"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kazandıran Yatırım: Gayrimenkulde Fırsat Maliyeti Nasıl Bulunur?

Yazı dizimize Gayrimenkulde Fırsat Maliyeti Nasıl Bulunur? ile devam ediyoruz. Dünkü yazımızda Kazandıran Yatırım: Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır'a yer vermiştik. Okuyuculardan gelen soru ve yorumlar gösteriyor ki, yatırım fırsatları konularında kafalar karışık. Bu makalemizde gayrimenkul yatırımcıları için eşsiz bilgi kaynağı olmaya devam ediyoruz.

Gayrimenkul yatırımcıları, fırsat maliyetinin ne olduğunu bilseler de bilmeseler de portföylerini oluşturmak için sürekli olarak fırsat maliyetini kullanıyorlar. Satın almadan önce birden fazla mülkü gezdiğiniz, finanse etmeden önce birden fazla bankayla tanıştığınız ve hatta bir mülk yöneticisi kullanarak tartıştığınız herhangi bir zamanı düşünün. Bu durumların her birinde, gayrimenkul işiniz için en mantıklı olanı seçmeden önce olası tüm sonuçları değerlendirmişsinizdir. Tüm bu ortak deneyimler, alıcıların veya yatırımcıların potansiyel kârlarını doğru bir şekilde değerlendirdiği harika fırsat maliyeti örnekleridir.

Bununla birlikte, fırsat maliyeti formülünü gayrimenkul hesaplamalarınıza tam olarak entegre etme yeteneği birkaç faktöre bağlı olacaktır. İlk olarak, yatırımları karşılaştırmaya başlamadan önce güvenilir bir anlaşma analizörüne sahip olmanız gerekir. Yatırım stratejinize bağlı olarak kira geliri, nakit akışı ve daha fazlasını hesaplamanız gerekir. Bunlar, her bir yatırımın fırsatını doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Fırsatları karşılaştırmaya başladığınızda, diğer faktörleri de dikkate almak önemlidir. Fırsat maliyetinin nasıl hesaplanacağını öğrenmek sadece rakamları değil, aynı zamanda sosyal ve hatta ekonomik faktörleri de dikkate alır. Fırsat maliyetini kullanırken, rakamlar veya formüllerle temsil edilemeyen belirli etkileri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Size benzer getirilere sahip iki mülk sunulduğunda, ancak bunlardan biri belirli bir pazarda erişiminizi genişletmenize izin veriyorsa buna bir örnek olabilir. Bu mülk, konumu nedeniyle daha iyi bir fırsatı temsil edebilir - hemen fiyat koyamayacağınız bir değer.

İlgili: Kazandıran Yatırım: Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır

What to know about taxes when selling investment properties

Gayrimenkul Fırsat Maliyet Örnekleri

Emlak piyasası söz konusu olduğunda, fırsat maliyeti örnekleri hemen hemen her gün karşımıza çıkmaktadır. Günün sonunda, fırsat maliyeti, bir tercihi diğerine tercih etmenin etkisinin bir ölçümüdür. Bu, daha önce verilmiş kararlara (mevcut verilerle) veya somut rakamlardan yoksun mevcut bir yatırım beklentisine dayalı olsun, fırsat maliyetinin nasıl hesaplanacağını bilmek, herhangi bir gayrimenkul yatırımcısı için yararlı bir araçtır.

Karşılaşabileceğiniz birkaç yaygın senaryoyu emlak yatırımcıları için hazırladık:

  • Emlak Vs. Diğer Yatırımlar: Pek çok insan ne tür bir yatırım yapmaları gerektiğine karar verirken endişeye kapılıp takılıyor. Bunun yaygın bir örneği, gayrimenkule veya hisse senedine, kripto varlıklara yatırım yapıp yapmamayı seçmektir. Her yatırımla ilişkili fırsat maliyetine bakarak hangi türün size uygun olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Kısa Vadeli Vs. Uzun Süreli Kiralamalar: Pasif gelirli bir mülk sahibi olmak istiyorsanız, kısa süreli mi yoksa uzun süreli kiralama olarak mı faaliyet göstermek istediğinize karar vermeniz gerekecektir. Popüler bir turistik yerde yaşıyorsanız, kısa süreli kiralamalar oldukça kazançlı olabilir. Ancak, bu mülkleri yönetmek için daha fazla zamana ve çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır. Kâr potansiyelinin bir kısmını kaybetme riskiniz olsa da, uzun vadeli bir kiralama büyük olasılıkla daha kazançlı olacaktır.

Bir Pazar Vs. Başka Bir Pazar: Konum gayrimenkulde her şeydir, ancak bazen bazı bölgelerin nasıl performans göstereceğini tahmin etmek zor olabilir. Yatırım yapmadan önce daima piyasa faktörlerini araştırın ve gayrimenkulün takdir edebileceği sinyalleri arayın. Bir mülkü diğerine tercih etmenin her zaman bir fırsat maliyeti olacaktır; ancak verileri kendi yararınıza kullanabilir ve büyüyen bir pazarda çalışabilirsiniz.

Özet

Herkes başarılı bir finansal karar verme hissini sever. Özellikle hatta büyük miktarda para olduğunda, seçeneklerinizi doğru bir şekilde nasıl tartacağınızı bilmek akıllı bir yatırım yapmak için çok önemlidir. Bir gayrimenkul yatırım anlaşmasını değerlendirmenin birçok yolu vardır - ancak belki de hiçbiri fırsat maliyetinin nasıl hesaplanacağını öğrenmekten daha yararlı değildir.

DİĞER HABER
02 Mart 2022