"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kazanmak İstiyorsanız; En Çok Bize Danışacaksınız, En Çok Bize!

Erol Büyükburç'un bu hafızalara kazınan repliğini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Müzik sektörüne yıllarını vermiş, tecrübesi ve deneyimi bir otorite olarak kabul edilen sanatçının kendisine haksızlık yapıldığını dile getirdiği ''saksı değilim ben, en çok bana soracaksınız'' sözü emlak sektöründeki yaşanan alışveriş içinde geçerli.

Nedir bu sözün mesleğimiz için geçerli olan anlamı?

Varlığından emlak profesyoneli veya yatırım danışmanı sayesinde haberdar oldukları kupon gayrimenkulleri almak için para var, iş hizmet bedeli olan komisyona gelince tüm enstrümanlar profesyonelce çalınıyor. Mozart'ın bile kıskanacağı bu yetenekler emlakçıyı aradan çıkarma senfonisini uyguladıklarını düşünerek çok ucuza kapattığını sandığı bu kör noktadaki prim yapmayan yerlere paralarını yatırıyorlar.

Üstelik  3-5 sene sonrasının edeceği fiyata gerçekleşiyor bu satın alma işlemi. Aradan zaman geçiyor profesyonel gayrimenkul danışmanının rehberliğinde yapılan yatırımlar akıllı yatırımcıya hem kazandırıyor hem de yatırımcının yüzünü güldürüyor.

Danışmanı aradan çıkaran yatırımcı yapmış olduğu yatırımın gün geçtikçe zarar ettiğini anlıyor, strese giriyor, sağlığı bozuluyor, parasıyla rezil oluyor ama iş işten geçiyor. Ve son bir umut olarak tekrar kürkçü dükkanına dönerek yatırımının zararını durdurmak için emlak profesyonelinin karşısında derdini anlatıyor, acil bir çare bulmasını istiyor.

Sadece danışmanı aradan çıkaran için değil bu zarar ettiren yatırımlar, profesyonel olmayan emlak danışmanının rehberliğinde gerçekleştirilen yatırımlarda da zarar kaçınılmaz olacaktır.

En çok bize danışacaksınız, en çok bize

Bir gayrimenkul yatırımında zarar  etmemek için ne yapmak lazım? Bu işin gerçekten eğitimini almış, emlak işini ekstra bir iş olarak değil, hayatını adadığı bir meslek olarak gören ve müşterilerine hizmet etmek ve onlara kazandırmak için sabah, akşam çabalayan bu işin profesyonellerine danışacaksınız. Bu kadar basit :)

Peki, neden bir emlak profesyonelinden danışmanlık hizmeti almalısınız? Bu konu hakkında değişik kaynaklarda çok güzel yazılar mevcut. Bizde bu konu hakkında hazırladığımız yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İşte size çok iyi nedenler:  

  • Emlak profesyonellerinin geniş bir pazar bilgisi vardır. En güncel verilere olan erişimlerinden dolayı emlakçılar size realist satış ve listeleme fiyatları üzerine tavsiyeler verebilirler. Ayrıca size satış ve önemli pazar verisi için evlerin karşılaştırılmasını içeren bir rapor sağlayabilirler, böylece paranızın en iyi şekilde kullanıldığından emin olursunuz.   
  • Sizin için pazarlık yaparlar. Bir evin alımıyla veya satımıyla birlikte gelen en zor görevlerden biri de baş döndürücü pazarlıklar ile başa çıkmaktır. Genel olarak emlak uzmanları sizin yaratıcı teklifler almanıza yardımcı olurlar ki çıkarlarınıza en uygun olan anlaşmaya sahip olun.  
  • Ev gösterimlerinizi koordine ederler ve ev sahipliğini yaparlar. İster alıyor ister satıyor olun, söz konusu zor olan işleri sizin için yapmak olduğunda emlak uzmanları birer hayat kurtarıcıdır. Evinizi satarken çalışma ve yaşam takviminiz arasında gösterimleri koordine etmek neredeyse imkansızdır. Oysa ki, emlak profesyoneli gün ortasında evi göstermek gerektiğinde veya Pazar günü 5 potansiyel alıcı evi gezecek olduğunda sizin için orada olur.
  • Emlak profesyonelleri evleri bulmak ve satmak için geleneksel ve modern pazarlama çözümleri önerirler. Edindikleri ilişkiler sayesinde, size pazarlama taktikleri konusunda tavsiyede bulunmak için satıcının durumunu değerlendirirler. Bir ev satarken de, evinizi iş ağındaki tüm meslektaşlarına paylaşıma açarak hızlı ve sorunsuz satış yapmak için yine ilişkilerinden yararlanırlar. Araştırmalar gösteriyor ki, gayrimenkul satışlarının %82’si önceki müşterileriyle, referanslarıyla, arkadaşlarıyla ve kişisel çevresiyle iletişime geçen emlak profesyonelleri sayesinde sonuçlanıyor.
  • Emlak profesyonelleri bir evi nasıl satabileceğini çok iyi bilirler. Günümüzde potansiyel müşteriler portföy listesinde ilgilendikleri evler için profesyonel fotoğraflar ve video sunumları bekler. Bırakın emlakçınız evinizi çeşitli kanallar aracılığıyla göstermek ve pazarlamakla ilgilensin. Ayrıca emlakçınızın siz evi göstermek için temizlemeye vakit harcamadan önce adayları elemesine de izin verin.
  • Emlak profesyonelleri sizin ev denetimlerinize de yardımcı olur. Eğer yeni bir ev almayı planlıyorsanız danışmanınızın anlaşma yapılmadan önce tamir edilmesi gereken şeyleri tespit etmesine izin verin. Emlak profesyoneli kontrol raporunuzu tamamlamanıza ve de anlaşma yapılmadan önce tamir edilmesi gerekenlere karar verebilir. Evinizi satarken de aynı şekilde alıcı size tamir istekleriyle geldiğinde emlak danışmanınız size aynı rehberlikle yardımcı olur.
  • Emlak profesyonelleri sizi güvenilen insanlarla bir araya getirir. Bir evi satarken veya alırken kontrolör, avukat, taşıma şirketi, tesisatçı ve benzeri birçok ek profesyonel hizmeti satın almanız gerekebilir. Bırakın emlak danışmanınız toplumunuzda iyi bir itibara sahip olan insanları size tavsiye etsin.
  • Emlak danışmanınız size anlaşma sürecinde rehberlik eder. Anlaşmayı kapatırken danışmanınız siz imzalamadan önce her bir belgeyi size açıklamak için yanınızda olacaktır. Bu sizi sürece karşı daha rahat hissettirecektir.   
  • Sizin objektif kalmanıza yardımcı olurlar. İster bir ev alın, ister bir ev satıyor olun, en iyi anlaşmayı elde edebilmek adına pazarlamalar sırasında objektif kalmak çok önemlidir. 
  • Profesyonel emlak danışmanları evinizi doğru bir değerleme ile hızlı bir şekilde almanızı veya satmanızı sağlarlar. Size sadece kahve içerken imza atmak kalır :)
DİĞER HABER
19 Mayıs 2016