesinde olanların yerini aldığı sosyal medya takıntılı bir dünyada yaşıyoruz.

Gayrimenkul alanındaki liderlerin, saman alevi manşetlerin sizi hedeflerinizden alıkoymasına izin vermek yerine, markanızı iyileştirmek için neler yapabileceğinize yeniden odaklanmayı öğrenmeniz gerekiyor: Danışmanların satış rakamlarını yükseltmelerine nasıl yardımcı oluyoruz? Alıcıları, satıcıları ve kiracıları mümkün olan en sorunsuz şekilde nasıl bir araya getiriyoruz ve marka bu girişimleri nasıl destekliyor? Kendi arka bahçenizdeki çabaları ikiye katlamak, kazanılmış sonuçlar verecektir.

İster yerel aile emlak ofisi olsun, ister büyük uluslararası Franchise ofisleri olsun, büyük ve küçük emlak şirketleri Bezos ve Amazon'dan çok şey öğrenebilir. En önemli şey, yol boyunca dönmeniz gerekse bile, vizyonunuza sadık kalmak ve rotada kalmaktır.

DİĞER HABER
02 Kasım 2021